Uçak Kazasından Kurtulup Amazon'da 11 Gün Hayatta Kalan Kız: Juliane Koepcke

1971 yılında Peru'da 92 kişinin hayatını kaybettiği bir uçak kazasından tek başına sağ kalan ve sonrasında Amazon'da 11 gün hayatta kalmayı başaran Juliane Koepcke'nin inanılmaz hikayesi.
Uçak Kazasından Kurtulup Amazon'da 11 Gün Hayatta Kalan Kız: Juliane Koepcke
Observer

24 aralık 1971 tarihinde peru'da meydana gelen ve aralarında annesinin de bulunduğu 93 yolcuyla birlikte mürettebatın da öldüğü uçak kazasından kurtulmayı başarmasıyla ünlenen kazazede kız juliane koepcke. 1954 lima doğumludur. peru'nun lima şehrinden pucallpa şehrine gitmek için havalanan ancak kalkıştan 40 dakika sonra sağlam bir türbülansa giren uçağa yıldırım çarpmıştır ve sağ kanadında yangın çıkan uçak parçalara ayrılarak düşmüştür.


3000 metre yükseklikten yağmur ormanlarına düşen uçaktan sağ kurtulduğu gibi, balta girmemiş vahşi ormanda da hayatta kalabilmiş olması büyük bir başarıdır 17 yaşındaki juliane'in. ormanda bulunduğu sırada botfly adı verilen ve larvalarını insan, inek vb. canlıların derilerine yerleştiren sineklerin ısırıklarına ve vahşi doğanın türlü zorluğuna karşı mücadele etmek durumunda kalmıştır. 


vahşi doğa ve hayvanlar alemi konusunda uzman olan babası hans wilhelm koepcke'nin ve annesi maria koepcke'nin kendisine öğrettiklerini hatırlayarak, suyun gittiği yönü takip etmenin insanların bulunduğu bir köye ya da kasabaya çıkacağını düşünerek, zehirli meyvelerden uzak durarak ve botfly sineklerinin larvalarını küpesinin iğnesiyle derisinin altından temizleyerek ormanda günlerce yol almıştır. 


tam 11 günün sonunda, bitkin düştüğü bir sırada kereste işçileri kendisini bulmuştur. şu anda 66 yaşında bir biyolog olarak hayatına devam etmektedir.