Kokusu ve Tadından Kahvenin Künyesini Çıkarabilen Kahve Tadımcıları: Q Grader

Kahvenin tadından ve kokusundan o kahvenin nereden geldiğini çıkarabilen kalite ölçümcüsü Q Grader'lara (Quality Grader) dair bilinmesi gerekenler.
Kokusu ve Tadından Kahvenin Künyesini Çıkarabilen Kahve Tadımcıları: Q Grader

quality grader (q grader), yani kalite ölçücüsü diyebileceğimiz bu kişiler 1996 yılında kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan coffee quality institute (kahve kalite enstitüsü) -kısaca cqi- tarafından belirlenmiş olan programlardan geçerler. kahvenin kokusu ve tadı üzerinden kahveleri ayırt edebilecek kabiliyete sahip olan bu kişiler kahvelerin puanına karar vererek, kahveleri sınıflandırırlar.


q grader'lığın ve dolayısıyla kahveyi sınıflandırmanın ana amacı dünya üzerinde çok çeşitli kahve meyvesi olması ve bu kahve meyvelerinin toplandıktan sonra, yıkama/kurutma, kabuktan ayırma, ölçeklendirme, kavurma gibi birçok farklı işlemden geçirildikten sonra ortaya çıkan son ürünün değerlendirmesinde ortak bir dil oluşturmaktır. bu ortak dil ve bu dilin yayılması sayesinde hem kaliteyi değiştiren ve kaliteyi düşüren etmenleri kolay çözmeyi hem de kaliteyi artırıcı faktörleri tespit edebilmeyi sağlar.


dünya üzerinde 5500'ün üzerinde q grader vardır.

basitçe de bu uzmanların yeteneklerine bakacak olursak; kahveyi niteleyebilecek 36 adet aromayı tanımlayabilir veya çok az kavrulmuş bir kahve örneğinde kusur/ nitelik kaybı bulabilecek ölçüde yeteneklilerdir. bu seviyeye gelmek için karmaşık ve zorlu bir programdan geçip tüm duyusal becerileri içeren, kahve örneklerinde ekşi ve tatlı tuz derecelerini belirlemeye kadar varan incelikte 22 testten oluşan sınavları geçerek bu dereceler alırlar. tahmin edileceği gibi bu sınavı başarıyla bitirme oranı çok çok düşüktür.