Koleksiyonunu Genişletmek İsteyenler İçin Yurt Dışından Plak Alınabilecek İnternet Siteleri

Plak koleksiyonu, bir başlayınca bırakması mümkün olmayan harikulade bir uğraş. Bu uğraşın sınırlarını genişletmek için farklı farklı yollar var elbet.
Koleksiyonunu Genişletmek İsteyenler İçin Yurt Dışından Plak Alınabilecek İnternet Siteleri
iStock


http://www.hhv.de/
(%19 vat indirimi yapıyor öderken, 9.99 eur sabit kargo var, fedex'le yolluyorlar ama gümrük sınırını geçerse tr'de mng "hop gardaşım" diyor. sınırı geçirmemek gerek)

http://www.juno.co.uk/ (vat indirimi burada da var, ama ip'den ülke tespit edip ona göre fiyat gösteriyor sitede, öderken ekstra indirim yok. kargo fiyatları uygun sayılabilir ama 3 plak sonrası sigorta falan koyuyor uymuyor o da)

http://www.recordstore.co.uk/ (çok tercih ettiğim bir site değil, bazı plakların özel vers. olabiliyor. kargo 3 küsür pound falan)

http://www.normanrecords.com/ (arşivi genişlerden. kargosu biraz tuzlu diğerlerine göre, arada indirim falan yapıyorlar. ingiliz menşeili)

http://shop.bilocationrecords.com/ (son dönemde keşfettim, harika rock/metal arşivi var tam aradığım şeyleri buldum. kargo fiks 19 eur. biraz tuzlu ama toplu alıp maliyeti düşürebilirsiniz, plaklar çok ucuz, kayıt olunca vat düşüyor)

http://www.bandcamp.com/ (bandcamp biraz farklı kafada. amatöründen pro'suna milyor grubun sayfaları var, hemen hemen hepsi ürünlerini satıyor. kargo fiyatları bu yüzden gruptan gruba farklı, sepete ekleyip kargolarını görebilirsiniz bazen ciddi ucuz olabiliyor)

https://www.grooves-inc.com/ (tek plağa bile kargo almadığını söyleyen bir site. ama fiyatlar tuzlu doğal olarak. hiç kullanmadım)

http://www.jpc.de/ (son dönem yoğun kullandıklarımdan. bazı ürünler çok ucuz bazıları gereksiz pahalı, sepette vat düşüyor, en önemli özelliği kargo fiyat sabit ve 5,99 eur)

http://www.piccadillyrecords.com/ (inceden sempati beslediğim bir site. bir keresinde bir ürünü ucuz ilerde satarım diye 3 tane sipariş verdim mail atıp "ya 3 tane sipariş vermişsiniz ama yanlış mı verdiniz bir teyit edelim dedik" diyerek benden tam not aldılar. site biraz kullanışsız ama ürün çeşidi yüksek, sipariş sistemi biraz kötü sipariş verdikten sonra adamlar vat düşüp shipping ekleyip mail order çekiyorlar sanırım. ama shipping fiyatı falan hepsi yazıyor sipariş verirken.)

http://www.amazon.com/ (malumunuz, çoklu siparişte ürün başına kargo düşüyor, arada çok efsane indirimler denk gelebiliyor düzenli takip etmek gerek. canısı)

http://www.amazon.co.uk/ (bunun amazon tarafından satılan ürünleri genelde tuzlu, ödeme yaparken vat düşer. en önemli kısmı da 3rd party sellerlar tabir edilen diğer satıcılar. ürünün diğer fiyatlarına bakın genelde uygun oluyorlar, kargo fiyatı da 1,87 gbp mi ne ürün başına. tekli alımda çok mantıklı. all your music denen gerizekalılardan uzak durun, aylarca gelmez, kötü paketleme vs. buradan dodax ve nagiry iyi satıcılar)

http://www.amazon.de/ (fiyatlar çok dengesiz. bazen çok uygun şeyler denk gelebiliyor. fiyatları us-uk- de diye sırayla bakmak lazım. vat düşer, kargo fiyatı fena değil gene) (edit: sanıyorum 45 euro sonrası kargo ücreti almıyor artık, bu yönüyle bayağı hesaplı gelebilir. dikkat!)

http://www.discogs.com/ (malum site. e-bay'le birlikte en çok plak piyasası dönen yer. aradığınız hemen hemen her şey bulursunuz, pazarlık yapıp uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. nadir ürünler genelde e-bay'de olmaz burada olur)

https://vibeby.com/ (kapanan velvet indieground'un sahibi seogu lee'nin açtığı internet sitesi)

not: vat hesabı genelde ürün fiyatı/6x5 şeklinde oluyor. %19 diyorlar ama tam değil sanki.


Türkçe dönem baskısı plaklar için bir ekleme yapalım

müzik marketlerde satılan türkçe plakların neredeyse çoğu dijitalden çekimdir. bu 50 liralık plaklardan hayır beklenmemelidir.

çoğu eski yabancı grubun yeni plakları orijinalden kopyadır. adamlar analog kopyaları saklıyor, inanılmaz arşiv yapıyorlar. bizimkiler geleceği görememiş. kıymet bilememiş.

barış manço, cem karaca gibi isimlerden türküola'nın çıkardığı sıfır plaklar da orijinalden kopyadır. bu plaklar mağazalarda bulunmuyor. yabancı sitelerden, gittigidiyor'dan temin edebilirsiniz. (fiyatları yüksek olabiliyor, 150 liraya kadar çıkabiliyor)

https://www.discogs.com/label/109853-T%C3%BCrk%C3%BCola

bir de shadoks olayı var, bunlar da nadir plakları, cdleri sınırlı sayıda basıyor ve sitesinden satıyorlar (hardal, mazhar ve fuat, bunalımlar, fikret kızılok vs)

http://www.psychedelic-music.com/

sık sık takip etmek lazım piyasayı, ve facebook'ta bulabildiğiniz kadar plak grubuna üye olun. yeni çıkacak plaklar hakkında bilginiz olacaktır.

örnek bir sayfa: https://www.facebook.com/groups/1124311610918948/

rainbow45 record denen oluşum var bir de. bu arkadaşların bastıkları plaklar da çok iyidir. (bülent ortaçgil, yavuz çetin vb) gerçekten saygıyı hak ediyorlar ve işini özenle yapan bir şirket.

http://www.rainbow45records.com/

50 liraya sıfır müzeyyen senar plağı alınmaz. o para da nereye, kime gidiyor belli değil. gerçek, iyi bir müzeyyen senar albümü yüzlerce liradır. bunlar da internette, ve sahaflarda satılmakta. ya da akrabanızın çatısında yatmakta.

(bkz: yeni basım türkçe plaklardaki üçkağıtçılık)