Komple Kıllarla Kaplı Vücuduyla Güzel ve Çirkin'e İlham Veren İnsan: Petrus Gonsalvus

1537-1618 yılları arasında yaşamış olan Petrus Gonsalvus; hem Güzel ve Çirkin'in Çirkin'ine, hem de hipertrikoz hastalığının tanısına ilham olmuş.
Komple Kıllarla Kaplı Vücuduyla Güzel ve Çirkin'e İlham Veren İnsan: Petrus Gonsalvus

the beaty and the beast'in (güzel ve çirkin'in) the beast'ine (çirkin'ine) ve de hipertrikoz hastalığının tanısına ilham kaynağı olmuş rönesans insanıdır petrus gonsalvus.

ispanya'nın tenerife adasında 1537 yılında doğduğunda vücudu kıldan geçilmeyen bebek gonsalvus, 16. yüzyıl insanının meraklı ve korkulu bakışlarına maruz kalmıştır. sanki şeytanın bir marifetidir. hatta ailesine göre şeytani bir hastalığa sahiptir.


10 yaşına geldiğinde ailesi onu fransız korsanlarına satmıştır. korsanlar ona orman adamı ismini verip fransa kralı 2. henri'ye sundular. kral, çocuğun fransızcayı hızla söktüğünü ve tüm olağandışılığına rağmen gayet zeki biri olduğunu fark eder. ona iyi bir eğitim aldırır. kral öldükten sonra karısı catherine de medici onu himayesi altına alır.


çocuğu olan dul bir kadın olmasına rağmen -ki o çağda dul kadın büyük problemdir- catherine adında güzel bir kadınla evlendi.

petrus ve catherine'ın dört çocukları oldu. bunlardan dördü genetik açıdan babalarına çekmişti. petrus hayatı boyunca onu insan olarak görmeyen yığınları sineye çekti. 


yaşadığı tüm çirkinliklere inat; güzel bir koruyucu anne-babaya, güzel bir kadına, güzel çocuklara, en önemlisi de 81 yaşında öldüğünde bazen acı, bazen tatlı da olsa geride güzel bir hayatın anılarını bırakmıştı. her şeye rağmen hayat yaşamaya değecek güzellikteydi...