Kızılderili Yerleşkesi Pueblo Bonito'nun Astrolojik Yapısının Bir Sonucu Olan Kelime: Koyaanisqatsi

ABD'nin Arizona eyaletindeki rezervasyonda yaşayan Hopi kızılderililerin diline göre bu kelimenin gizemli bir yapının mekanizmasından anlaşılan, dünya ve güneşin işleyişine göre şekillenen bir anlamı var.

koyaanisqatsi, hopi dilinde dünyanın ve hayatın dengesini yitirmesi anlamına gelen bir kelime.

new mexico'daki chaco kanyonunda bulunan ve m.ö. 900 - 1150 yıllarında orion takım yıldızının bir yansıması şeklinde inşa edilmiş olan pueblo bonito kızılderili yerleşkesinde o dönemde astronomik ölçümler ve dini ayinler yapıldığı düşünülüyor.

Yerleşkenin fotoğrafı.
Mimari plan.

bölgenin kuzeyinde bulunan fajada butte alanında bir dağa yaslanmış olan üç büyük kaya ve bu kayaların arkasında duvara oyulmuş bir spiral resmi bulunuyor.


güneş ışığı sadece gündönümü ve ekinoks esnasında bu üç kayanın arasından sızıp duvardaki spiral resmini aydınlatıyor.


hopi kızılderililerin inanışına göre güneş ışınları bu spirale geldiği sürece dünyanın dengesi yerinde demektir. gelmediği taktirde ise dünya dengesini yitirmiş ve sonu yaklaşmış demektir. aynı inanışa göre dünya daha önce üç defa yıkılmış ve tekrar canlan(dırıl)mıştır.

27 şubat 2010 şili depremi ile dünyanın ekseni 10 santim kaydığı için fajada butte'de artık güneş ışınları gündönümlerinde duvardaki spirale denk gelmediği için dünyanın dengesinin yitirdiğine inanılıyor ve buna göre şu anda dünya koyaanisqatsi döneminde ve dördüncü yıkımın eşiğinde bulunuyor.