Köpekler Neden Bazı Durumlarda Başlarını Eğer?

Köpeklerin her zaman değil ancak belli başlı bazı durumlarda başlarını eğdiğini görmüşsünüzdür. Neden?
Köpekler Neden Bazı Durumlarda Başlarını Eğer?

köpekler zaman zaman başlarını yana eğerler ve çok masum görünürler bu haldeyken. ancak bu tavır bir zeka işareti midir, yoksa tamamen başka bir anlama mı gelir?

"sahibinin sesi " adlı ikonik resimde bir teriyer, sahibinin gramofondan gelen sesini dinlerken başını eğiyor. bu hareket birçok köpek sahibinin aşina olduğu bir harekettir. peki ama köpekler neden başlarını eğerler?


animal cognition dergisinde 2021 yılında yayınlanan bir çalışmada, macaristan'daki araştırmacılar köpeklerde baş eğme ile ilgili ilk bilimsel araştırmayı gerçekleştirmiş. köpeklerin anlamlı buldukları detayları hatırlarken başlarını eğebildiklerini tespit etmişler.

budapeşte'deki eötvös lorand university'de etolog olan çalışmanın başyazarı andrea sommese livescience'a yaptığı açıklamada; "köpeklerde baş eğme oldukça bilinen bir davranış, ancak benim için en şaşırtıcı şey bizden önce kimsenin bunu araştırmamış olmasıydı" dedi.

2021 yılının başlarında scientific reports dergisinde yayınlanan bir çalışmada sommese ve meslektaşları, dünyanın dört bir yanından köpek sahiplerinin, evcil hayvanlarından, oyuncağının adını söyleyerek getirmelerini istedikleri videoları analiz etti. 33 köpek, üç aylık uygulamadan sonra herhangi bir yeni oyuncağın adını öğrenemese de, yedi yetenekli köpek bu süre zarfında 10'dan fazla isim öğrenebildi ve bir dişi border collie, 54 oyuncağı doğru bir şekilde tanımladı.

scientific reports dergisinde yayımlanan çalışma sırasında araştırmacılar, 40 köpeğin tamamının testler sırasında başlarını eğdiğini fark etti. bilim insanları daha sonra köpeklerin, bu baş eğmeleri ne zaman yaptığını araştırdı.

bir sonraki animal cognition çalışmasında bilim adamları, yetenekli köpeklerin isimle bir oyuncağı almaları istendiğinde zamanın %43'ünde başlarını eğdiğini buldular. diğer köpekler bu vakaların sadece %2'sinde başlarını eğdi.

sommese, "sadece üstün yetenekli köpeklerin başlarını eğiyor, ancak tipik köpeklerin de bunu hiç yapmadığını iddia etmiyoruz. tipik köpekler de bunu yapıyor, bazıları diğerlerinden daha sık yapıyor, ancak bu özel durumda, sahibi bir oyuncağı ismiyle sorduğunda, sadece üstün yetenekli köpekler güzel bir eğim gösteriyor." dedi.

bu bulgular, köpeklerin başlarını eğmelerinin, evcil hayvanların önemli olarak algılayıp öğrendikleri seslerle ilgili olduğunu düşündürmektedir. sommese, "köpekler birçok durumda başlarını eğiyor, ancak bunu yalnızca kendileriyle çok ilgili bir şey duyduklarında yapıyorlar gibi görünüyor. görünüşe göre bu davranış ses algısıyla güçlü bir şekilde ilişkili ve daha yakından dinlemeye çalıştıklarında ya da belki biraz kafaları karıştığında, tıpkı insanların yaptığı gibi yaptıkları bir şey olabilir." dedi

buna ek olarak araştırmacılar, 24 aylık testler boyunca yetenekli köpeklerde eğim tarafının tutarlı olduğunu, ancak tercih edilen tarafın köpekten köpeğe farklılık gösterdiğini buldular.
bu, her köpeğin beyninin bir tarafının, bilim insanlarının kaydettiği gibi baş eğmenin altında yatan zihinsel aktiviteyi destekleyebileceğini gösteriyor. tıpkı insanların tipik olarak bir eli diğerinden daha çok kullanmayı tercih etmesi gibi, köpeklerin bir nesneye uzandıkları pençe, kuyruğunu sallama yönü ve hatta burun deliğini daha çok koklama sırasında kullandıkları gibi, birçok köpeğin de bu davranışa bağlı olarak bir tarafı tercih ettiğini açıkladılar.

kaynak: live science