Koronavirüs Günlerinde Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 salgını nedeniyle zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Bu zorunlulukların başında da alışveriş geliyor elbette. Peki steril bir alışveriş için ne yapmalı veya yapmamalıyız?
Koronavirüs Günlerinde Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
iStock

koronavirüs günlerinde nasıl alışveriş yapmalıyız üzerine bir doktor tarafından hazırlanmış şu videoyu sizlerle paylaşmak istedim. ingilizcesi veya zamanı olmayanlar için temel konuları özetleyeyim. bu metot, getir gibi uygulamaları kullananlar için de markete gidenler için de uygundur. uygulanması titizlik değil, sağlıklı kalmak isteyenler için zorunluluktur.

- yapılan araştırmalara göre virüs; plastik ve metalde 3 güne kadar, kartonda ise 1 güne kadar hayatta kalabilmekte. 

- solunum probleminiz varsa veya yaşınız 60'ın üzerindeyse alışverişe gitmeyin.

- liste yapın ve en az 14 günlük ürün alacak şekilde alışverişlerinizi planlayın.

- almayacağınız şeyleri ellemeyin. 

- markette alışveriş arabasını dezenfekte edin.

- doğru şekilde eldiven kullanın. elinizi yüzünüze sürmeyin.


- aldığınız ürünler dayanıklı ise kullanmadan önce 3 gün uygun bir yerde muhafaza edin. poşetten bile çıkarmayın.

- ürünleri mutfağınıza sokmadan önce ürünleri koyacağınız tezgahı dezenfekte edin.

- tezgahı ikiye bölerek temiz ve kirli olarak iki alan belirleyin.

- kirli kabul ettiğimiz kısma marketten gelen ürünleri poşetleri ile koyun.

- 72 saat içinde herhangi bir insanın dokunmuş olma ihtimali olan plastik kaplı her ürünü dezenfektanlı bir peçete ile silerek tezgahın temiz olarak kabul edilen kısmına koyun.

- poşetli ekmek gibi poşetinden ayırabileceğiniz ürünleri ekmeklere dokunmadan kapaklı hava almayan temiz bir plastik kutuya alın.


- meyve ve sebzeleri sabunlu suya daldırdıktan sonra her birini en az 20 saniye ovalayarak yıkayın. yıkanan meyve ve sebzeleri iyice duruladıktan sonra tezgahın temiz kısmına alın.

- videonun devamında dışarıdan sipariş edilen yemeklere nasıl muamele edilmesi gerektiği anlatılmış. size önerim bu dönemde yemekleri evinizde pişirmeniz. dışarıdan alınan yemeklerin düzgün şekilde dezenfekte edilmesi benim açımdan mümkün değil.

önemli not: neredeyse tüm dezenfektanlar solunduklarında solunum yolunda tahrişe neden olurlar. ürünleri dezenfekte ederken bulunduğunuz alanın iyi havalandığından emin olun. fısfıs kullanıyorsanız dezenfektanı ürüne değil kullandığınız peçeteye sıkın. dezenfektanı solumamaya gayret edin.

ellerinizi su ve sabuna ulaşabildiğiniz her anda bunlarla dezenfekte edin. dezenfektanlar sadece yüzeyler ve paketler için. aksi durumda ellerinizin kısa sürede egzama gibi cilt hastalıklarına yakalanabileceğini unutmayın.

Koronavirüs Şüphesiyle Test Yapılan Birinin Anlatımıyla Test Süreci