Kral Katili Güncesi Serisinin 3. Kitabı The Doors of Stone'dan Ümidi Neden Kesmeniz Gerek?

ABD'li yazar Patrick Rothfuss'un Kral Katili Güncesi serisinin ikinci kitabı Bilge Adamın Korkusu, 2011'de ABD'de yayınlanmıştı ancak Rothfuss ondan sonra kitap konusunda tam bir sessizliğe gömüldü. İşte bu kitaptan ümidi kesmeniz gerektiğine dair yakın tarihli bir olay.
Kral Katili Güncesi Serisinin 3. Kitabı The Doors of Stone'dan Ümidi Neden Kesmeniz Gerek?

the doors of stone: gerçekten artık ümidi kesmemiz gerektiğini düşündüğüm bir kitap

yani şu anda g.r.r. martin'in the winds of winter'i değil a dream for spring bile bu kitaptan önce biter diye düşünüyorum. sebebini de anlatayım.

bizim bu ün, şöhret ve bilinirliliği kaldıramayan ve hayranların beklentisinin altında gitgide daha da ezilen rothfuss arkadaşımız, sanki her şey tıkırında gidiyormuş gibi bir kampanya başlattı 2021 aralık ayında. kampanya, okuyucuların bir yardım kuruluşuna bağışlayacağı büyük meblağ bir para karşılığında, en geç şubat 2022 olmak üzere, üçüncü kitaptan bir (evet sadece bir) bölüm yayınlama sözüydü.

toplam 700k usd'nin üzerinde para toplandı. bunun 100k kadar miktarını, proje giderleri ve ıvır zıvır sebeplerle rothfuss ve ekibi indirdi ceplerine. geri kalanı da gerçekten hayır kurumuna bağışlandı. bilin bakalım noldu? ağustos 2022 itibarı ile hala bölüm ortada yok ve bu konu hakkında rothfuss'tan tek bir cevap bile yok.

yani adam, kitabı değil sadece bir bölümü bitirmesi için hayranlardan toplanan bir milyon dolara yakın para karşılığı verdiği sözü bile tutmaktan aciz. yazamıyor çünkü.

aslında bu olayın olmasına ve bu gecikmenin 6 ayı bulmasına kadar gerçekten rothfuss'un akıl sağlığı problemleri ile uğraşmasından dolayı çok da sinirlenemiyordum adama. ama sen bu haldeysen ve belli problemler yüzünden yazamıyorsan, insanlardan bir milyon dolara yakın para toplayamazsın dümbük herif. bunun anlamlandırılabilir, savunulabilir bir tarafı kalmadı artık.

brandon sanderson gerçekten yeri doldurulamaz, sadece çağımızın ve fantastik edebiyatın değil, tüm zamanların en iyi yazarlarından biri olmayı bu nedenle hak ediyor. adamın dağ gibi serisi mistborn tamamen kendi ekibi kontrolünde hollywood'a transfer oluyor bu sene için ve adam çıkıp video çekerek hayranlarını şu şekilde bilgilendiriyor: yapımcımın haklar konusundaki mevzularıyla alakalı olarak 2023'un sonunda söz vermiş olduğum the stormlight archive book 5' in yayınlanma tarihi 2024'e kaymak zorunda kaldı. ben kitabı zaten yazmış olacağım ama yayınlanması için gereken aranın çok açılmaması için uğraşacağım diyor. bu adam isterse rothfuss veya martin'in yarı kalitesinde (ki bazı açılardan ikisine de tur bindirir- daha zayıf olduğu birkaç nokta olsa da, ortalama da onlar kadar iyi ve hatta belki daha iyi kalitede yazar) bile olsa, ben sanderson'ı 10 kez 20 kez tercih ederim.

neyse gerçekten bu uyuz rothfuss'dan artık hiçbir beklentim kalmadı. benim hayallerim yıkılmışken eğer saf saf hala umut içindeyseniz sizinkileri de parça pinçik edeyim diye yazdım bu yazıyı. sevgiler. öptüm.