Kral Katili Güncesi Serisinin Bir Türlü Çıkmayan 3. Kitabı The Doors of Stone'un Son Durumu

ABD'li yazar Patrick Rothfuss'un Kral Katili Güncesi serisinin ikinci kitabı Bilge Adamın Korkusu 2011'de ABD'de, 2015'te ise Türkiye'de yayımlandı ancak son kitap olan The Doors of Stone (Taş Kapılar diyebiliriz) bir türlü yayınlan(a)madı. Son duruma bir bakalım.
Kral Katili Güncesi Serisinin Bir Türlü Çıkmayan 3. Kitabı The Doors of Stone'un Son Durumu

kitabın editörü olan betsy wollheim, kişisel facebook sayfasında attığı bir gönderide üçüncü kitabın "bir kelimesini bile görmediğini" söylemiş. 2013 yılında üçüncü kitabı beta okuyucularına ve bazı arkadaşlarına gönderdiğini paylaşmış olan yazarımız patrick rothfuss'un tahmini tarih vermemesi ve kendisine her hatırlatıldığında da sinirlenmesinden, üçüncü kitabın belki de hiç çıkmayacağını fikrimdeyim. okurlarına biraz saygı gösterip en azından "şundan şundan dolayı ilerleyemedim." dese okurlarının anlayış göstereceğini tahmin ediyorum ama onu da yapmıyor maalesef.

Not: Editörün ilgili gönderisine ulaşılamıyor ancak ekran görüntüsü teknolojisi her zaman yanımızda:


daha endişe verici durum ise linkini verdiğim facebook paylaşımında editörün yaptığı "üçüncü kitap kvothe'nin geçmişini anlatan son kitap olacaktı. ama pat ilk başta bu evrende geçen daha fazla şey yazmayı istiyordu. ama artık bunu yapmak isteyip istemediğini bilmiyorum. herhangi bir şey yazmak istiyor mu, ondan bile emin değilim." şeklinde yaptığı yorum. bu ruh hali zaten patrick rothfuss'un twitch yayınlarından ve twitter gönderilerinden belli de oluyor. yazar, sanki kendisini kitabı yazmaktan uzak tutacak her şeyi yapmak istiyor gibi. birçok yazarın kitap yazmaya günlük 7-8 saat ayırıp, her bölümü bitirmek üzere son tarihler belirleyip bunlara yetişmeye çalışarak kitaplarını çıkardıklarını söylediğini düşünürsek de, patrick rothfuss'un durumunun ne kadar endişe verici olduğunu görebiliriz.

ekleme: şimdi yeni fark ettim. editör aşağıdaki yorumlardan birinde "altı yıldır herhangi bir şey yazdığını düşünmüyorum." demiş. şok etkisi yaptı.

yazarın, 3. kitap ile ilgili bir soruya sinirlendiği anlar

ilk iki kitapta neler olmuştu?

kral katili güncesi, patrick rothfuss'un güzel bir eseri. 3 kitaptan oluşacaktır ve 3. kitap hala beklenmektedir. rothfuss yavaş yazıyor ancak her cümleye ayrı bir özen katıyor.

serinin ilk kitabı rüzgarın adı yoltaşı hanının sahibi kvothe'nin hikayesinin kaleme alınmasıyla başlıyor. kurgu oldukça güzel işleniyor,sıkılmıyorsunuz ve birçok duyguyu yazar size sunuyor. yazarın "kvothe'nin ağızından kvothe'nin hikayesi" anlatımı ise orijinal ve oldukça güzel.

serinin ikinci kitabı bilge adamın korkusu ise kvothe'nin biraz daha ana konunun parçalarını birleştirişini, çalkantılı aşk hayatının iki taraf için de görünmeyen yüzlerini, kvothe'nin yükseliş vakitlerini bize gösteriyor. 

sürekli geçmiş ve şimdi arasında bize mekik dokutan yazar şimdi hakkında büyük bir merak yaratırken merakımızı tatmin etmeyi ise ihmal edip serinin müstakbel üçüncü kitabı olacak olan taş kapılar'a sayısız okuyucu sorusunu cevaplama ve temelini oluşturduğu ana konuyu bitirme görevlerini armağan ediyor.

"benim adım kvothe. uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. trebon kasabasını yakıp kül ettim. felurian'la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. çoğu insanın kabul edildiğinden daha küçük bir yaşta üniversite'den atıldım. başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım. belki beni duymuşsunuzdur."

"her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

final notu

the doors of stone, kral katili güncesinin 3. ve son kitabı. yaklaşık 10 senedir çıkması bekleniyor ama hala tık yok.

hani hamile kadınlar bir yandan çocuğun doğmasına sabırsızlanır ama diğer yandan da gebeliğin yarattığı o bağı ve duyguyu kaybetmek istemezler ya, işte ben de tam olarak böyle hissediyorum. hem aklıma geldikçe bir an önce çıksın istiyorum, hem de son kitap olacağı için okuyup bitirme ve ömür boyu kvothe'nin maceralarından mahrum kalma düşüncesinden aşırı geriliyorum.

patrick rothfuss'a da kızamıyorum açıkçası, bence o da kvothe ile vedalaşmak ve bu efsaneyi sonlandırmayı kabullenemiyor. mükemmel hissettiğiniz, bir daha karşınıza çıkmayacağını, yerini hiçbir şeyin tutamayacağını ve bir gün biteceğini bildiğiniz aşkı yaşamak gibi doors of stone'u beklemek...