Kraliyet Ailesi'nin Prens Harry ve Meghan Markle'a Verdiği İnce Cevap

Geçtiğimiz günlerde Meghan Markle ve Prens Harry, ABD'de katıldıkları bir TV programında Kraliyet Ailesi'ni ırkçılık başta olmak üzere birçok konuda suçlamışlardı. Büyük gündem olan bu mevzu karşısında Kraliyet Ailesi'nin cevabı gecikmedi.
Kraliyet Ailesi'nin Prens Harry ve Meghan Markle'a Verdiği İnce Cevap

olayı bilmeyenleri ilk olarak önceki içeriği okumaya davet ediyoruz


gelelim konumuza

prens harry ve eşi meghan markle'ın abd'li ünlü televizyoncu oprah winfrey'e verdiği iki saatlik röportajda, kraliyet ailesi'nden ırkçı ithamlar karşısında destek görmek yerine, bizzat aile bireylerinin ırkçı tavırlarıyla karşı karşıya kaldıklarını anlatmıştı.

taht sırasındaki konumu abisi ve abisinin çocuklarından sonra gelen prens harry'in game of thrones (taht oyunları) olarak gördüğüm ve zevkle izlediğim mücadelelerindeki bu yeni hamlesi benim içinde beklenmedik bir hamle oldu. şah dedi diyemem ama veziri ile saldırıya geçtiği söylenebilir. kraliyet ailesi bu hamleye yazılı olarak yanıt verdi.

büyüteçlerimiz hazırsa yıllar yılı stratejik hünerleri ile tanınan ingilizlerin bu yanıtına yakından bir bakalım. 


öncelikle, açıklama metnini yorumlamadan bir okuyalım

"tüm aile, son birkaç yılın harry ve meghan için ne kadar zorlu geçtiğini öğrendiği için üzgün."

"bazı hatırlananlar kısmen farklı olsa da özellikle ırkçılıkla ilgili iddialar çok ciddiye alındı ve bu, aile içinde özel olarak araştırılacak."

"harry, meghan ve archie her zaman ailenin çok sevilen üyeleri olarak kalacaktır."

ilk cümle

üzerinde saatlerce tartışıldığı son hali verilene kadar birçok kez kelimelerin yerleri, vurguları, eş anlamlı sözcüklerden hangisinin kullanılacağı enine boyuna düşünüldüğü oldukça belli olan bu metin ilk bölümde;

“i am sorry” veya “i apologize” gibi özür dilemek manası ile direkt olarak eşleştirilebilecek bir ifade olmaksızın üzgünlük belirtilmiş.

"aile son bir kaç yılın bu kadar zor geçmiş olduğunu öğrendiği için üzgün."

ilk başta kulağa oldukça empatik ve neredeyse özür dilemeye yakın duran bir ifade gibi duruyor.  üzgünüz, böyle olmasını istemezdik. bilerek böyle bir şey yapmadık, haberimiz olsa hem yapmaz hem de yapanlara sert tepki verirdik. üzüntünü anlıyor ve üzüldüğün konuda sana hak veriyorum. gibi bir anlam hissettim.

ama cümleyi tekrar tekrar okuduğumda vurgunun bir üzüntü ifadesinden çok, böyle bir şeyi yeni öğreniyoruz kısmına olduğunu fark ettim. bunu bize ifade etmeden, bizimle konuşmadan direkt basına konuştun. biz de bunu şu an öğreniyoruz. böyle bir şey yok. olsa bile haberimiz yok. ey halk, biz de bunu sizler gibi ilk kez duyuyoruz ve kulaklarımıza inanamıyoruz. böyle bir şey var ise en çok biz üzülürüz. çünkü biz ırkçılık yapacak kişiler değiliz. gerçi böyle bir şey yok. bu gelin bunu bize söylemeden basına konuştu. gerçekten böyle bişey olsa bize önce söylemesi gerekmez miydi? derdi ırkçılık ise gelsin konuşsun. biz onu anlarız. ama onun derdi bu değil. amacı üzgünlüğünün giderilmesi değil, şov yapmak. popülaritesini artırmak.


ikinci bölümde ilk bölümdeki kısmı geri adım, örtülü saldırı yerini daha aleni bir karşı saldırıya bırakıyor

"bazı hatırlanan kısımlar farklı olsa da..."

yalan söylüyorsunuz demenin en bürokratik yöntemi bu olsa gerek.

"ırkçılıkla ilgili iddiaları ciddiyetle araştıracağız."

araştırmamızın nedeni sana inanmamız ve ciddiye almamız değil, ırkçılık konusunda yüksek hassasiyettimiz. bu konu bizim için kabul edilemez bir konu, bu konuyu gündeme getiren sen bile olsan biz araştırırız. ve bu araştırma olması gerektiği gibi basın karşısında değil aile arasında yapılır.

son cümle 

"harry, meghan ve archie her zaman ailenin çok sevilen üyeleri olarak kalacaktır."

sen bizimle savaşmaya çalışabilirsin. bizi zor durumda bırakacak işlerde yapabilirsin ama biz sizi muhatap alıp sizinle savaşa girmeyiz. sizin rolünüzün ne olacağının kararını biz veririz. düşman olmak, rakip olmak istedin diye olmazsın. senin rolün ailenin sevilen üyelerinden biri olmak ve bu hep böyle kalacak.

kraliyet, yazılı cevabı ile prens harry ve meghan'ı nazikçe dövmüş. bakalım isyankarlar buna nasıl yanıt verecek.