Kredi Çekerken Yapılan Hayat Sigortasının Değişikliği ve İadesi Nasıl Yapılır?

Kredi çekerken banka tarafından size dayatılan hayat sigortasını değiştirebilir veya iadesini alabilirsiniz. Nasıl mı?
Kredi Çekerken Yapılan Hayat Sigortasının Değişikliği ve İadesi Nasıl Yapılır?


kredi hayat sigortası değişikliği

bankaların size dayattığı kendi yan kuruluşları olan ve kredi çekerken size dayattıkları fahiş miktardaki kredi hayat sigortasını (sigortasız seçenekleri de oluyor ancak faiz daha da yüksek oluyor) daha uygun fiyatlarla değiştirebiliyorsunuz. sigortasız da çekebilirsiniz tabii ki ama aslında çok ucuza yaptırabilirken bu riske girmenize, olası bir maluliyet ve ölüm sonrasında krediyi tek seferde kapatma garantisi varken, değmez.

şu da çok önemli ki krediyi kullandığınız tarihten itibaren primin tamamını alabilmeniz için bir ayınız var. sonrasında kesintilere giriyor.

diyeceksiniz ki uğraşılır mı? kendi çektiğim 100.000 tl'lik kredi üzerinden örnek vereyim.
12 ay vade %2,29 faiz oranıyla çektiğim kredi için bankanın yan kuruluşu sigorta firması tarafından 1800,23tl prim kesildi. araştırdım ancak internetten kesin bir şey bulamamakla birlikte şansımı denemeye karar verdim. sigortacımı arayarak kredi hayat sigortası yaptırmak istediğimi söyledim ve benden kredi bilgilerini aldıktan sonra bilinen bir bankanın sigortasını kullandığım kredi için 324 tl'ye yaptırdım. bakın 1476 tl fark var. teminat aynı teminat!

daha sonra banka ile görüşerek poliçelerinde yazan ikame poliçe kuralı gereği sigorta poliçemin değişikliğini talep ettim (genelde verdikleri adrese mail atıyorsunuz) ve gerekli koşulları (maluliyet ve ölüm teminatı) sağladıktan sonra değerlendirilmeye aldırdım.

nasıl olsa kimse uğraşmaz edasıyla fahiş fiyatlarla sigortaya mecbur bırakan bankalara fırsat vermeyin. hakkınızı arayın. 

dokuz gün sonra bankanın cevabı:


sonuç olarak bir hizmeti veya ürünü daha ucuza kullanabiliyorken bankaların size fahiş fiyatlarla dayattığı sigortaları kabul etmeyin. alternatiflerini arayın, daha ucuza yaptırıp sizden aldıkları parayı geri alın.

kredi hayat sigortası iadesi

tüketicinin korunması hakkında kanunun ilgili maddesi gereği çapraz satış yasağı bulunmaktadır. yani bankalar size kredi verirken ek kaza sigortası, ürün paketi satamazlar. ancak el mahkum, çoğumuz kredi kullanabilmek adına ne derlerse kabul ediyoruz. şimdi gelin, bu tutarları cayma hakkı ve çapraz satış yasağı kapsamında nasıl iade alabileceğimize bakalım.

1. kredi kullanımından sonra en geç 1 ay içinde bankanın başvuru kanallarından iptal ve iade talebinizi iletiyorsunuz. banka 1-2 gün içinde genellikle ret cevabı ile dönüş yapıyor.

2. e-devlet'ten türkiye bankalar birliği tüketici hakem heyetine derdinizi anlatan bir başvuru yapıyorsunuz. bankadan aldığınız cevap ve ürün satış dekontlarını belgeler kısmına ekliyorsunuz.

3. yaklaşık 1 ay içinde karar çıkıyor, iadeleriniz hesabınıza yatırılıyor.