Krem Ambalajlarında Görülen BB Krem ve CC Krem Terimleri Ne Anlama Geliyor?

BB krem nedir, CC krem nedir? İkisi arasındaki farklar nelerdir? Kozmetik dükkanlarında sıklıkla görülen bu iki terimi öğrenelim.
Krem Ambalajlarında Görülen BB Krem ve CC Krem Terimleri Ne Anlama Geliyor?

1. bb krem nedir?

bb krem cilde faydaları olan bir makyaj ürünüdür. "bb", "güzellik balsamı" veya "leke balsamı" anlamına gelir. şeffaf kapatıcılık sunar, bu nedenle küçük kusurları gizlemek için en iyisidir. hafif bitişi aynı zamanda "makyajsız" makyaj görünümleri için de ideal hale getirir.
bb krem, cilt bakımında sıklıkla kullanılan bileşenlere sahiptir. bu, cildinizin bakımını yaparken kusurları hafifçe kapatabileceğiniz anlamına gelir.

bb krem, markaya göre büyük ölçüde değişir, ancak birçoğunun aşağıdaki gibi bileşenleri vardır:

cilt koruyucular: vitamin, antioksidan
nemlendiriciler: hyaluronik asit , gliserin, pantenol, seramidler
mineral spf: çinko oksit , titanyum dioksit
parlatıcılar: niasinamid , meyan kökü
cilt sıkılaştırıcı maddeler: peptitler , hidrolize kolajen

faydaları nelerdir?

tipik olarak, bb kremin ana faydası kuru cildi nemlendirmektir. yumuşatıcı bir dokuya sahip olma eğilimindedir. bb kremlerdeki spf'nin büyük ölçüde değişebileceğini belirtmekte fayda var. amerikan dermatoloji derneği , her gün spf 30 veya daha yüksek bir güneş koruyucu kullanılmasını önerir. bir bb kremin spf'si daha düşükse, güneş kremi de kullanmanız gerekir.

2. cc krem nedir?

cc krem, bb kreme benzer, ancak daha fazla kapatıcılığa sahiptir. “cc”, “renk kontrolü” veya “ten rengi düzeltici” anlamına gelir. özellikle cc krem, kırmızılık, donukluk, koyu göz altı halkaları, düzensiz cilt tonu, hiperpigmentasyon (kahverengi lekeler gibi), sivilce izi gibi renk bozulmalarını düzeltmek için formüle edilmiştir.

faydaları nelerdir?

cilde faydaları açısından cc krem, bb krem ile birçok özelliği paylaşır.
bileşen örnekleri şunları içerir:
cilt koruyucular: vitamin, antioksidan
mineral spf: çinko oksit , titanyum dioksit
parlatıcılar: niasinamid , meyan kökü
cilt sıkılaştırıcı maddeler: peptitler , hidrolize kolajen
yatıştırıcı maddeler: yeşil çay , soya, shea yağı

genel olarak, cc kremi yaşlanma karşıtı özelliklere odaklanır. çoğu cc kremi, spf ve ayrıca kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini bulanıklaştıran bileşenlerle formüle edilmiştir.
cc kremler, bb kremlerden daha hafif bir kıvama sahiptir. genellikle çırpılmış, kabarık bir dokuya ve mat bir görünüme sahiptirler.

peki cc krem nedir ve bb kremden daha mı iyidir?

cc krem, güneş kremi, fondöten ve nemlendirici hepsi bir arada olarak çalıştığı reklamı yapılan kozmetik bir üründür. cc krem üreticileri, cildinizi “renk düzeltmenin” ek bir faydası olduğunu iddia ediyor.

her markanın cc krem formülü farklıdır ancak bu ürünlerin hemen hemen hepsinin birkaç ortak noktası vardır. aktif spf bileşenleri cildinizi güneşin zararlarından korur ve c vitamini, peptitler ve antioksidanlar gibi yaşlanma karşıtı bileşenler genellikle karışıma eklenir. bu ilavelerin ötesinde, cc kremleri ve bb kremleri temelde yenilenmiş ve modernize edilmiş renkli nemlendiricilerdir.

kaynak ve kaynakekstra kaynak 1 ve ekstra kaynak 2