Kristal Meth (Metamfetamin) Türkiye'de Nasıl Popüler Bir Uyuşturucu Oldu?

Kristal Meth (Metamfetamin) kullanıcısı ve satıcısıyla mesleği gereği (avukatlık) fazlaca muhatap olan bir Ekşi Sözlük yazarı, son dönemde bu tehlikeli uyuşturucunun Türkiye'de nasıl popülerleştiğini aktarmış.
Kristal Meth (Metamfetamin) Türkiye'de Nasıl Popüler Bir Uyuşturucu Oldu?

mesleğim dolayısıyla kristal meth (metamfetamin) kullanıcısı ve satıcısıyla fazlaca muhatap oldum. genellikle kullanıcı ve küçük torbacı diye tabir edilebilecek kitle arasında belli belirsiz bir ayrım var. bunun sebebi bağımlılarının tüm hayatlarını madde kullanmak üzerine kurmuş olmaları. edindiğim bilgiler ise şöyle:

meth'in ilk kullanışta ne olduğu tam olarak anlaşılamıyor, yüksek bir uykusuzluğa ve dinçlik hissine neden oluyor. kullanıcılar, meyve suyuna karıştıranlar ve pipocular olarak ikiye ayrılıyor genellikle. meyve suyuna karıştıranlara "sosyete" deniyor. zira pipo kullanıcıları eriyen maddenin dumanını defalarca kez içine çekerken, "sosyete"ler aynı miktarı tek seferde kullanabiliyor.


bağımlılık arttıkça takılınılan ortam tamamen kullanıcı ortamına dönüşüyor. tüm sosyal çevre bu konsept etrafında oluşmaya başlıyor. genel yaşam gece uyanık, gündüz uykulu olmaya dönüyor, işte bu noktada da kullanıcı ve satıcı arasındaki perde iyice inceliyor. büyük torbacı ve toptancıları genellikle maddeyi hiçbir şekilde kullanmıyor. kullanmama gerekçeleri ise; "biz neler gördük, adam karısını, kız kardeşini , kız kendini, adam kendini satıyor bunu bulmak için, hayatta bulaşmam." ayarında.

meth kullanıcısını anlamanın yolu ise yüzüne bakmaktan öte, gözlerinin içine bakmak. genel bakışları tedirgin ama uyanık. kafayı taşçılar kadar kırmıyorlar ancak madde kullanmadıkları sırada en basit soru cevapta bile başarısızlar. diğer taraftan, yalan söyleme durumu inanılmaz bir artış gösteriyor. bilhassa madde etkisi altındayken. diğer taraftan, 6 aylık bir kulanımdan sonra dişler erimeye başlıyor. evet, bildiğiniz eriyor. bilimsel sebebini bilmiyorum ancak eriyen dişleri gördüm. 


kristal meth şu sıralar fazla popüler. bunun birkaç sebebi var. birincisi, bonzainin yerini meth aldı. ne olursa olsun, bu illegal de olsa bir piyasa ve bonzai üreticileri talep azalınca meth yapmayı öğrendiler. işin komik yanı ise, iranlılar öğretti. piyasaya meth sürüldü. diğer yandan karı yüksek, sürümü bol, masrafı az. kullanıcılar için ise kısmen ucuz ve bağımlılık devam ettirilebilir bir seviyede.

ikincisi, meth'in türk ceza kanunu'nun 188/3 maddesi kapsamında değerlendirilip 188/4-a kapsamında sayılmaması. bu, şu demek; tck 188/4-a maddesine göre kokain, eroin, morfin ve sentetik uyuşturucu (bonzai) satışı, cezada arttırım sebebi. meth ise temel ceza olan tck 188/3 kapsamında değerlendiriliyor ve bu da bir tercih sebebi oluyor.


istanbul tabii ki kullanımda başı çekiyor ancak en "hareketli" olan yer bursa. bunu birçok farklı yerden duydum. bilhassa üniversite öğrencileri arasında yaygınlığı giderek artıyor. bunda maddenin kısmen ucuz olması ve öğrencilere arzuladıkları uykusuzluğu sunması büyük bir etken.

diğer yandan, bağımlılık hususu çok ama çok hızlı gerçekleşiyor. tam bir "bir kereden bir şey olur" maddesi metamfetamin. kullanmayın. buna bulaşmayın.