Küçük Harcamaların Hayatınıza Büyük Etkisini Gösteren Kavram: Latte Faktörü

Latte faktörü, günlük hayat içindeki küçük ama gereksiz harcamalarla iyi bir gelir elde edebileceğinizi anlatan bir iktisadi kavram.
Küçük Harcamaların Hayatınıza Büyük Etkisini Gösteren Kavram: Latte Faktörü

latte faktörü, küçük şeyler için ziyan ettiğimiz paralara ve bu para ile elde edeceğiniz servete işaret eden bir iktisadi kavram. 

yani farkında olmadan ama sürekli şekilde tükettiğiniz; bununla beraber, çok da gerekli olmayan şeyleri durdurduğunuzda nelere sahip olabileceğinizi anlatır.

ilk defa david bach tarafından kullanılan bir ifade latte faktörü. tasarruf yaparak biriktirmekten bahseder. yani gelirinizi artırmasanız da küçük giderlerinizi kısarak veya tamamen ortadan kaldırarak birikim yapılabileceğinizi söyler. 

latte faktörünü kullanarak birikim yapmak için harcamalarınızı mutlaka takip etmeniz gerekiyor. bu şekilde neye, ne sıklıkta, ne kadar harcadığınızı görüp ona göre bir harita çizersiniz kendinize. bu harcama kalemi latte olur, sigara olur, kuruyemiş olur... küçük, sürekli para harcadığınız ama satın almadığınızda hayatınızda büyük değişiklik yaratmayacak şeyler.

dikkat edilmesi gereken şey şu; bu parayı o küçük şeye harcamadığınız gibi hiçbir şey için de kullanmayacaksınız. miktar direkt olarak vadeli bir birikim hesabına gitmeli. sigarayı bıraktım, 400 tl cepte demeyeceksiniz; hala sigara alır gibi o parayı vadeli bir hesaba yatırıp unutacaksınız.

latte faktörü hesaplamanızı şuradan yapabilirsiniz: financialmentor.com