Kumar Bağımlıları Aslında Neden Bile Bile Lades Diyor?

Kumar denen şeyin aslında hile bile olmadığını, her şeyin en baştan net olduğunu anlatan bir uyarı yazısı.
Kumar Bağımlıları Aslında Neden Bile Bile Lades Diyor?

kumarın yasal olduğu bir ülkede uzun süre yaşadım

düzenli yemek yediğim mahalle arası bir restoranda kollu slot makinesi vardı hatta. yemeğimi yerken yemek parasından fazla para kazandığım tonla gün vardır.

her türlü slotu sanalıyla gerçeği ile büyük bir aşkla doya doya oynadım anlayacağınız. bunları söylüyorum ki burada bir halt bilmeden konuşan, ezberden kumarı kötüleyen düdüklerden sanmayın.

kumarın verdiği hazzı, heyecanı, tatmini çok iyi anlıyorum yani sevgili kumar bağımlıları ancak günün sonunda kumardan para kazanma hayali olan herkesin gerizekalı olduğu da bir gerçek.

hile hurda olmasa da ki bilindik firmaların oyunlarında zaten bu mümkün değil, kimse kumardan para kazanamaz. matematik buna müsait değil. oyun oynadığınız siteler oyunu slot sağlayıcılardan kiralıyor ve bunun için lisans ücreti ödüyor. oyunu yapan pragmatik gibi firmalar kâr ediyor, oyunun tutulduğu serverlara servet ödeniyor milyonlarca insan aynı anda oynayabilsin diye. tüm bu delikler kovadan suyu boşaltırken sizin koyduğunuzdan fazla para kazanmanız mümkün mü anasını satayım. daha bunun personeli var, reklamı var, atm başında bekleyen yasa dışı çantacıları var. var oğlu var.

büyük yapımcı firmalar slotu yaptıktan sonra oyunu oynattıkları ülkelerin kumar yasaları nedeniyle slotun payback oranını ve kurallarını kullanıcılarına sunmak zorundalar. gidin bakın en sevdiğiniz oyunun sol alt köşesindeki bilgi ekranında o oyunun payback oranını görürsünüz. o oran gerçektir. güncel slotlarda oran %90 ila 98 arasında değişiyor. yani 100 lira o makinenin algoritmasına girdiğinde 90 lira oyunculara geri ödeniyor. ancak bu ödeme 5 milyon spin ile gerçekleştirilen simülasyonlarda belirleniyor.

daha basitçe bu yazılım yapan adamlar algoritmayı öyle bir şekilde düzenliyorlar ki uzun vadede makineye giren her yüz liranın 10 lirası kumar sektörünün ki temelinde bir eğlence hizmeti sektörüdür, ayakta kalması için kullanılıyor. kalan 90 lira da oyunu oynayanlar arasında dağıtılıyor. ancak bu adil bir dağıtım olmadığından küçük bir azınlık koyduğunun yüz katını alırken çoğunluk tamamen batıyor. kumarhanenin parası garanti, geri kalan herkesin parası aşırı risk altında.

bu bahsettiğim sistem çoğu ülkede tamamen yasal ve denetleniyor devlet tarafından. programın kaynak kodu resmi kurumlarca denetim altında. vereceğim dediği parayı ödemezse makine tepesine devlet kabus gibi çöker. herhangi bir site de bu büyük yapımcıların oyunlarını taklit edemez, algoritmasını değiştiremez, içindeki herhangi bir karakteri bile kendi çıkarları için kullanamaz. milyar dolarlık kazancın tepesinde oturan bu firmalar ebesinin sudan'ında bile olsanız kıçınızdan kan alırlar. çünkü bunu yaparsanız heriflerin hilesiz hurdasız para kazandığı dümeni bozmuş olursunuz. bu firmalar kıçı kırık internet sitelerinin kendilerini suistimal etmesine asla göz yummazlar. herifin sattığı şey oyunun güvenilirliği. o güveni sarsarsan oynayan kişi sayısı azalır, adamların kazancı azalır. milyar dolarlar akan sektörde seni o oyunda tutmak için harcanan kaynağı ve o oyunu korumak için oluşturulacak marka değeri harcamalarını düşün. psikologlar çalıştırıyor bu firmalar, dev arge ve hedef kitle analizi yatırımları yapıyorlar. o oyunu sen görene kadar binlerce kişi test ediyor, denetliyor, oynuyor. seni oyunda bir dakika daha fazla tutmak için müziğinden animasyonuna ince ince çalışıyorlar. bu kadar emeği sikbet diye bir türk internet sitesinin heba etmesine izin verirler mi canını sevdiğiminin insanları.

o yüzden kendinizi kandırmayın oyunlar hileli diye. agt pragmatik zart zurt gibi büyük firmalar oyunun kuralını sana açıkça söylüyor, dediğini de yapıyor. o oynadığınız dandik sitelerin de bunun üzerinde bir gücü yok. oyunların kaynak kodlarına sahip değiller. kiracılar hepsi. internette biraz gezinin en bilinen slot makinelerinin kural setleri açık açık yazıyor. önce veriyorlar sonra alıyorlar geyikleri yalan, ilk oyunun da son oyunun da kazanmak için aynı orana sahip ve basitçe kazanamayacağının kanıtı.

bütün kumar sistemini en iyi anlatan makine ise coin pusher makineleridir. tüm slotlar bu mekanik makine ile aynı temele dayanır. coin pusherlar şu videoda örneğini görebileceğiniz gibi çok basit bir şekilde oyuncuyu soyarlar:

Bozuk parayı ittiren o mekanizmaya dair


yukarıdan atılan para diğer paraları iter ve oyuncu önünden dökülen paraları kazanır. tamamen kapalı bir sistemde oyuncu yatırımının tamamını geri alır. oysa bu makineler tezgahın sağında solunda ve bu örnekte ortasında birer delikle gelirler. bu üç delikten dökülen paralar makinenin sahibine ait ayrı bir kasaya birikir:


deliklerin boyutuna göre payback oranı %70 ila %90 arasında değişir. bu durumda uzun vadede kimse bu makinenin başından karda ayrılamaz. makinenin sahibi kesin olarak kazanır. bu mekanik aleti inceleyerek ve kuralların nasıl işlediğini gözlerinizle görerek diğer tüm kumar makineleri hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. sanal slotlar da aynı sistemle çalışır. böyle çalıştıklarını da size söylerler. ortada hile yoktur. oynayanın salaklığı vardır.

kumar eğlenmek için para harcanan bir sektördür. nasıl ki bara gidince para kazanma umudu taşımıyorsan her çeşit kumara da bu gözle bakmak zorundasın. parayı kumarı oynamaktan duyduğun hazza veriyorsun. matematiksel kesinlikle biliyoruz ki kumarda para kazanamazsın. kimse hiçbir şart altında uzun vadede kumardan karlı çıkamaz.

tamamen yasal ve tamamen hilesiz kumarda bile durum buysa kodunu kimin yazdığı belli olmayan, denetlenmeyen, merdiven altı oyunlarda ve sitelerde durum nedir artık onu da siz düşünün. sen parayı pragmatik oyunundan kazanırsın da o site sana parayı öder mi mesela bu muamma. kumarın yasal olmadığı ülkede derdini kimseye anlatamazsın üzerine su içer uyursun milyonda bir olacak şey başına gelmiş olmasına rağmen.

o yüzden bara pavyona harcamayacağınız parayı kumara vermeyin. kumardan para kazanmayı hayal bile etmeyin. haz satın alıyorsunuz, hazdan fazlasını beklemeyin. salaklığınızın bir dozu olsun.