Arada Bir 300-500 Atayım Diye Diye Kumar Batağına Düşen Sözlük Yazarının Hikayesi

Neyse ki sonu fazla kötü bitmiyor esas oğlanımızın. Buyrun, ders niyetine okuyabilirsiniz.
Arada Bir 300-500 Atayım Diye Diye Kumar Batağına Düşen Sözlük Yazarının Hikayesi

yaklaşık 8 ay önce arada bi 300-400 tl atayım da keyifine takılayım diye slot işine bulaştım. ilk kazandığımı hatırlıyorum, free spinden 2500tl civarı para almıştım. hoşuma gitti he iyiymiş böyle diyerekten 300-500 sıkmaya devam ettim ara sıra. attığımdan fazla kazanıyordum bir ara. hata ise hep öyle olacağını düşünmemdi.

duygusal anlamda sıkıntılar yaşadığım bir döneme de denk gelmesi ile birlikte o 300-500'ler 1000-1500 olmaya başladı

işin garip tarafı oyun oynarken iyi hissediyordum bir şeylerden uzaklaştırıyor ve heyecan yaratıyordu ben de.üstüne bir de kazandın mı mis. bir gecede 40 küsür bin tl kazandığım da oldu. hiç unutmuyorum hatta maaşımın yattığı sabah 2 küsür bin tl ile girip maaşım kadar para kazanmıştım. hesaba katamadığım ise insanın hep daha fazlasını istiyor oluşuydu, dönüp dolaşıp paranın tekrar kumara gideceğiydi. para zaten oradan geldi biraz daha girip neden katlamayayım ki?

görece yüksek meblağlar kazanınca artık aşağısı da tatmin etmiyor

eşik yükseliyor, ilk 2500 tl kazanınca zıplamıştım bir süre sonra o parayı verince küfür eder oldum.malum artık çok yüksekten çeviriyordum. bir süre sonra kaçınılmaz son olarak ben de eksiye düştüm. hala daha zevk veriyordu oynamak, gariptir ki farklı bir heyecan yaratıyordu bünyemde şaka yapmıyorum. bir ara o kadar çok oynamaya başladım ki gözümü kapattığımda şekerler görüyordum aq. ipler ” kaybettiğimi geri alacağım” kısmında koptu işte. hem oynamanın üzerimde yarattığı heyecan hem de geri kazanma hırsı ile kendimi baya bir kaybettim. günde 1500-2000 lira atıp slot çevirirken buldum kendimi. bir kazanıyor bir kaybediyordum ama totalde git gide eksiye düşüyordum. garip bir his, bazen oturup kahve içerken durduk yere çevirme perileri geliyordu, hadi lan kazanırız bu sefer içime doğdu gibisinden. içime her doğduğunda götüme girdi de diyebiliriz.

bu haftalarca böyle sürdü, neredeyse her gece çevirdim

sürekli kaybediyor olduğumu bile bile o heyecan ve bu sefer olacak hissi ile kontrol kaybediliyor maalesef. ciddi anlamda elime geçen her para ile slot çeviriyordum, nakit o yoksa kredi kartı.

neyse daha uzatmayacağım, ağustos ayının son günü bir gece vakti, cebimde kalan son 130 lira civarı para ile iki bira bir sigara alıp 57 bin tl olan kredi kartı borcum ve eksi 25 bin tl olan ek hesap bakiyeme bakarken buldum kendimi. sattığım hisse senetlerini s*ktir ettim çoktan. belki çok büyük bir meblağ değil ama önemli olan o da değil. ne olduğunu gerçekten anlamıyorsunuz bazen, bu iş adamı kara delik gibi çekiyor içine. hep derler ya öyle ufak ufak başlıyor diye, gerçekten de öyle. yaa ben zaten 200-300 lira ile oynuyorum demeyin, boşverin amk hiç oynamayın çıkın gidin o parayla başka bir şey yapın. öyle boktan bir olay ki, hala şeytan dürtüyor ebem s*kilmesine rağmen. demem o ki bulaşmayın sevgili dostlar. bu işte kazanamıyorsunuz, sadece kazandığınızı zannediyorsunuz. iyi akşamlar.

Bir başka hikaye de şu şekilde

kumar bağımlılığı bir aileyi zehir eden bir şeydir, birinci gözden yaşıyorum.

babam yıllardır kumar oynar, aldığı maaşın hepsini yatırır, üstüne de borçla oynar. eskiden 3 kuruş kazanıyorsa 1 kuruşuyla oynardı 2 kuruşunu eve harcardı biz de tadımız bozulmasın ali rıza modundaydık. ara ara tartışmalar olur amcalarım gelir babamı uyarır (hatta dövdükleri de olmuştu) kısa süre oynamaz sonra kaldığı yerden devam.

uzun süre bu müddette fakirlik içinde büyüdük, tabii ki bu fakirlik sonuçları ağır oldu özgüvensizdim, geç ergenliğe girdim, iyi beslenemiyorduk. neyse ki amcalarımın maddi manevi yardımları sayesinde en azından çok da hasarlı atlatmadık.

babam emekli olduktan sonra şirazeyi iyice kaybetmeye başladı. sırayla sürekli kredi çekmeye başladı, ilk de 3-5k sonra 10-15k derken artık maaşının yüzde 80'i kesintiye uğradı. bunla yetinmedi şahıslara da borçlandı.

daha sonra benim düzenli iş bulmam ile eve yardımı kesti, fatura, gıda vs. hepsini ben almaya çalıştım. evde bir tane kumar bağımlısı beslemek zoruma gidiyordu. akşam yemeğini yiyor sabah dönüyordu nasıl zoruma gitmesin ki, kavgalar artmaya başladı ama nafile hiçbiri uzun süreli çözüm olmadı.

tabii ki sadece kendi kazandığı para değil annemin ara evlere giderek kazandığı paradan da alırdı, yine sesimizi tam çıkartamıyorduk, çünkü çözüm yok yine bağrış çağrış sonra aynı devam.

ama bugün bir kumar bağımlısının ulaşabileceği son noktayı gördüm, tahmini bankalara en az 150k borcu var senetlerin miktarını bilmiyorum. annemin parasını son 2 aydır ben saklıyorum yani 2 aydır 1 kuruş almıyor annemden. dün akşam eve bağırarak girerek hemen kartını ver bana 1.5k para ver dedi, o kadar gözü dönmüştü ki anneme yarın işe gidersen seni bıçaklayacam dedi evet direkt bunu dedi, evden çıkarken de en son kendimi öldürecem diye çıktı.

geldiğimiz son nokta bu işte. kumardan dolayı psikolojisi bozulan ve annemi tehdit eden biriyle yaşıyoruz. hayatımızı s*kmeye devam ediyor.

en son olarak şunları söyleyim, etrafımda kumar bağımlısı insanlar var ama bağımlı olduklarını biliyorlar ya da dibi görünce bırakıyorlar. eğer bu bağımlılık iq'su düşük bir insanla birleşiyorsa çözümü yok.