Kuralların Bir Başka Olduğu Ankara'da Araba Kullanacaklara Tavsiyeler

Türkiye'de genel anlamda araba kullanmak zor bir iş ancak Ankara farklı bir boyutta. Trafik kuralları denen şeyin epey esnetildiği Ankara'da trafiğe çıkacaklara bazı öneriler.
Kuralların Bir Başka Olduğu Ankara'da Araba Kullanacaklara Tavsiyeler

2 yıldır düzenli olarak ankara'da araba kullanan birisiyim. alıştım artık trafiğe ve tavsiyeler vereyim.

1. kırmızı ışıklarda sağa dönenler olacaktır. sağ şeritten yeşil yanıyor diye giderken önünüze fırlayan manyaklar çok çıkar. zaten kırmızı ışıklar çok umursanmaz. o anda yaya yoksa ve araç gelmiyorsa herkes geçer. böyle yerlerde kırmızıda durursanız korna sesleri gelir. hele sağa dönecekken beklerseniz, arkanızdaki araçlar sola kırıp sizi geçip gideceklerdir.

2. eskişehir yolundan şehre kadar trafik oluşan noktalar: gordion avm önü, tepe prime önü, bilkent önü, odtü önü, next level avm önü, milli kütüphane önü, devlet malzeme ofisi önü. yani sürekli trafik var. konya yolu içinse durum yine değişmiyor. arada açılan yerler olsa bile trafik.

3. ankara sürücülerinde şerit ve sinyal kavramı yoktur. şerit ortalanır da gidilir. bir bakmışsınız, yanınızdaki araç önünüzdeki şeride giriyor. bunlar olurken sinyal yok tabii. benim yeni düşüncem sinyalleri çıkarınca araba fiyatları düşüyor, yoksa bu kadar insanın vermemesi imkansız. kimsenin nereye döneceği belli olmaz.

4. araçlar yol ortasında aniden 4'lüleri yakıp dururlar. sağ şeritten mi gidiyorsunuz. bir anda öndeki araç 4'lüleri yakar ve durur veya tek şeritli yolda yine aynısını yapar. yolcu indirecek ya.

5. takip mesafesi dene şeyi unutun. bıraktığınız anda araya başka araçlar girmeye başlıyor.

6. servisler, minibüsler, dolmuşlar... kıçınıza kadar giren, yol sizinken yolunuzu kesip çıkmaya çalışanlar. kırmızı ışık yanalı 10 saniye olmasına rağmen siz yeşilde geçerken önünüze fırlayanlar. bunlara ayrca dikkat etmelisiniz.

7. eğer kavşaklardaysanız tofaş'tan bmw'ye ve hatta bentley'e kadar her arabanın drift potansiyeli olduğunun farkında olun.

8. ankara yayaları ayrı beladır. siz yeşil ışığı görüp gidiyorsunuz ya, daha uzaktasınız diye geçmeye çalışırlar. fren yapmadığınız takdirde sizi hapse gönderecek kadar yakın mesafeden geçen insanlardır bunlar. ayrıca boş yolda yürümek için araçların diplerini bulurlar ki arabalar hareket edemesin.

9. çakarlı araçlar da var tabii. vekillerin şehri ankara'nın her şeyinden yararlanır bunlar ve 0,23 iq'ya sahip insanlar tarafından sürülürler. uzak durun yoksa altındaki arabayla size gömme ihtimali çok yüksektir.

10. araçların yola çıkarken etrafı görme düşüncesi yoktur. 90'la gidilen yolda bir anda arabalar fırlayabilir ve hatta bana olduğu gibi arka kapınıza çarpıp, kavga etmek isteyebilir

11. küfretmeyen biriyseniz edeceksiniz. kornaya basmaktan yorulacaksınız ancak sinir hastası olmamanın tek yolu bu. normal hayatta küfretmeyen ben, arabaya binince küfürler etmeye başlıyorum. yoksa her gün 10000000 tane kural hatası yapıp size çarpma ihtimali olan arabalarla baş edemezsiniz.

12. ankara'da kaldırıma park ederken sıra denen bir kavram yoktur. 4 şeritli yolu 2 şeride düşürme potansiyeli olan bir halk var burada.

13. siz araç sollarken arkadan selektör yapanlar da oluyor. hiç şerit değiştirmeyin ancak bir süre sonra aranızda 5 cm mesafe bırakacak bir hayvan olacak o araçta.

14. yaya geçidi kavramı yoktur. yaya geçidinde durduğunuzda arkadan birisinin çarpmaması için dua edebilirsiniz