Kurt Cobain'i, Eşi Courtney Love mı Öldürdü?

Bundan tam 51 yıl önce dünyaya gelen efsane Nirvana frontman'i Kurt Cobain'in ölümü malumunuz olduğu üzere oldukça şüpheli olmuştu. Peki bu iddialar ölen her ünlü şahısta olduğu gibi sadece bir safsata mıydı yoksa gerçeklik payı barındırıyor muydu?
Kurt Cobain'i, Eşi Courtney Love mı Öldürdü?
Getty Images/WireImage/Barry King


cobain'in ölümüne dair daha önce konuşulmamış şeyler var

- mesela kurt ölümünden önce seattle'ı ve eşi courtney love'ı terk etmek üzereydi. kurt'ün ölümünden birkaç hafta önce courtney cadısı taşaklı bir boşanma avukatı arayışındaydı.

- kurt'ün cesedi bulunana kadar polisin oyalanması için kasıtlı olarak kurt'ün kredi kartı kullanılıyordu.

- kurt hayatının tehlikede olduğunu biliyordu. olay yerinde görülen shotgun'ı rehabilitasyon merkezine gitmeden önce alımıştı, ama basında intihar için almış gibi söylentiler çıktı. oysa shotgun koruma amaçlı alınmıştı. polis ilk etapta shotgun üzerinde parmak izi bulunmadığını söyledi. halbuki 6 mayıs tarihine kadar parmak izi çalışması bile yapılmamıştı.

- olay yerinde bulunan not hemen intihar notu gibi raporlandı. halbuki notta eşi ve kızına yazılmış hiçbişey yoktu. intiharın bahsi geçmiyordu. fanlarına müziği bırakacağını yazmıştı. courtney ve kızına bi dipnot vardı sadece.

- olay yerinde 2. bir not daha vardı ama courtney bunu sır gibi sakladı. ta ki rolling stone dergisi için yapılan röportaj sırasında ağzından kaçırana kadar. bu notta açıkça kurt'ün boşanmak istediği, seattle'dan gideceği yazıyordu. öleceği değil.

- kurt'ün kanında 3 kez öldürücü doz uygulanacak kadar eroin bulundu. bu hardcore eroin bağımlılarında bile mümkün olmayacak bişeydi. diazepam kullanıyordu. bu overdose sonrası tetiği çekmeye mecali bile olamazdı.

- resmi olmayan kaynaklara göre kurt kaldığı odada kendini savunmak için siper edinmişti.

kurt cobain öldüğü sırada courtney love konser turnesi için şehir dışındaymış

ve hepimizin de bildiği gibi kurt cobain, aşırı dozda uyuşturucu almış bir şekilde hemen yanında bir shotgunla birlikte ölü bulunmuştur. doktorlar kurt cobain'in ölmeden önce uyuşturucu komasına girdiğini söylüyorlar ve komadaki bir insanın kendi kendini bir tüfekle vuramayacağı da bilim adamları ve doktorlar tarafından onaylanmış bir gerçek. kurt cobain öldüğü gün dışarda bir tamirci bulunmaktadır. benim tahminim o tamirci kurt cobain'in işini bitiren isimdir ve courtney love tarafından kiralanmış bir katildir.

courtney love'ın kurt cobain'i öldürme sebebiyse çok açık. kurt cobain'in çevrenin ısrarına aldırmadan uyuşturucuya devam etmesi courtney love ve ailesini epey bir korkutmuştur. malum amerika, durum devam ederse çocuğu ellerinden alacaktır. courtney love da bu işin sonunu önceden tahmin etmiş ve çoğu anne gibi "evladın mı kocan mı" sorusuna çocuğum olarak yanıtlamış ve bu yolu seçmiştir. suç üstüne atılmasın diye de kurt cobain'i turnedeyken öldürtmüştür. öldürtmek ise en basiti. kurt cobain aşırı bir şekilde uyuşturucu aldığı sırada evde bulunan silahlardan biriyle vurup silahı biraz kurt'un ellerine sürterek parmak izi çıkmasını sağlamak. kurt cobain'in yazdığı mektubu aşağıda görebilirsiniz. ve dikkat ederseniz yazının başıyla sonu arasında gözle görülür bir fark var.

Bu yazı stili farklılığı, yazıya Courtney Love tarafından müdahale edildiği iddalarını güçlendiriyor.


cobain'in ölümünün cinayet olduğuna dair en büyük iddialardan biri de şu

the mentors'un davulcusu ve solisti eldon hoke, 1997 yılında kendisiyle yapılan röportajda "kurt'ü öldürmem için courtney bana 50.000 dolar teklif etti" dedikten 1 hafta sonra tren kazasında ölmüştür. büyük tesadüf!

Kurt & Courtney - El Duce röportajı

kurt intihar ettikten sonra üzerinde bulunan cüzdanından çıkan courtney love ile evlenirken ettiği yemin ile dalga geçtiği not, akıp giden 20 senenin ardından seattle polisi tarafından basın ile paylaşılmış.


not ne kadar gerçek bilemiyorum ama insan resmen sinirden kuduruyor. kurt şunları yazmış:

"do you kurt cobain take courtney michelle love to be your lawful shredded wife even when she’s a bitch with zits and siphoning all yr money for doping and whoring"

"kurt cobain... courtney michelle love'ı sivilceli bir kaltak olmasına, bütün paranı uyuşturucu satın almak ve orospuluk yapmak için harcamasına rağmen yasal ve keş karın olarak kabul ediyor musun?"

vay anasını.

olaya karşı taraftan bakan bir görüş de şöyle

kurt cobain'in ne zaman öldüğü ile değil de nasıl öldüğü ile ilgilenenleri cezbedebilecek bir konudan bahsedeceğim. biliyoruz ki kurt cobain'in ölümü her ne kadar intihar olarak kabul edilse de aslında öldürüldüğüne inananlar da var. yok karısı courtney love kiralık katil tutmuş da, öyle olmuş böyle olmuş vs. durum meçhul yani. ama geçenlerde kurt'ün ölümünün cidden intihar olduğunu, kanıtlar sunarak iddia eden bir yazı ile karşılaştım. ondan bahsedeyim.

şimdi, kurt ölmeden bir hafta önce falan los angeles'ta rehabilitasyon merkezine yatırılır. ama kurt merkezden bir şekilde kaçmayı başarmış. 2 nisan günü, ölümünden 3 gün önce los angeles'ten seattle'a uçar. uçaktan indikten sonra hava limanı çıkışında bir hayranı kendisini fark eder ve imza ister. yanında sadece imzalanacak bir kitabı olduğu için kurt'e bir kalem ve kitabı verir. aynı zamanda kurt'ten imza ile beraber bir de o günün tarihini atmasını ister. kurt de kitabı imzalar, üstüne de 5 nisan 1994 yazar. yani öldüğü gün. hayran o anlık durumu anlayamaz, ancak 3 gün sonrasında ayırdına varır...

şimdi eğer bu olay gerçekse bu demektir ki, büyük ihtimalle kurt intiharını planlamıştı. öldürülmüş olma iddiası bu kanıya göre çok yazıf bir ihitmal olur.

garip bir durum kısacası. ilgilenen olursa durumla, kaynak bu sitedir. buradan daha detaylı okur, kitabın fotoğrafına falan bakarsınız.

sonuç olarak, evet. toprağı bol olsun kendisinin.

cobain'in güzel bir tespitiyle bitirelim

kimileri için bir dönemin, kimileri içinse bütün müzik tarihinin sembol isimlerinden birisidir kurt cobain. kendisinin beni benden alan bir tespiti vardır:

"i have no desire to do an interview with rolling stone. we couldn't benefit from it because the average rolling stone reader is a middle aged, ex hippie-turned hippiecrite who embraces the past as 'the glory days' and has a kindler, gentler, more adult approach towards liberal conservatism. the average rolling stone reader has always denied musical options unless it becomes an obviously safe commodity."

"rolling stone ile bir röportaj yapmak gibi bir isteğim yok. bunun bize bir faydası olmazdı; çünkü ortalama rolling stone okuyucusu orta yaşlı, geçmişe 'şanlı günlerimiz' diyerek sarılan, liberal muhafazakarlığa karşı yumuşak, kibar ve olgunca bir yaklaşım sergileyen, ikiyüzlü hippi bozmalarıdır. ortalama rolling stone okuru, açıkça güvenli bir meta haline dönüşmediği sürece müzikal seçenekleri her daim reddetmiştir."

ölümü hakkındaki araştırmaları, raporları ve gerçekleri bulabileceğiniz ve courtney denen insan taklidine bi kez daha lanet yağdırmanıza sebep olan site için:

http://www.justiceforkurt.com/

Nirvana - Come As You Are

Bu içerik de ilginizi çekebilir