Kurtlar Vadisi Pala'nın En Büyük Hatası Neydi?

Kurtlar Vadisi'nin en sevilen karakterlerinden biri olan Pala, hangi noktada yanlış yaptı? Ekşi Sözlük yazarlarının bu konudaki fikirleri.
Kurtlar Vadisi Pala'nın En Büyük Hatası Neydi?

olay silsilesini karıştırınca hata yapmış gibi gözüküyor pala ama öyle değil

ilk olarak dağdan bunları aslan akbey'i öldürsün diye mito kanadı çağırdı. yani devlet çağırdı. devlet görevlisi olarak mecburen geldi. laf olsun diye de sordu “kimi indirecez?” diye. büyük bir iş adamı dediler; bu aslan, tombaladan sonradan çıktı.

daha sonra pala'ya bir liste verdiler. örgüte güya yardım edenlerin listesi. pala o listeden armatör hariç kimseye çökmedi. listeyi veren devlet, işi veren devlet; pala napsın? listeyi hazırlayanın aslında kirve olduğunu biliyor. ee kirve kim? pala'yı istanbul'a gönderen. kirve bir nevi devlet. mithat kuklası.


önce kirve aşireti de ele geçirmek için hüsrev ağa'nın ayağını kaydırdı. mehmet karahanlı'nın kılıç'a dediği gibi: “sen kirvenin dahli olmadan mı hüsrev'in isyan bayrağını çektiğini sanıyorsun?” kirvenin burada 2 amacı var. 1.'si aşireti ele geçirmek, 2.'si hüsrev'i ruslara yaklaştırıp konseyden koparmak. ikisini de başardı. yani pala bizzat devletin kendisi tarafından kullanıldı. dağda çatışan adam nerden bilsin bu kadar oyunu? emri verenler devlet görevlisi. ne yapacak; yok, armatöre çökmem mi diyecek?


sonra devletin diğer kanadı tarafından sorgu için yakalandı. doğu kanadı polat vasıtası ile yakalayıp sorguladı. bu noktada pala gerçeği anladı. kendisinin bizzat devlet tarafından gerçek devlete satıldığını. aslında ona emir verenlerin gerçek devlet olmadığını. emirlerden çıkış tam bu noktada. bu saatten sonra kendi başına hareket etti pala. dağa dönemez artık. devlet tarafından üstünün çizildiğini biliyor. tek şansı istanbul'da kalmaktı.


bu noktada akrep bekir iş teklif ediyor. kirve burada da ruslarda akreple oynuyor laz ziya'nın deyişiyle. kirve vasıtasıyla iş pala'ya veriliyor ama başaramıyor. halo'yu polat kurtarıyor, karahanlı bu sefer kirvenin oyununu bozuyor. halo işinin peşini bırakmayan pala, halo'nun
yeri için güllü dayıyı kaldırmaya çalışıyor ancak başaramıyor ve güllü dayımız ölüyor. polat sonunda palayı yakalayıp sorgulayıp öldürüp güllü dayının intikamını alıyor.

yani pala her şeyi emirle yaptı. ha beceriksizliği de devletin kendini yalnız bırakmasından dolayı.

çok güvenmesi. para sevdalısı olması

birileri sıcak yatağında uyurken o dağda yatıyordu. belinde bombalarla hain başını öldürmeye giderken satılmıştı. pala, o günden sonra dönüp para için adam öldürmeye başlayan birisi olmuştu. aslan akbey cinayeti aslında onun da sonu olmuştu. böyle bir cinayetin sonunda kendi kellesinin gideceğini de hesap edemedi. bildiği işi yapmaya devam etmeye çalıştı. sonunda da yakalandı.

bedir'in dediği gibi dağlara dönseydi, belki daha fazla yaşardı ama sonucu değiştirmezdi...

kendine aşırı güvenmesi

dizide kafa kafaya tokuşan polat ve pala karakterini incelerseniz, pala'nın polat'tan bir çok açıdan daha donanımlı olduğunu görürsünüz. pala saha adamıdır. yıllarca dağ bayır dolaşmıştır. suriye'ye hain başına suikaste dahi gönderilmiştir. hayatı yaşayarak öğrenmiştir. polat ise daha steril bir ortamda yetiştirilmiştir. yakından tanıdığımız diğer kgt elemanı abdülhey çoban'a göre daha iyi bir çocukluk yaşamıştır. güzel bir aile ortamında büyümüş, sevgilisi olmuştur. aldığı eğitimler üst düzey olsa da yaşı itibariyle de pala'dan daha deneyimsizdir.

fakat tüm bunlar pala için bir handikap oluşturmuştur. pala'nın kendine fazla güvenmesi seyfo dayı olayından başlayarak bir çok hatayı peş peşe yapmasına, operasyonlarda başarısız olmasına neden olmuştur. işte pala'nın en büyük hatası budur.