Kurtlar Vadisi'ni Çeken Ekip ve MİT Arasında Dönen Siyasi Çekişme ve Dedikodular

Kurtlar Vadisi'ndeki derin mevzuları besleyen kaynaklar, zamanında meğerse hedef alınan kurumları epey rahatsız etmiş. İşte dizinin arka planındaki uzun vadeli hesaplaşmanın özeti.
Kurtlar Vadisi'ni Çeken Ekip ve MİT Arasında Dönen Siyasi Çekişme ve Dedikodular

kurtlar vadisi hiçbir zaman sıradan bir dizi olmadı

aslında bu diziye biraz haber gözüyle bakmak gerekiyor. haberler ekseriyetle sıkıcıdır, pek mecbur kalınmadıkça izlenmez. ülke gündemini takip etmek için izlenir.

dizi senaryo olarak nam yapmıştı ama kitlelere yayılmasının nedeni sinematik olmasıydı. başrol oyuncusu necati şaşmaz (polat alemdar) dışında oyuncu kadrosunun büyük kısımı tecrübeli tiyatroculardı. senarist ve yönetmen kadrosu da tecrübeli olunca ortaya büyük bir yapım çıktı. necati şaşmaz'ın oyunculuk tecrübesi yoktu dizi başladıktan sonra üniversitede oyunculuk eğitimi aldı.

ergenekon operasyonları başladığında dizi daha sonra ülke gündemine bomba gibi düştü. tv programları dizinin senaristlerini programlara çağırmaya başladı.

Kurtlar Vadisi Derin Devlet / 32. Gün


Kurtlar Vadisi Belgeseli


dizi 2003 ocak'ta başladı

aşırı derin mevzulara girmeden uyuşturucu, silah, finans baronları ve bunların devlete nüfuzu, devlet içindeki kimi klikler tarafından kollanması ekseninde çekildi. 2005 ekimde 97 bölümle final yaptı.

1.5 yıllık bekleyişin ardından şubat 2007 kurtlar vadisi terör adıyla 1 bölüm çektiler. bu dizi kürt-türk ayrışımına büyük etkisi olacak sebebiyle baskı yedi ve 1. bölüm sonunda iptal edildi. 1 ay beklendikten sonra kurtlar vadisi pusu adıyla 300 bölüm çektiler. 15 temmuz darbe girişiminden 1 ay önce, haziran 2016'da bitti. o tarihten beri de pasif.

kurtlar vadisi pusu, ilk 97 bölümde çekingen değindiği derin konulara derinden girdi. o tarihlerde de ülke ergenekon davalarıyla çalkalanıyor, genelkurmay başkanı terörist diye içeri tıkılıyordu. pusuda yaklaşık bir 150 bölüm ergenekon konularına değinildikten sonra dizi yönünü koç ailesine çevirdi. final bölümüne kadar koç ailesini eleştiren bir yapım oldu. darbeden de 1 ay sonra final yaptı.

aslında darbeden 1 yıl sonra ekşi sözlük gibi sosyal mecralarda görüldüğü gibi kurtlar vadisi kaos adıyla tekrar başlayacaktı ama yaklaşık 7 yıldır bir türlü başlamadı.

geçen tarihlerde necati şaşmaz "bize tekrar başlayın diye bir baskı var. tekrar başlayacağız." tarzında açıklama yaptı. tekrar gündemden düştü. işte diziyi önemli yapan budur. büyük manipüle gücü var. hükümet yapmak istediğini yapmadan önce bu dizi aracılığıyla önceden düşünceyi halka empoze edip alıştırmak istiyor. ergenekon operasyonları gibi.

bu kaos versiyonuna sonra değiniriz.

Raci ve Necati Şaşmaz

şimdi bu dizinin yapım ekibine bakalım

bu adamlar bu kadar mevzulara nasıl bu kadar hakim?

dizide 3 tane şaşmaz kardeş var:

raci şaşmaz: baş senarist ve yapımcılığa katkı.
zübeyir şaşmaz: senaryo ve yapım ekibinde.
necati şaşmaz: oyuncu.
bahadır özdener: baş senarist.
cüneyt aysan: senaryo katkısı
ve tabii ki yapımcı osman sınav.

bu isimlerin hiçbiri de sıradan insanlar değil. hepsinin de geçmişinde kuvvetli politik bağlantılar var.

başladıktan 1 yıl sonra, 2004 yılında dizi, dönemin mit başkanı şenkal atasagun'un da dikkatini çekiyor. atasagun, yanındaki güvendiği adamlardan biri olan kaşif kozinoğlu'na bir görev veriyor: bu dizide emniyet vatan haini, mit vatan haini, kürtler vatan haini. dizideki tek vatansever yapı askerler. git bu dizinin arkasındaki kişileri araştır. ne ayak bu dizi?

kozinoğlu başlıyor bu ekibi araştırmaya. geçmişlerini inceliyor, telefonları dinliyor. sonunda sağlam bağlantılar elde ediyor. sonra kozinoğlu bunları mit'in kurtlar vadisi raporu adıyla medyaya sızdırıyor.

Kaşif Kozinoğlu

raporda şunlar var

şaşmaz kardeşler kadiri tarikatının en has müridlerinden biri. babaları abdülkadir şaşmaz da tarikatın önemli kademelerinde bulunuyor. babalarının günümüzde tarikat lideri olduğu hakkında yazılar var.

şaşmaz kardeşlerin öz amcası mehmet tahir şaşmaz ise 70 ve 80'lerde iki farklı partide vekillik yapmış. 1977 seçimlerinde şaşmazların memleketi olan elazığ'da mhp'den vekil olarak meclise girmiş. o seçimde mhp'nin mecliste 16 vekili var. alparslan türkeş'le yakın ilişkiler içinde olduğunu söyleyebiliriz. 80 darbesinde amca şaşmaz tutuklanmış, mhp de kapatılmış. amca şaşmaz daha sonra 1987 seçimlerinde bu sefer dyp üzerinden meclise giriyor. daha sonra siyasi mecradan ayrılıyor.

kozinoğlu'nun bulduğu en sağlam bağıntı şuydu; dizinin yapımcısı osman sınav'ın dönemin jandarma genel komutanlığı teknik istihbarat daire başkanı hasan atilla uğur'la telefonda konuştuğu ve samimi ilişkiler içinde olduğunu tespit etti. hasan atilla uğur, babala tv ile meşhur olan oğuzhan uğur'un da babasıdır.

osman sınav'ın atilla uğur ile başka telefon görüşmeleri de basına sızdı, hatta ergenekon dosyasının içine konuldu. atilla uğur'un osman sınav'a baskı kurup dizi çektirdiği tespit edildi. (bkz: pars narkoterör)

https://www.haber7.com/…an-sinava-ergenekon-mercegi

bu bilgi basına sızdıktan sonra senaristlerin tarikat bağıntısından dolayı bazı oyuncular 2004 yılında kurtlar vadisinden ayrılmak istedi

bunların başında kılıç ve karahanlı rollerini canlandıran atilla olgaç ve zafer ergin vardı. yapımcılar oyuncuların ayrılmaması için oyunculara zam yaptı. hatta karahanlı karakterinin bu yüzden dizide erken öldürüldüğü söylendi.

https://www.sondakika.com/…a-olgac-necati-15034027/

aynı yıl dizinin yönetmen ve yapımcısı osman sınav da ayrıldı diziden.

pusu'nun çekildiği yıllarda diğer iki senarist hakkında da bilgiler sızdı. baş senarist bahadır özdener'in ahmet davutoğlu ile yakın ilişkileri vardı. özdener'in tez danışmanlarından biri ahmet davutoğlu'dur.

diğer senarist cüneyt aysan ise hakim iken dizi senaristliğine geçmiş biridir. 80'lerin sonunda hakimliğe başlamış. 13 yıl hakimlik yaptıktan sonra 2001'de raci şaşmaz'ın daveti ile hakimliği bırakıp senarist olmuş. gizli saklı biridir biraz. 32. gün programında rahmetli birand bile sen kimsin, seni ilk defa duydum diyor. cüneyt aysan ise "ben senaryo yazımında hep vardım ama..." tarzında bir cümle kuruyor.

raci şaşmaz ile bahadır özdener çok eski arkadaşlar. 90'ların başında marmara
üniversitesi'nde radyo ve televizyonculuk bölümü okurken tanıştılar. bu iki isim 2001'de osman sınav'ın yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlendiği deli yürek yapımına senarist olarak katıldı veya monte edildi. 2002 yılında dizi bitti.

bahadır özdener'e göre kurtlar vadisi şöyle başladı: "deli yürek bittikten kısa süre sonra osman sınav, benimle raci'yi çağırdı: 'yeni bir proje var. wiseguy dizisi gibi bir dizi çekeceğiz, hazırlanın.' hazırlıklara başlarken raci gelip bahadır'a şunu dedi; "kesinlikle soner yalçın'dan yardım almalıyız. o iş sende bahadır, git ikna et." bahadır'ın hiç umudu yokken soner yalçın sürpriz bir şekilde teklifi kabul etti.

1987-1990 arası yayınlanan Wiseguy'da Mike Ehrmantraut karakteriyle tanıdığımız Jonathan Banks'i de görebilirsiniz.

ara not: deli yürek bittiği gibi kurtlar vadisine geçmediler. 5 ay sonra kasım 2002'de aynı ekip ekmek teknesine başladı. 3 sezonun sonunda diziyi bitirdiler.

ocak 2003'te kurtlar vadisi başlar

dönemin mit başkanı şenkal atasagun'un dediği gibi dizi emniyet, mit ve kürtleri vatan haini, askerleri vatansever olarak gösterdi. atasagun, kaşif kozinoğlu aracılığıyla bu dizinin yapım ekibini deşifre etti.

tamam, ekibin arkasında cemaat kokuları vardı ama yönetmen osman sınav'ın da jandarmada istihbaratçı olarak çalışan hasan atilla uğur'la da iletişimi vardı. bir nevi mit şunu demeye getirdi; bu diziyi senaryo olarak besleyen hasan atilla uğur'du.

kaşif kozinoğlu'nun adı 2004 yılında ergenekon dosyasına girdi. ancak 7 yıl boyunca da mit'te resmi olarak çalışmaya devam etti. 10 mart 2011'de ergenekon'dan cezaevine girdi. 8 ay sonra kasım 2011'de şüpheli şekilde, cezaevinde öldü.

işte zurnanın zart dediği yer burada başlıyor

kozinoğlu cezaevine girdikten 1 ay sonra diziye kozinoğlu'nu simule eden kazım kaşifoğlu adında bir karakter de girdi. 10 kasım 2011 tarihinde 136. bölümde dizide kaşifoğlu karakteri için ölüm kararı çıkar. gerçek hayatta da 3 gün sonra, 13 kasım 2011'de cezaevinde kalp krizinden öldü. ölmeseydi 13 gün sonra mahkemesi vardı, hakim karşısına çıkacaktı.

10 gün sonra cinayet delilerinin yok edilmesi için kozinoğlu'na ait dokuların bulunduğu odaya hırsızlar girdi.

https://www.trthaber.com/…sizi-yakalandi-17529.html

peki kozinoğlu'nu kim öldürdü, koğuşunda kimler kalıyordu? kozinoğlu 3 kişilik bir koğuştaydı. 2. kişi hasan ataman yıldırım adında bir yüzbaşıydı. 3. kişi ise bomba bir isimdi: hasan atilla uğur :) evet, bak sen şu tesadüfe. kozinoğlu 2004'te atilla uğur'u kurtlar vadisi üzerinden ifşa ediyor. sonra devlet bu iki ismi aynı koğuşa koyuyor.

https://www.ntv.com.tr/…atti,2p-9h2h2few7gfjezudu_g

maalesef hasan atilla uğur, kozinoğlu'nun ölümü ile ilgili baş şüphelilerden biridir.

Hasan Atilla Uğur

kurtlar vadisi'ni toplarlayıp kurtlar vadisi kaos'a geçelim

alparslan türkeş'in mit ile arası yoktu. hatta mhp'nin içindeki mitçilerden rahatsız tarzında bir açıklaması vardı.(şu an bulamadım ama internette muhakkak vardır.  türkeş'in ölümünden sonra atasagun mhp'ye çöker. devlet bahçeli'yi de resmi lider yapar. hasan atilla uğur'un da mhp bağlantıları var. oğlu oğuzhan uğur uzun yılar ülkü ocaklarında takılmış.

eldeki diğer veriler şunlar:

şaşmaz kardeşlerin ülkücü geçmişi ve cemaat bağlantıları var.

bahadır özdener de ahmet davuoğlu'nun has adamlarından biri.

analizim şu: türkeş sonrası atasagun bazı derin mhp'lileri tasfiye etti. bunların arasında hasan atilla uğur ve şaşmazların amcası mehmet tahir şaşmaz da var. bunlar bir araya gelip kurtlar vadisi ile mit ve emniyeti hedef aldı.

atasagun diziyi araştırıp hasan atilla uğur'u ifşa etti. atilla uğur ile telefon konuşmaları ortaya çıkan osman sınav korkup diziden ayrıldı. ortam şaşmaz kardeşler ve davutoğlu'nun adamı bahadır özdener'e kaldı. bunlar da davutoğlu'nun desteğini alarak allah demeden pusu'yu çektiler. öyle ki pusu'ya hoca lakabını taşıyan bir dış işleri bakanı bile girdi. tesadüfe bak ki davutoğlu'nun lakabı da hocadır.

bahadır özdener 2014 cemaat-akp kavgası esnasında diziden ayrıldı. 1 yıl sonra raci şaşmaz ile eşkıya dünyaya hükümdar olmaz dizisini çektiler. 2016'da kurtlar vadisi bitti.

2017'de kurtlar vadisi kaos adı dillendirildi ama 7 yıldır bir türlü çekilmedi

geçen yıllarda necati şaşmaz "bize baskı var, diziyi tekrar çekin diyorlar" diyor. baskı akp'den mi yoksa davutoğlu tayfasından mı geliyor, bilinmiyor.

dizinin yayınlanacağı kanal hakkında farklı dedikodular çıktı. bir ara dizi trt'de ancak tv'de değil, trt'nin dijitalinde yayınlacak denildi. sonra disney plus'ta yayınlanacak dedi. bunlar asılsız haber denildi sonra...