Kurtlar Vadisi'nin En Mert Karakterlerinden Pala'ya Hakkını Teslim Eden Bir Yazı

Kurtlar Vadisi izleyicilerinin unutamadığı, en içlerinde kalan karakterlerden biri kesinlikle Yüksel Arıcı'nın hayat verdiği Pala karakteri.
Kurtlar Vadisi'nin En Mert Karakterlerinden Pala'ya Hakkını Teslim Eden Bir Yazı

pala, polat alemdar'ın asla sahip olamayacağı bir karizmaya ve savaş becerisine sahiptir. adam koskoca güney doğu'yu, ırak'ı arşın arşın gezmiş, apo'ya suikast için suriye'ye yollanmış birisi. polat alemdar ise 3. katip olarak görev yaptığı kosova'dan özel kodla davet edilerek istanbul'a geliyor ve kendisine tevdi edilen kurtlar vadisi operasyonu görevine başlıyor. dizide gösterilen flashback sahnelerinde polat alemdar'ın 1-2 kere kosova'da tatbikatlarda yer aldığını ve iyi bir fiziksel/mental eğitimden geçtiğini anlıyoruz ama pala gibi hayatın tedrisatından geçmiş birisi değil. hüsrev ağa kendisine diyor ya: "ben de insan tanıyorsam almanya'dan hariciyeci olarak gelmişsin, elin tutsa tutsa kalem tutar." işte polat alemdar özünde budur.


aynı hüsrev ağa ise pala ile konuşurken başlarda çok rahat ve sakinken daha sonraları işler biraz karışınca pala'nın ağırlığı altında eziliyor. hatta pala'nın "bu listede senin bildiğin tanıdığın adamların ismi vardı, biz bu listeyi sana verecektik ki gölgen altındakiler ateşimizden yanmasın. madem güneş tepeden vurdu, gölge ayağımızın altıdır." dediği kısımda pala ile göz (daha doğrusu gözlük) teması bile kuramıyor. bana göre konsey'in karahanlı'dan sonra en bilge adamı bile ezim ezim eziliyor pala karşısında. belki bir nebze karahanlı hariç. (o da her şeyi iş olarak düşündüğü için kendisine ve konsey'ine rakip istemiyor.) 


pala, kimsenin şüphelenmediği polat alemdar'ın devlet ajanı olduğunu ufak bir ikili diyalogdan sonra anlıyor. eğer pala, polat alemdar'la istanbul'da değil de türkiye'nin başka bir kentinde çarpışsaydı engin saha tecrübesi, her türlü çetin koşula ayak uydurabilme becerisiyle kazanan taraf olurdu. istanbul, pala'yı değil ama paranın cazibesine kapılan ortakları kral faruk ve bedir'i bozdu. bu adamlar sonuçta yıllardır dağ bayır gezerek terörist avlayan, bunun neticesinde cebine 3 kuruş para girmemiş adamlar. 


memati dediğiniz adam, kofti kabadayı çakır'ın sağ tahsil işleriyle ilgilenen bir külhanbeyi. muhtemelen pala, kral faruk ya da bedir'in görmediği kadar çok parayı çakır'ın sağ kolu olarak idare ediyordur. abdülhey ise farklı bir kişilik, bence kgt değil de sadece istihbaratla bağlantısı olsa pala'nın ekibine katılacak, sadece susup işini yapacak türden birisi. yine de pala'nın kulak kestiği sahnede nasıl irkildiğini hatırlarsak bu ekibin abdülhey üzerinde kalıcı hasar bıraktığını söylemek yanlış olmaz. 


özetle pala; ekibiyle birlikte kurtlar vadisi'ne gelmiş en mert, vatansever tiplemedir. kendisine reva görülen bu sonu hiç hak etmemekle birlikte, polat alemdar'dan çok daha kudretli bir karakterdir, aynı zamanda çok daha sağlam temelleri olan bir ekibe sahiptir.