Led Zeppelin'in Stairway to Heaven Şarkısının Satır Aralarında Yer Alan Ezoterik ve Satanik Öğeler

İngiliz müzik grubu Led Zeppelin'in 1971 yılında çıkardığı Led Zeppelin IV albümünün en efsane şarkısı hiç şüphesiz Stairway to Heaven idi. Bu efsane şarkı yıllar boyunca güzelliğinin yanı sıra içerdiği gizli öğelerle de konuşuldu. Sözlük yazarı ''abraksas'' da tam olarak bu noktaya değinmiş.
Led Zeppelin'in Stairway to Heaven Şarkısının Satır Aralarında Yer Alan Ezoterik ve Satanik Öğeler


stairway to heaven, led zeppelin'in birtakım müzik tarihçileri tarafından bazı ezoterik ve satanik ifadeler içerdiğini savunulan şarkısı. şarkının her dizesinde yer alan sembolleri, göstergebilimsel olarak açılımlayan araştırmacılar, enteresan saptamalar yapmışlar aslında:

- bir kadın var ki emindir, parıldayan her şey altındandır: kadın bir büyücüdür. kurşunu saf altına çevirmeyi amaçlayan simyacıların bilgece olmayan ezoterizmi.

- ve bir merdiven satın alır, onu gökyüzüne götürecek olan: "satın alma", dolayısıyla "bedel" kavramları, ruhunu satmayla eş anlamlıdır. gökyüzü ise lucifer'ın krallığından başka bir şey değildir; cehennem...

- ve oraya ulaştığı zaman çok iyi bilir / eğer mağazalar kapalı ise / bir tek sözcükle istediğini alır: burada söz konusu olan, büyücülerin büyü bilgisi ve yeteneğidir. belli bir gruba dahil olmayan birinin direnci... tüm kapıları açan büyülü formüle büyücülerin sahip olduğu ima ediliyor.


- duvarda bir işaret var, ama ondan emin olmak ister / zira, bilirsiniz ki kelimeler sık sık çift anlam taşırlar: büyücülük ile zodiac'ın sembolik işaretleri. çift anlamlı sözcüklerin, belli bir gruptan olmayanlar için deşifre edilmesi imkânsızdır; belli bir gruptan olanlar içinse ezoteriktir.

- derenin yanındaki bir ağaçta, bir büyüleyici kuş vardı bazen şarkı söyleyen: bu kuş raven'dır.; eğitilebilir ve bazı büyüsel melodileri taklik etme yeteneği olan bir kara karga çeşididir.

- tüm düşüncelerimiz yalnızca aldatıcıdır: ezoterik bilimin temel prensibi, aldatıcı olmaktır. yalnızca ezoterizme vakıf olanlar için anlanabilmesi, diğer insanlar için aldatıcı olması esastır.

- heyecandan titriyordum, batıya doğru baktığımda: yönelimsiz, batıya doğru dönmüş kişinin büyü yaparken ve büyücülük yapmaktan duyduğu heyecan söz konusudur. isa doğuda, lucifer ise batıda doğmuştur. doğu yaşamın, batı ise ölümün sembolüdür.


- ve ruhum gitmek için inliyor: anlatılmak istenen, fizik bedenin terk edilerek, astral bir yolculuk yapma ihtiyacıdır.

- düşüncelerimde gördüm. ağaçların arasındaki dumandan çemberi / ve ayakta beni seyredenlerin seslerini: burası, bir derenin kenarında ağaçlarla çevrili olan ve gece büyücülerinin büyük yapmak için ateşin etrafına toplandıkları yerdir. dumandan çember ile anlatılmak istenen budur.

- ve alçak sesle tekrar ederiz, eğer yakında herkes aynı şarkıyı söylerse / büyücü fülütçü bizi hak'ka (kanıta) götürecek / ve yine bir gün anlayışı ağır olanlar üzerine doğacak / ve ormanlar gülmenin yankısıyla çınlayacak: gizli ve yasak işlerle uğraşanların kurduğu hayalin yansıması. burada da, tüm insanların okült (gizli ve yasak) bilimlerle ve ezoterizmle uğraşmayı kabul edecekleri ve formüllerden yararlanacakları zaman, bu öğretiyi uzun süre reddeden insanlığın üzerinde yeni bir gün doğacağı ve sonunda mücadeleyi kazanan büyücülerin gülüşlerinin her yerde yankılanacağı anlatılmak isteniyor.


- ve tüm bunlar beni düşler içinde bırakıyor / eğer ağaçlıklarınız ve ağaç dibi bitkilerinizde karışıklık varsa, şimdi hiç telaşa kapılmayın / bu sadece mayıs kraliçesi'nin büyük temizliğidir: bu sözlerle, dere kenarlarında tören yapan büyücülerin gizli etkinliklerinden korkulmaması gerektiği anlatılıyor.

- evet, iki dar yol var izleyebileceğiniz / o anda izlediğiniz yolu değiştirmenin samanıdır: iki yol, birbirinin önünde açılır. öğrenmenin ve cehaletin yolu... seçim yapma anı geldiğinde doğru yolu bulmak için geç kalınmış değildir.

- kafanız uğulduyor, düşünce gitmek istemiyor / bunun farkında olmadığınızda, büyülü fülütçü sizi onu izlemeye davet edecek / sevgili bayan, şarkı söyleyen rüzgârı işitebiliyor musun? / ve büyülü merdiveninizin, büyülü mırıltıları taşıyan rüzgârın üzerinde dinlendiğini biliyor muydunuz?: büyü yapma fikri bir saplantı oluyor. cazibe ve baştan çıkarma, cennete giden merdiveni çıkma şansını bekleyen ve büyülü telkinlerle yüklü rüzgâr tarafından taşınanlar, ruhunu kazanmayı başarırlar.


- ve dolambaçlı yolu ndikçe, gölgelerimiz ruhlarımızdan daha büyük oluyorlar / hepimizin tanıdığı kadın'ın yürüdüğü yer orasıdır: en sonunda, büyücülerin zafer kazanacağı ve ezoterik prensiplerin, gerçeğin tam aydınlandığı anda ispatlanacağını ima ediyor. kadın ise, büyücüler kraliçesidir.

- bir ışıktan çevreye yayılan ve bize göstermek isteyen odur / her şeyin nasıl altına dönüşebildiğini / ve eğer yoğun bir şekilde dinlerseniz, büyülü melodi sonunda size gelecektir / kaya gibi sert olmak ve artık yuvarlanmamak için / "her şey"in bir, "bir"in her şey olacağı zaman: kozmik ünite gerçekleşmiş olacak ve artık hiçbir şey çökmeyecek, hiçbir kimse bizi yanıltmayacak, parmağında oynatamayacak. hepimiz eşit ve güçlü olacağız.

Bu kadar okuduktan sonra dinlememek olmaz: Stairway to Heaven