Lihtenştayn ve Haiti'nin Farkında Olmadan Yıllarca Aynı Bayrağı Kullanması

Lihtenştayn ve Haiti onlarca yıl bilmeden aynı bayrağı kullandılar.
Lihtenştayn ve Haiti'nin Farkında Olmadan Yıllarca Aynı Bayrağı Kullanması

lihtenştayn ve haiti onlarca yıldır bilmeden aynı bayrağı kullandılar... bu kadar uzun süre aynı bayrağa sahip olmaları, onların güçlü bir ulusal kimlik duygusuna sahip olmadıklarını ya da belki de bu konuda pek kaygılı olmadıklarını gösteriyor. bunun nedeni büyüklükleri, konumları veya diğer faktörler olabilir.


karışıklık, 1936 olimpiyatları'nda her iki ülkenin de bayraklarını sallamasıyla ortaya çıktı. bu olay her iki ülke için de oldukça utanç verici olsa gerek, zira bireysellik ve benzersizlik eksikliğini ortaya koyuyordu. ilginçtir ki her iki ülke de durumu düzeltmek için bayraklarını değiştirerek harekete geçti. lihtenştayn, bayrağına kraliyeti simgeleyen ve kendisini diğer ülkelerden ayırmanın bir yolu olarak görülebilecek bir taç ekledi. haiti ise ulusal bayraklarda ortak bir unsur olan ve ülkenin tarihini, kültürünü ve değerlerini temsil edebilecek bir armayı bayrağına ekledi.

kaynak
...

günümüzde buna benzer bir şey de var... çad ve romanya bayrakları ton farkı olsa da birebir aynı. romanya'nınki bir tık daha açık renkler. her ikisi de sanırım "önce sen değiştir kardeş" diyor.

çad-romanya ilişkileri