Londra ve Paris'in Özetin Özeti Niteliğinde, Genel Hatlarıyla Yapılan Bir Kıyaslaması

Londra mı, Paris mi? İki şehir arasında kalmışsanız fikir verebilecek bir yazı, buyrun.
Londra ve Paris'in Özetin Özeti Niteliğinde, Genel Hatlarıyla Yapılan Bir Kıyaslaması

hem paris hem de londra'yı henüz 1 ay içerisinde gezmiş biri olarak seyahatini planlarken kararsız kalan kişiler varsa diye düşüncelerimi ve deneyimlerimi yazmak isterim.

öncelikle bu paris'e 5. gelişim ve neredeyse birçok yerini gezdim diyebilirim. londra'ya ilk kez gittim ve karşılaştırma yapabilmek için yeterince tecrübe edinmiş oldum. her ne kadar arada az fark olsa da etkileyicilik olarak londra'yı daha çok beğendim diyebilirim.

ilk başta versusta daha önde olduğunu düşündüğüm londra'nın artılarından başlıyorum dostlar

öncelikle londra'nın yeme içme ve turistik gezi durakları olarak paris'e göre daha ucuz olduğunu söylemek abartı olmaz. londra’da müzeler ücretsizken (donation usulü) paris'te görebileceğiniz tüm müzelerden kiliselere kadar ücretli. üstelik de kalın kalın fiyatlara hazırlıklı olun. one day pass denen ulaşım ücreti her 2 şehirde de aynı. ancak paris metrosu londra'ya göre teknolojiden çok uzak. verdikleri 1 gün geçerli bilet bazı zamanlarda kapıları açmadı ve yeni bilet almak veya kaçak geçmek zorunda kaldık. bu zamanda hala bilet alarak kapılardan geçilmesi çok saçma.


londra'da ise tüm ulaşım araçlarında bilet yerine kredi kartı temassız kullanıyorsunuz. bu durum çok daha rahat ve konforlu oluyor. eğer tüm gün aynı kredi kartını kullanırsanız ve 1. zone’da seyahat edecekseniz 6 buçuk poundluk ulaşım harcamasından sonra kartınızdan ücret almıyor. hatırladığım kadarıyla diğer zone’ları da kullanırsanız bu rakam 7.70 pound gibi bir ücret oluyordu. paris'te ise sadece 1. zone’u bile kullansanız one day pass kartına 8.45 euro vermeniz gerekiyor.

tabii bir de ingiltere abd’nin küçük kız kardeşi olduğundan dolayı amerika'daki bazı nimetler burada da var. örneğin amerika'da severek alışveriş yaptığımız wholefoods burada da var. amazon'un son teknolojisi olan, kasasız para ödemeden çıkılan amazon prime marketleri burada da var. (alınan ürünlerin miktarları daha sonra amazon hesabınıza tanımlı olan kredi kartınızdan çekiliyor.) amerika'da zincir mağaza olan bazı ucuzluk markaları burda da var (tj-maxx) gibi. tıpkı amerika gibi ülkeden çıkış yaparken pasaporttan geçmiyorsunuz.

Paris

market fiyatları paris'e göre oldukça ucuz. karşılaştırma yapabilmek adına aklıma gelen birkaç örnek verebilirim. mesela lindt kare çikolata londra'da 1 pound iken paris carrefour'da 1.70 euro idi. aynı şekilde tüm sebze ve meyve fiyatları daha ucuzdu.

giyim olarak değerlendirirsek zara ve h&m gibi markalar yine londra'da çok daha ucuzdu.

gelelim yeme içmeye. paris yeme içme olarak kesinlikle daha pahalıydı diyebilirim. karşılaştırma yaparken londra mayfair bölgesindeki amozonico, park chinois gibi restoranlarla paris'teki coco, gigi gibi restoranları kıyasladım. gece hayatı paris'e göre daha pahalı olsa da çok daha hareketli.

son olarakta uçak bileti fiyatlarını konuşursak istanbul - londra hattı sefer sayısı bakımından artık dolmuş hattı gibi olduğu için paris'e göre uçak bileti fiyatları neredeyse yarı yarıya daha ucuz.

Londra

şimdi de biraz paris'in artılarından bahsetmek isterim

şehir içi konaklama londra'ya göre daha ucuz. londra'daki çok ulusluluk göçmen akını paris'te biraz daha az durumda. çocuğunuz varsa paris'teki disneyland faktöründen dolayı daha eğlenceli vakit geçirme şansınız daha yüksek. paris gece hayatının londra'ya göre biraz daha ucuz olduğunu söyleyebilirim.

umarım tercih yaparken yazımın bir faydası dokunur.