M1 ve M2 Çipine Sahip MacBook Air Bilgisayarların Donanım Açısından Farkları

Apple'ın yeni çipi M2, çip haricinde, donanımsal açıdan nasıl bir fark yaratıyor? İnceliyoruz.
M1 ve M2 Çipine Sahip MacBook Air Bilgisayarların Donanım Açısından Farkları

fiyat olarak en mantıklı yeni apple ürün, fanlar, ses sistemi, ssd, grafik, çip hızı gibi konularda değerlendirmeler yapmak istiyorum.

grafik: öncelikle benim en çok dikkatimi çeken değişim blender testlerinde yeni çiplerin yarattığı fark oldu. m2 pro bile, m1 maxi blender testinde geçebiliyor, burada bir optimizasyon yapıldığı açık. zaten m1 max'in blender performansı beklenin altındaydı. dolayısıyla grafik anlamında m2 çiplerin, m1 çiplerin önünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

ssd: burada yine m2 macbookair'larda yaşanan ufak bir şok var. 512 gb ssdli modellerin, eski modellerin yarı hızında yazma ve okuma hızına sahip olduğunu görebiliyoruz. bunun uygulamalarda yarattığı ciddi farkları gözlemlemek zor olsa da yeni bir ürün alırken, eski teknolojinin yeni teknolojinin gerisinde kalmasını anlamlandırmak zor. kısaca yeni ürün alırken 1tb seçeneğini belirlemenizi tavsiye ederim.

fan sesi: apple'ın m1 ürünlerinde olduğu gibi m2 ürünlerinde de ses sorunu oldukça az. fanlardan neredeyse ses çıkmıyor fakat m2 çiplerin daha çok ısındığı gözlemlenebiliyor. bu ne demek? uzun sürede çipte oluşacak hasar daha yüksek olabilir demek ama gerçekten uzun bir süreden bahsediyoruz.

ses sistemi: m1 pro ve max'lerin en meşhur özelliklerinden biri de ses sistemi. fakat m2 pro ve max sistemlerde ses sisteminin farklı olduğunu görüyoruz. buradaki en büyük fark, ses yüksekliğinin m1 modellerden geride kalması. açıkçası ben m2'deki ses sistemini daha iyi buldum ama bu biraz da zevk işi. alım kararını etkileyecek bir fark bence yok.

çip hızı: m2 pro ve m2 max çipler şu anda piyasadaki en hızlı laptop çipleri (intel yeni raptor çiplerini henüz açıklamadı). bunu da m1 pro ve m1 max ile karşılaştırdığınızda hem single core hem multiple core testlerinde görebiliyorsunuz. bunun da tabii ki kullandığınız uygulamalarda karşılığını buluyorsunuz. grafik testi kadar dramatik bir fark yaratmasa da piyasadaki en iyi çipi (şu an için) kullandığınızı bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

fiyat performans ürünü: en sevdiğim kategori ve bu kategorinin kazananı m2 pro mac mini. mac mininin bu sürümü, bazı alanlarda m1 max studio'dan daha iyi sonuçlar verdiği söyleniyor.


video şurada


öğrenci indirimi ile m2 pro'nun başlangıç fiyatı 29.539 tl. ama şunu özellikle söylemek gerekir, klavye, ekran ve mouse'unuz yoksa bunlar da masraf olarak son toplama eklenecek ve elinizde taşınabilir bir bilgisayar olmayacak. macbook pro 14" m2 pro ise 46.249 tl'den başlıyor (öğrenci indirimiyle). dolayısıyla iki seçenek de pahalı ama rakip ürünlerle karşılaştırıldığında benim görüşüme göre çok da abartı bir fiyata sahip değil.

son not: benim kişisel bilgisayarım m1 max ve oldukça memnunum, bilgisayarımı değiştirmeyi düşünmüyorum. fakat intel macbook kullanan ve "acaba ikinci el m1 serisi mi yoksa yeni m2 serisi mi alsam" diye düşünenler varsa, aradaki fark çok yüksek değilse benim tavsiyem m2 serisi almak olur.

m3 çipler çıktığında tekrar görüşmek üzere.