Madrid'de 1725'ten Beri Hizmet Veren Dünyanın En Eski Restoranı: Botin

İspanya'nın başkenti Madrid'de 1725 yılından bu yana hizmet veren Botin adlı bir restoran var.
Madrid'de 1725'ten Beri Hizmet Veren Dünyanın En Eski Restoranı: Botin

günümüzde pek çok restoran öne çıkabilmek için farklı bir şeyler yapma telaşında. madrid'deki restaurante botín için durum böyle değil. dünyanın en eski restoranı, yemekler yaklaşık 300 yıldır yanan bir ateşle pişiriyor ve nesillerdir aşağı yukarı aynı şeyleri yapıyor.

jean botín adında bir fransız şef, eşiyle birlikte 1725 yılında ispanya'nın başkentinde bu işletmeyi açmış. guinness dünya rekorlar kitabına göre bu, onu dünya üzerinde sürekli faaliyet gösteren en eski restoran yapıyor. bulunduğu bina ise daha da eski. -tarihi 1590 yılına kadar uzanıyor-


işletme tarihi köklerine sadık kalsa da yüzyıllar içinde bazı değişiklikler geçirmiş. jean botín ve eşinin hiç çocukları olmamış ve ölümlerinden sonra restoran yeğenlerine miras kalmış.

botín 20. yüzyılın başlarında gonzalez ailesine geçmiş ve nesiller boyu aynı şekilde kalmış. eski usul kızarmış domuz etiyle tanınıyor, ancak bu yemek her zaman menüde yer almıyormuş.

"botín, tarihinin başlarında et ya da şarap servis etmiyordu çünkü hanlarda yalnızca konukların kendi temin ettikleri malzemeler kullanılıyordu." deniliyor.


asıl ilginç olan, restoranın fırını.
fırın, 298 yıl önce yakılmış ve hiç sönmemiş. alevlerin sönmesine asla izin vermemişler, böylelikle her sabah işe gelir gelmez yemek pişirmeye başlayabiliyorlar.

restoran, mutfağını korumaya kendini adamış. her şef kendinden önceki şeften, öğrendiği ve öğrendiği tarifleri bir sonraki nesle aktardığı için yemeklerin tadı da bir anlamda tarih gibi.


"tariflerimiz çok eski, büyükbabalarımızın restoranı kurduğu zamandan kalma ve o zamandan beri bu tariflere sadık kaldık." diyorlar.

restaurante botín, yemeklerinden mimarisine kadar pek çok açıdan 18. yüzyıldan kalma bir yapı olsa da sahipleri birkaç modern kolaylığa da izin vermişler elbet...

https://youtu.be/c24xtgtatni

kaynak