Margot Robbie'nin Yıllarca Oscar Kazandıran Bütün Yolları Deneyip Yine de Sıfır Çekmesi

Son olarak Barbie ile En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylık bile alamayarak büyük sürpriz yaşayan Robbie'nin talihsizliği gerçekten başka bir seviyede. İşte kanıtları.
Margot Robbie'nin Yıllarca Oscar Kazandıran Bütün Yolları Deneyip Yine de Sıfır Çekmesi

margot robbie... oscar almak için son yıllarda bütün taktikleri uygulamasına rağmen istediğine bu yıl da ulaşamayan güzeller güzeli avustralyalı aktris.

oscar almanın en azından ödüle aday gösterilmenin bazı formülleri olduğunu düşünüyorum. margot robbie de yıllardır bilerek ya da bilmeyerek bunları uyguluyordu ancak 2024 yılı oscar'ı için oyuncu olarak aday gösterilmedi ve bu konuda yine başarısızlığa uğradı. bu taktikleri filmografisi üzerinden anlatmaya çalışacağım:

büyük yönetmenlerden birinin büyük filmlerinde yer almak oscar ödülüne götüren yollardan bir tanesi

2013 çıkışlı martin scorsese filmi the wolf of wall street de bu formüle cuk oturan cinsten. film çok ses getirdi ve beraberinde en iyi erkek oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında oscar adaylığı getirdi. margot robbie de bu filmde iyi performans sergilemesine rağmen adaylık bile alamadı.


oscar almak için diğer formül bir sporcuyu ya da performans sanatçısını canlandırmak

bu filmler çok çetin bir hazırlık süreci istiyor ve ortaya güzel bir sonuç çıktığında oscar ya da bilimum ödülle takdir ediliyor oyuncular. mesela black swan ile bir balerini canlandıran natelie portman bu filmle oscar almıştı. 2017 yılında da i tonya ile buz patencisi tonya harding'i canlandırdı margot robbie ve belki de en iyi oyunculuk performansını sergilemişti bu filmde. çekimlerden beş ay önce haftanın beş günü buz pateni antrenmanlarına gitmeye başlamış ve oldukça sıkı bir çalışma yapmış. filmdeki sahnelerin neredeyse tamamında da dublör kullanmadan kendisi oynamış... 2018 için en iyi kadın oyuncu dalında aday gösterilse de frances mcdormand'a karşı ödülü kaybetti.


gelelim 2018 yılına

tarihi şahsiyetlerini canlandırmak ödüle giden yolda her zaman önemlidir. mesela helen mirren the queen filmiyle oscar'a kavuşmuştu. e margot robbie'nin neyi eksik o da mary queen of scots filminde ingiltere kraliçesi i. elizabeth'i canlandırdı ancak istediği ödüle bırakın kavuşmayı yanaşamadı bile.


yıl 2019

en üstte bahsettiğim büyük isimli yönetmenin büyük filminde yine yer aldı, neydi o film? once upon a time in hollywood. quentin tarantino'nun filmi de büyük ses getirdi ve hem leo hem brad pitt oscar'a aday gösterildi ayrıca brad ödüle sahip oldu. ancak margo adaylık bile alamadı.


yaşanmış olayların/skandalların işlendiği filmleri de sever genelde akademi üyeleri

mesela rachel mcadams spotlight filmiyle yardımcı oyuncu adaylığı almıştı. bir basın patronunun kadın çalışanlarını taciz etttiği haberleri 2016'lı yıllarda büyük yankı uyandırmıştı. 2019 yılında bombshell ile bu olaylar filmde işlendi ve margo en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında oscar'a aday gösterildi ancak yine kazanamadı.


bazı yönetmenler vardır, hangi filmi çekse, ne çekse adaylık alır

david o. russell da bu isimlerden biri. the fighter filmiyle christian bale'e en iyi erkek oyuncu ödülü ve melissa leo'ya da en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü kazandırmıştı. aynı film, amy adams'a en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü adaylığı getirmişti.

silver linings playbook filmiyle ise jennifer lawrence'ı en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi yapmıştı. aynı filmde bradley cooper, robert de niro da ödüllere aday gösterilmişti.

american hustle filmiyle christian bale ile amy adams en iyi oyuncu ödülü adaylığı ve jennifer lawrence ile bradley cooper da en iyi yardımcı oyuncu ödülü adaylığı almışlardı.

joy filmiyle bile jennifer lawrence en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösterilmişti.

yıl 2022. margot robbie david o. russell yönetmenliğinde amsterdam filmiyle karşımıza çıktı. hatta ekşi şeyler'de yayınlanan yazımda bu film için heyecanlı olduğumu ve margo'nun bu filmle oscar alma ihtimalini yazmıştım. ancak bu tabirden hoşlanmasam da film çok büyük bir çöp çıktı. ne senaryo ne oyunculuklar ne yönetmenlik… nerden tutsan elde kalacak film hem gişede hem de algı olarak zarar üstüne zarar etti. e haliyle margo da oscar'ın üzerine bir bardak soğuk su içti.


oscar için şans getiren bir diğer yönetmen de damien chazelle

la la land filmiyle emma stone'a en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandıran damien, ryan gosling'e de en iyi erkek oyuncu ödülü adaylığı kazandırmıştı. ayrıca whiplash filmiyle de j.k. simmons'ı en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü sahibi yapmıştı. büyük sinema şirketlerinin kendisi için kapıştığı damien chazelle'in yeni filmi herkesi olduğu gibi beni de heyecanlandırmıştı ve margot robbie de babylon filminin başrolündeydi. film çok etkileyici görünse de izleyenleri ikiye böldü: çok sevenler ve hiç sevmeyenler. ben sevenlerin niye sevdiğini anlayabiliyorum ama benim sevmediğim bir film olmuştu. büyük beklenti ve büyük bütçeyle seyirci karşısına çıkan babylon hem gişe performansı hem de ödül performansıyla hayal kırıklığı yaşattı ve margo yine adaylık bile alamadı.


oscar şansı olan yönetmenlerden bir diğeri de greta gerwig

greta gerwig ile ilgili şöyle bir istatistik var; son iki filminde (lady bird ve little women) de başrol oyuncusu en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösterildi. 2023'ün en çok beklenen filmlerinden biri olan greta'nın son filmi barbie'nin başrolüydü margot robbie. film gişede büyük başarı elde etti ve warner bros tarihinin en çok gişe yapan filmi oldu ayrıca film genel olarak sevilip beğenildi. bugün açıklanan oscar adaylıklarından da 8 tanesini kaptı barbie. ancak margot robbie yine istediğine kavuşamadı ve oyuncu olarak aday bile gösterilmedi.

daha önce i, tonya ile en iyi oyuncu ödülü ve bombshell ile en iyi yardımcı oyuncu oscar ödülüne aday gösterilip kazanamamıştı margot robbie. gelecek projeleri de hiç oscar'lık gibi durmuyor, bakalım neler olacak...