Marilyn Monroe Hakkında Az Bilinenler

1962 yılında hayatına son verdiğinde henüz 36 yaşındaydı Amerikalı aktris ve model Marilyn Monroe. "Aptal sarışın" kavramının yaratıcısı olan fakat asla aptal olmayan bu muhteşem kadının hayatından bazı az bilinenleri derledik.
Marilyn Monroe Hakkında Az Bilinenler


Marilyn Monroe hakkında kısa kısa

- son dikilen kıyafetine göre vücut ölçüleri 94-58-91'dir,

- son kocası arthur miller adlı yazardan 2 kere hamile kaldı; fakat ikisi de düşük oldu,

- ilk defa imza verirken ismindeki i'yi hangi harften sonra koyacağını bilemeyip, imza isteyen hayranına sordu,

- bizim bildiğimiz saç renginden önce 9 farklı sarı tonunu denedi,


- hayatı boyunca liberal demokrattı,

- terlemekten ve yüzünde leke oluşmasından korktuğu için günde 15 defa yüzünü yıkardı,

- eğitimi lise terktir. (van nuys high school),

- numaralı gözlük kullanıyordu,

- boyu 166 cm,


- modellik yaptığı ilk işinde sadece 5 dolar kazandı,

- marilyn monroe ismini kullanmaya başladıktan 10 sene sonra yeni ismini resmi kayıtlara geçirdi,

- sağ profilinin sol profilinden daha iyi olduğunu düşünüyordu,

- dünyaca ünlü fotoğrafçı milton h. greene ile çok yakın arkadaştı. (fotoğraflarının çoğunu o çekmiştir)

kaynak: http://www.imdb.com/name/nm0000054/bio

- meşru olmayan bir ilişkinin meyvesidir. babası olduğu düşünülen iki aday vardır ama kesinlik yoktur.

- annesi kendisine bakamadığı için o dönemin yasaları gereği başka ailelere evlatlık olarak verilmiştir. bir çok aile değiştirmiştir. aile sevgisinden yoksun kalmıştır.

- 16 yaşına bastığında kendisini evlatlık olarak alan aile tarafından evlendirilmiştir. (bildiğin görücü usülü marilyn'i almışlar hacı. öyle diyim ben sana)


- kocasının 2. dünya savaşında askere gidecek olması sebebiyle hamile kalmak ve kocasına bir şey olursa o çocuğa hayatını adamak istemiş, fakat kocası "daha yaşın 17 " diyerek bunu reddetmiştir.

- 2. dünya savaşı sırasında askerlere moral olması için, asker eşlerinin fotoğrafını çeken bir abimiz kendisini keşfetmiştir. resimleri bir anda askeriyenin moralini düzeltirken, siper arkadaşlarının moralinin ne denli düzeldiğini gören kocası krizlere girmiştir. mektup yazıp, "kadın kısmısı evinde oturur" demiştir. lakin kendisi bunun üzerine boşanma kararı almıştır.

- yapımcı şirketine "beni hep salak kadın rollerinde oynatıyorsunuz" diyerek resti çekmiştir vaktiyle.

Marilyn Monroe'nun meşhur metro sahnesinin perde arkası

1954 yılının 15 eylül gecesi saat 1'de, new york'taki trans-lux tiyatrosu yakınındaki 52nci caddeyle lexington'ın kesişiminde, travilla tasarımı ekru bir elbiseyle, bir metro mazgalının üzerinde durup havalanan eteğini şirin ve seksi bir muziplikle kapamaya çalışıyordu.


gecenin o saatindeki çekimi 5 bin kişi izliyordu ve kocası joe dimaggio da kalabalığın arasındaydı. o gece altına 2 külot giymesine rağmen güçlü projektörlerin ışığında marilyn'in içi olduğu gibi görünüyordu. yaklaşık 15 kez çekilen sahne boyunca marilyn'in kocası öfkeden deliye dönüyor, izleyenlerse harika bir gece geçiriyorlardı.

joe dimaggio, kaldıkları st. regis oteli'ne dönüp eşini beklemeye başladı. çekimlerden sonra otele dönen marilyn, o gece joe dimaggio'dan bu çekimler yüzünden dayak yedi. odadan yükselen çığlıklar o kadar korkunçtu ki diğer konuklar otel yönetimini aramak zorunda kalmıştı. gecenin ilerleyen saatlerinde yemek için ortaya çıktıklarında, marilyn'in sırtındaki morluklar fark edilebiliyordu.


yıllar sonra, stüdyo kuaförü gladys witten, marilyn'in omzundaki çürükleri çekimler sırasında makyajla kapattıklarını açıklayacaktı. marilyn de yaptığı itirafta kocasının kendisini iki kez dövdüğünü, ikinci dövüşü olan o meşhur çekim gecesindeki olaydan sonra ondan boşanmaya karar verdiğini söyledi. çift, 1 ay sonra boşandı. henüz 9 aylık evlilerdi.

kaynak: the secret life of marilyn monroe - j. randy taraborrelli

Marilyn Monroe, entelektüellik ve psikanaliz

marilyn monroe, sanıldığının aksine entelektüel olmak isteyen biridir. arthur miller’la evlenir. iyi kötü bir kütüphane sahibidir. 430 kitaptan bahsediyorlar kaynaklarda. ve hatta hatırlarsınız meşhur pozlarından biri de parkta joyce’un ulysses'ini okurken verdiği pozdur. en büyük arzularından biri erkeklerin nazarında entelektüel bir figür olabilmektir.


marilyn monroe, psikanalizden geçmiştir hem de 3 farklı dönemde. monroe, hatta çok kısa bir dönem freud’un kızı anna freud’la da görüşmüştür. monroe’nun bu 3 terapi girişimi ne yazık ki tamamlanmamıştır.  

psikanalisti dr. ralph greenson alanında önemli bir figürdür. ama işi zordur. çünkü zengin ve ünlülerle çalışmanın zorluğundan yakın çevresine sürekli illallah der. marilyn monroe ile ralph greenson ilişkileri oldukça çok gariptir. normalde psikanalizde, psikanalistinizi tanımamanız esastır. yakınınız olamaz direkt veya indirekt. dışarıda görüşemezsiniz. oysa marilyn monroe bu süreçte ralph greenson’un evine gider. ailesi ile tanışır, yemekler yer ve hatta greenson, monroe'nun film setlerine gider. greenson neden böyle bir hata yapar bilinmez.


bu arada marilyn monroe ‘un annesi ve ananesinde ağır ruhsal sorunlar vardır. her ikisi de sürekli hastanelere yatıp dururlar. kendisinin de en büyük endişelerinden biri, bir gün onlar gibi delirmektir! ve bunu engellemek için psikanalizi bir tür tedavi yöntemi olarak görür. gelelim asıl soruya peki, marilyn monroe’un intiharı psikanalizin başarısızlığı mıdır? bence evet! 

bu başarısızlık bir vakanın ya da analistin başarısızlığı değildir şüphesiz. doktoru da bir yerlerde sıkışmış olabilir. takdir edersiniz ki çok zengin, ünlü ve güzel bir kadın vardır ortada. onunla bir odada durmak bile bir sürü insan için, (bakın erkek diye ayırmıyorum) zor olabilir. yani düşünsenize belli zaman dilimde aynı odada belki de aylarca veya yıllarca. dolayısıyla bu bir başarısızlıktır ama aynı zamanda da amerikan toplumunun da başarısızlığıdır.

son olarak aptal bir sarışın değildir çünkü sonradan sarışın olmuştur.

Marilyn Monroe'nun mezarı

kendisi toprakta değil los angeles california'da bulunan westwood memorial park'taki bir mezarlıkta ünlüler için bildiğin dolap şeklinde dizayn edilen ve "corridor of memories" denilen bir duvarın içindeki 24 numaralı "rafta" yatmaktadır.


üstündeki kutucukta, yüzü marilyn monroe'ya dönük şekilde "defnedilmiş" olan peter poncher adında bir adam yer almaktadır, burayı marilyn monroe'nun eski kocası olan joe dimaggio'dan satın almıştı. (adamın eşinin yıllar sonra mortgage borcunu ödeyebilmek için bu bölmeyi satışa çıkardığını ve 4.6 milyon dolar verecek bir talip bulunduğunu, fakat paranın ödenememesi üzerine satışın tamamlanamadığını da belirtmek gerek.)

marilyn'in hemen sağındaki bölmeyi ise sarışınlara olan düşkünlüğü yüzünden playboy'un kart zamparası hugh heffner satın almıştır.

Tek Kelimeyle Duygulara Tercüman Olabilen Almancanın 10 Harika Kelimesi

1960'lı Yıllarda Amerika'yı Kasıp Kavuran Yasak İlişki: John F. Kennedy & Marilyn Monroe