Market Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Detaylar

Alışverişimizi yaparken ürünün ne olduğundan çok ne zaman üretildiği ve paketlendiği çok önemli. Sözlük yazarı "patlak fermuar" detayları paylaşmış, iyi alışverişler.
Market Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Detaylar
iStock.com

aslında hemen hemen hepimiz alışveriş yapıyoruz ve market çalışanı biri olarak alışveriş yaparken dikkat edilecek bir kaç hususu söylemek istedim. ama nereye yazacağımı bilemediğimden ufkunuzu genişletmese bile bilincinizi artıracağını düşündüğümden burada karar kıldım. neyse başlıyorum:

* poşet ekmek alırken sktsine dikkat edin. normalde üzerindeki tarihten 3 gün önce raftan kaldırılması gerekir. örnek veriyorum bugün ayın sekizi 11 tarihli ekmeği almayın hatta 12 tarihli ekmeği de almayın çünkü akşama kaldıralacak ve son üç gün kala ekmek bayatlamaya geçiyor. ekmeği seçerken dizili sırada en arkadan alın.

iStock.com

* şişmiş paketli ürünleri almayın. peynir tatlı yoğurt işlenmiş et ürünleri gibi paketlerde satılan ürünleri alırken balon gibi şişmiş şişmeye başlamış ürünleri almıyoruz. çoktan ekşimiştir onlar ve bozulma süreci başlamıştır.

* süper marketlerden paketlenmiş meyve sebze alacaklar buraya dikkat. şimdi bazı marketlerde ürünler paketlenmiş üzerinde kilogram fiyatları yazıyor falan. üzerinde paketlendiği tarih yazar. bu tarihten itibaren domates, kokteyl domates, kapya biber, çarliston ve sivribiber gibi ürünler 8 gün salatalık patlıcan limon muz gibi ürünler 10 gün sonra raftan kaldırılması gerekir. bu süreleri göz önünde bulundurun.

iStock.com

*yumurta alırken üzerinde beneklenme başlayan kısaca küflü yumurtaları almayın. yumurta dediğin bembeyaz pürüzsüz bir yüzeyi olacak. ay'ın kraterlerine dönüşmeye başlayanları ellemeyin.

* günlük süt ve sütlü tatlılar sktsine 3 gün yaklaşmışsa almıyoruz. uzun raf ömrü olanı tercih ediyoruz.

* tavuk ve et ürünleri alırken renkleri solmuş sktsine 2 gün kalmış ürünleri de almıyoruz. et dediğin canlı olacak rengi açık olacak arkadaş. kahverengiye dönüşmeye başlayan sararan ürünlerden uzak durun.

iStock.com

* bir diğer konu da büyük poşetler. allah sizi kahretsin emi. çık ızıktı ıtırıyırım bi kiç tini dıhı biyik pişit virsini. sanırsın şikagodan yürüme geliyo. qes. ulan çöp poşeti yapıyorsunuz bak her gün evime yürürken 3 farklı mahallenin 3 farklı konteynerın yanından geçiyorum olm ağzına kadar bizim şirketin poşetleriyle dolu konteynerlar, amq yalancıları sizi. ulan güzel başladığım entryi yine sinirlenerek bitiriyorum.