Marvel Evreninde Kendi Dizisine Kavuşan Hawkeye'ın Fragman İncelemesi

MCU'daki orijinal Avengers üyelerinden solo projeye sahip olmayan tek karakter Hawkeye idi, o da nihayet kendi dizisiyle bunu gerçekleştirmek üzere. İşte dün (13 Eylül) yayınlanan ilk Hawkeye fragmanının incelemesi.

fragmanı önce bir görelim

Uyarı: Black Widow filminden spoiler içermektedir.

marvel studios'un live-action olarak dördüncü, toplamda ise beşinci dizisi olan hawkeye'ın fragmanı yayınlandı. hawkeye dizisi ile birlikte og avengers dediğimiz captain america, iron man, thor, hulk, black widow ve hawkeye'ın solo projesi olmayan tek karakteri clint barton'da solo projesine kavuşmuş oluyor. marvel studios, proje ile ilgili jeremy renner ile ilk görüştüğünde film projesi olarak görüşüyor ama disney+'ın ortaya çıkışı ile birlikte film projesi 6 bölümlük mini diziye dönüşüyor.

fragmana geçmeden önce dizinin ilham aldığı hawkeye çizgi romanından bahsetmek lazım

2012'de başlayıp, 2015'te biten yazarlığını matt fraction'ın çizerliğini ise david aja'nın yaptığı ve 22 sayılık bir hawkeye run'ı var. bu hikayenin hawkeye'ın en iyi solo çizgi roman hikayesi olduğunu söylersek yanılmış olmayız. dizide de göreceğimiz tracksuit draculas mafyası, clown, lucky the pizza dog gibi karakterler ilk kez bu macerada okuyucu ile buluşuyor. clint'in dizi de yaşayacağı sağırlık da yine bu çizgi roman serisinde karşımıza çıkıyor.


çizgi romanın en önemli özelliği ise elbette clint barton ve kate bishop arasında yarattığı kimya. bu ilişki çizgi romanın merkez anlatılarından biriydi. dizi de bunun daha da ileri taşındığını söylemek mümkün. ki dizinin başarılı olması için yapması gereken birincil şey clint ile kate arasındaki ilişkinin doğru şekilde ekrana aktarılması. jeremy renner ile hailee steinfeld'in arasındaki kimyanın tuttuğunu söylemek fragmana bakarak şimdilik mümkün.

dizi benim beklediğimden daha fazla noel havasına sahip. ama bunun diziye yakıştığını düşünüyorum. yayınlanacağı dönemle de çok uyumlu olmuş. marvel studios dizilerinin prodüksiyon kalitesi konusunda şu anda aşmış vaziyette. önceki dizilerde de olduğu gibi hawkeye'ın prodüksiyon kalitesi çok çok yüksek. her proje ile birlikte daha da olgunlaşıyorlar ve daha da tecrübe sahibi oluyorlar. fragman bende sinema filmi doygunluğu hissettirdi.


kate bishop'ı fragmanda ronin kılığında gördük

hatırlanacağı üzere avengers: infinity war ve avengers: endgame arasında geçen 5 senelik kurgusal boşlukta clint, ronin ismini almış ve küresel çapta mafya ile çatışmaya girmişti. belli ki dizide bu geçmiş clint'i avlamak üzere tekrar ortaya çıkacak. ronin zamanında yaptıklarının biraz daha ayrıntısına girebileceğiz. kate'in hayatına girmesi ile birlikte de dizi ana konusuna başlamış olacak.

marvel'ın young avengers kadrosunu ağır ağır topladığından daha önce bahsetmiştim. kate bishop da bu young avengers'ın en önemli karakterlerinden biri. marvel şu an da çeşitli film ve dizilerinde bu karakterleri evrene ağır ağır tanıtıyor. zannediyorum ki ant-man and the wasp: quantumania filminden sonra film ya da dizi olarak young avengers projesi duyurulacak.


fragmanda tek sahnede görünen ama mcu adına önemli bir konumda olacak bir diğer karakter ise echo karakteri

gerçek adı ile maya lopez, daredevil sayfalarında okuyucu ile tanışıyor. amerikan yerlisi olan maya doğuştan sağır bir kadın. insanların hareketlerini ve dövüş stillerini kopyalayabiliyor. kingpin tarafından daredevil'ı öldürmesi için eğitiliyor. daredevil ile karşılaşmalarından sonra da echo iyi tarafa geçiyor. çizgi romanlarda ronin kimliğini almışlığı da var. karakter bu dizi ile ilk kez mcu'da görünecek. hawkeye dizisinin ardından kendi spin-off dizisine kavuşacak.

Echo

bir diğer dizide görünmesini beklediğimiz karakter ise yelena belova

karakter black widow filminin sonunda valentina allegra de fontaine tarafından kandırılarak hawkeye'a yönlendirilmişti. sözde natasha'yı clint öldürmüştü. yelena ise natasha'nın intikamını alacaktı. bu hikayeni yansıması elbette hawkeye dizisinde işlenecek. clint ile natasha mcu'da kardeş gibi birbirine bağlı iki kişi. yelena ile clint arasında natasha mevzusu çözülünce aynı olmasa da o ilişkiye yaklaşabilecek bir yakınlık olacağını düşünüyorum. avengers: age of ultron'da da quicksilver ölünce wanda ile de clint arasında abi-kardeş ilişkisi diyebileceğimiz bir yakınlaşma yaşanmıştı.

Yelena Belova

hawkeye'ın avengers ekibi içerisinde özel güçleri olmayan bir karakter olmasına ve bunun onun penceresinden nasıl yansıdığına avengers: age of ultron filminde çok hafif bir göz kırpılmıştı. ama bu konuyu asıl işleyecek olan bu dizi elbette. yaralanması, bazı şeylere yetişememesi yine bazı şeylere gücünün yetmemesi dizinin ilham aldığı çizgi romanda bolca işlenen konulardı. dizi de bu yolu takip edecek gibi görünüyor.

hawkeye dizisi fragmanı itibarıyla merak uyandırıcı bir iş olmuş. genişleyen ve büyüyen mcu'da her zaman bu tip daha yerel konuların işlendiği projelere de ihtiyaç duyuyoruz. the falcon and the winter soldier bu konuda başarılı bir çıkarmıştı. hawkeye bunu bir adım daha ileri taşıyabilir.