İyiliği ve Kötülüğüyle Muhteşem Bir Game of Thrones Karakteri: Sandor Clegane

8. sezon 5. bölümü henüz izlememiş olanlar için spoiler niteliğinde olacak bu içerikte Game of Thrones evreninin altı en dolu karakterlerinden Sandor Clegane'i ilk bölümlerden son bölüme kadar kısaca inceleyeceğiz.
İyiliği ve Kötülüğüyle Muhteşem Bir Game of Thrones Karakteri: Sandor Clegane
UYARI: 8. sezon 5. bölümü izlemeyenler için spoiler içerir.

daha sör loras'ın abisini kepaze edişinin ardından robert baratheon'un "stop this madness in the name of your king" dediği sahnenin efsane hareketiyle, 


hatta 01 x 01'deki kullandığı helm ve sonrasında black water savaşındaki "f.ck the king" ve hepimizi hasta eden efsane "chicken" takıntısıyla sevdiğimiz bir karakterdir clegane.


grrm'in asalet, soyluluk kavramlarıyla dalgasını geçen, onları küçümseyen zihin parçasıdır sandor clegane. beric-thoros-sandor üçlüsüne terfi ettiğinde geldiği nokta katıksız "reyizlik" mertebesidir. arya ile olan ilişkisi, onunla geçirdiği "sezon" falan hep efsane olarak anılacaktır. 


"kılıç sallayan ayı" tiplemesinin çok ötesinde bir adamdı. hep beklediğimiz cleganebowl'un sonunda ölümünün gösterildiği sahne, game of thrones 8. sezonundaki en sağlam, en alt yapısı olan andır. ne 3 gözlü muazzam özel kişi bran, ne ölümden geri dönen jon snow ne de ejderhalara can veren daenerys targaryen onun kadar özel ve anlamlı bir sahneye sahip olabildiler.


zaten onun kadar vurucu ve özel bir sahnesi olan tek kişi de onun hem kızı hem de yol arkadaşı, ortağı sayılacak arya stark ve bu istemsiz tesadüf game of thrones serisinde/dizisinde son sezona dair güzel olan tek şeydi.

hound... adamsın. hem de adam gibi adam, yani güzel adamsın. tüm iyiliği ve kötülüğüyle muhteşem bir kurgu karakter.

sandor clegane'in küçükken abisinin oyuncakları ile oynadığı için abisi tarafından suratının bir kısmı ateşe biftek misali bastırılmasının sonucunda ateşten korkar hale gelmiştir. yüzündeki ve bir miktarda başında ki yara izinin sebebide bu olaydır. 


aynı zamanda çok iyi bir savaşçıdır ki, 1. sezonda abisi mountain'in çiçek şovalye'si ile yaptığı düello yarı final maçıydı, mountain atın huzursuzlanmasından ötürü sinirlenip, çiçek şövalyesine saldırdığında, araya girip loras'ı kurtarmıştır. 

dizide gösterilmedi lakin diğer yarı final eşleşmesi de kral katili jamie ile sandor clegane arasında gerçekleşmiştir ve sandor, kral katili'ni alt edip şampiyonada final müsabakasına çıkmaya hak kazanmıştır. loras'ın kendini mountain'dan kurtardıktan sonra, clegane'in elini havaya kaldırmasının sebebi final müsabakası yapılmadan clegane'i şampiyon ilan etmesidir.


yine birinci sezonda kasabın oğlunu öldürüp atının üstünde cesetini getirmiştir. arya'nın ölüm listesine girmesinin sebebi de buydu lakin daha sonra arya intikamı almaktan vazgeçti. zaten araları ilerleyen bölümlerde çok iyi oldu ve sezonda görüldüğü üzere arya'nın hayatını ölmeden kurtarmıştır. ayrıca şunu da söylemeden edemeyeceğim fuck the king...

Game of Thrones'un 8. Sezon 5. Bölüm İncelemesi: Daenerys Haklı mı?