Marvel Sinematik Evreni'nin Büyük Olaylarından Secret Invasion'ın Fragman İncelemesi

Çizgi romanı 2008'de yayınlandığı zaman ses getirmişti, şimdi de MCU'nun 2013 yılındaki ilk işi olmaya hazırlanıyor. Bu umut vadeden dizinin fragmanını bir inceleyelim.

Fragmanı önden verelim: Marvel Studios’ Secret Invasion


2023 yılının ilk marvel cinematic universe dizisi başrolünde nick fury'i izleyeceğimiz secret invasion olacak

disney'in d23 etkinliği birçok açıdan beklentiyi karşılamasa da secret invasion fragmanı marvel kanadından gelen en güzel şeylerden biriydi. dizi ant-man and the wasp: quantumania ile birlikte phase 5'in ilk yapımlarından olacak. tabi konsept olarak birbirlerinden çok farklılar. ki secret invasion mcu'nun son zamanlardaki işlerinden genel olarak çok farklı görünüyor.

mcu'da genel olarak büyük olaylar görmeye alışkınız. yalnız daha ayakları yere basan, tematik anlamda daha yoğun işlerde tekil olarak diğer filmlerin önüne geçmesinin yanında evrenin genel hikayesine de çok şey katıyor. captain america: the winter soldier böyle bir filmdi. her ne kadar göz önünde olan olaylar önceki filmden çok daha büyük görünse de captain america: civil war da bu hikaye yapısına sahipti.


çizgi romanlar mcu'ya uyarlanırken başlık olarak aldıkları isimlerden daha farklı uyarlanıyorlar

the winter soldier filmi de böyleydi ama özellikle civil war çizgi romanından ciddi şekilde farklıydı. şunu da belirtmek lazım ne kadar farklı olsa da hikayenin ana unsuru sabit kalıyor bu yapımlarda. civil war hikayesi tony ve steve'in ideolojik farklılıklarının savaşıydı. filmde bunu yaptı. benzer şeyler diğer mcu filmleri içinde geçerli. fragmana baktığımız zaman secret ınvasion'da benzer bir şekilde the winter soldier filminin oturaklı atmosferini hem de civil war gibi filmlerde gördüğümüz uyarlama mantığını alıyor gibi duruyor.

skrull ırkı ile ilk kez captain marvel filmiyle tanıştık. bu film mcu'yu düşündüğümüzde yeni sayılsa da 90'lı yıllarda geçtiği için mcu'nun çoğunluğunun öncesinde geçmiş oluyor. o yüzden mcu'nun içindeki karakterlerin belli oranlarla bu dizide ya da sonrasında skrull olmuş olma ihtimali var. elbette tony ya da steve gibi karakterler skrull çıkmayacak. ama özellikle büyük gibi gözüken bazı karakter ya da yan karakterler skrull çıkabilir. zaten böyle bir hikayeye girildiyse bazı twistlerin yaşanması gerekiyor. dizide göreceğimiz diğer yapımlardan tanıdığımız james rhodes, maria hill, everett k. ross gibi karakterler skrull olabilir. rhodes demişken karakter politikaya atılmış gibi duruyor. savunma bakanlığı ya da iç işleri bakanlığı gibi bir görev almış olabilir. başkan konvoyuna da saldırı var fragmanın sonunda. dizide politik gerilim en tepe noktasına kadar çıkacak belli ki. bu diziden sonra gelecek ve başrolünde rhodes'un olacağı armor wars doğrudan secret invasion ile bağlantılı olacak. o yüzden rhodes ile alakalı çok önemli gelişmeler olacak gibi duruyor.


fragmanda gözümüze çarpan üç önemli yeni karakter var

birincisi olivia colman'ın canlandırdığı sonya falsworth karakteri kendisi ingiliz istihbaratında önemli bir karakter olacak. sürprizlere çok açık bir karakter. diğeri kingley ben-adir'ın isyankar skrull lideri gravik karakteri. bu sefer talos'ta olduğu gibi bir twist beklemiyorum. bu sefer gerçekten kötü bir skrull ile karşı karşıyayız. dizinin en kilit yeni karakterinin ise emilia clarke'ın canlandırdığı karakter olacağını düşünüyorum. şu an için karakterin kim olduğunu bilmiyoruz. benim tahminim captain marvel filminde çocukluğunu gördüğümüz talos'un kızı olabileceği yönünde. çizgi romanlardan bildiğimiz bir skrull olabilir. insan kimliği yine çizgi romanlardan bildiğimiz bir karakter olabilir. kim olursa olsun hikayedeki en önemli rollerden birinin o olduğunu düşünüyorum.


son olarak, nick fury için de birkaç söz söylememiz lazım

onu ilk defa başrolde göreceğiz, artık veteran karakterlerden biri oldu. ajanlık anlamında en keskin halini görmeyi bekliyorum. spider-man: far from home'da film boyunca talos olduğunu görmüştük. after credits sahnesinde ise skrull'lar ile birlikte bir uzay üssündeydi. dizide talos ile tam olarak ne zaman yer değiştirdikleri ve uzay üssünün ne olduğu ile ilgili kesin cevaplar almayı bekliyorum.


mcu'da maalesef üst üste i am groot, thor: love and thunder ve she-hulk gibi zayıf işler izledik. umuyorum black panther: wakanda forever, ant-man and the wasp: quantumania ve secret invasion gibi işlerle bu süreci atlatmış olacağız.