Masa Tenisi Nasıl Ortaya Çıktı, Nasıl Bugünlere Geldi?

Masa tenisi sevginizi depreştirecek bir tarih yazısı, buyrun.
Masa Tenisi Nasıl Ortaya Çıktı, Nasıl Bugünlere Geldi?

masa tenisi... olaya tanımla girecek olursak; bire bir veya ikiye iki şeklinde oynanan çok popüler, eğlenceli ve en önemlisi rekabetçi ruhu olan bir masa oyunudur. işte bu masa oyununun bizim ofisi de gelmesiyle beraber kızışan rekabet ateşi içinde ne forehandler, ne backhandler gördük hatta profesyonellere taş çıkaran karşılaşmalarla bile karşılaştık, topu kesmeler, uzak köşeye topu bırakmalar.... daha neler neler gördü bu gözler diyebilirim. yani anlayacağınız ofiste bir badi ekrem havası mevcut.

gelim şimdi de bu oyunun nasıl ortaya çıktığına bir bakalım...

oyun, 20. yüzyılın başlarında ingiltere'de icat edildi ve başlangıçta ticari bir isim olan ping-pong olarak adlandırıldı. şimdi haklı olarak soracaksınız neden ping-pong diye? resmi terminolojinin dışında kalması, aslında tamamen uydurma olasından kaynaklanır. çünkü terim tamamen ses yansımalarından gelmektedir yani masaya ve rakete çarpan topun ses yansımasından gelmektedir.

oyun bildiğimiz tenisten ilham almıştır ve ilk oyuncular orta sınıf viktorya toplumuna mensuptu ve ilk oyunlar da top olarak şampanya mantarı gibi materyalden oluşurken, raketler ise çeşitli kutulardan yapılırdı ve ağ için ise kitaplar kullanılırdı. daha sonraları oynanan bu derme çatma oyunu ingiliz david foster, 15 temmuz 1890'da patentini alarak evde oynanacak bir ekipman haline getirdi.


bu hareketten sonra masa tenisi zengin sınıflar için sadece bir oyalanma aracı olarak görülmeye başladı diyebiliriz.


daha sonra jaques & sons oyuncak şirketi 1902'de gossima adını verdikleri, bugün ping-pong olarak bildiğimiz bir içerik üreterek evdeki yemek masasına takılabilen bir kit satmaya başladı:


popülerliği git gide artan bu oyun evlerin dışına çıkarak 1897 yılında macaristan'da ilk ulusal şampiyona düzenlendi. malzemelerin kolay bulunmasıyla beraber londra'daki queen's hall'da düzenlenen ilk halka açık turnuvalar oyunun her yere nüfus ettiğini kanıtladı ardından 1902'de ilk resmi dünya şampiyonası gerçekleşti. sevilen spor artan bir büyüme ile diğer ülkelere de sıçrama yaptı.

bu durum britanya masa tenisi federasyonunun kurulmasını sağladı

daha sonra 1907'de ilk avrupa şampiyonası düzenlendi. 1920'lerde her şey hızlandı. 1921'de ingiltere'de masa tenisi birliği kuruldu, bunu 1926'da uluslararası federasyon izledi. farklı ülkeler arasındaki ilk dünya şampiyonası 1926'da londra'da düzenlendi.


asıl yükseliş 1950'lerde oldu diyebiliriz çünkü 1952'de japonya'dan hiroji satoh, geleneksel kauçuk raketlerden çok daha fazla hız ve spin üreten, kalın köpüklü sünger kauçukla kaplı ahşap raket kullanmaya başladı. bundan kaynaklı 1952 dünya şampiyonasını macaristanlı jozsef koczian'a karşı kazandı.

yapılan bu yenilikler ve asyalı sporcuların oyunu benimsemesi sonucunda üstünlük avrupa'dan asya'ya kaymaya başladı ve bunula birlikte uluslararası camiada çin büyük bir dominant etkiye kavuştu.

forrest gump filminden sonra masa tenisi malzemelerinde büyük bir satış rekorları kırıldı... tamam tamam burayı ben uydurdum ama güzel durdu kabul edin. son olarak ramazan hocayı yenemedim ama hızla ilerliyorum haberiniz olsun. bu arada çok eğlenceli siz de oynayın....

kaynak: 1 / 2 / 3