Megadeth'in Kurucusu Dave Mustaine, Zamanında Metallica'dan Nasıl Kovuldu?

Megadeth ile özdeşleşen Dave Mustaine ilginçtir ki bundan önce Metallica'nın gitaristi olarak devam ediyordu yoluna. İşte gruptan kopma sebepleri.
Megadeth'in Kurucusu Dave Mustaine, Zamanında Metallica'dan Nasıl Kovuldu?

dave mustaine, madde bağımlılığının kendisini çöpe atmasına izin vermemiş efsane bir kişiliktir. “artık kendini metallica ile kıyaslamıyordur herhalde” deniyor kendisi hakkında, anlaşılan bunu diyenler üstadı hiç tanımamış. son birkaç yıl içerisinde yapılan röportajlarından birinde lars’ın kendisini metallica’nın ödül törenine çağırdığını söyleyip, sonra “mazoşist miyim ki gideyim” diyerekten gitmediğinden söylemiştir. bu adam yüz yaşına kadar yaşasa, yine metallica kompleksini atamaz üzerinden. asıl önemli olan bu kompleksinin kendisini yiyip bitirmesine izin vermemesidir.

mustaine panic grubundan arkadaşlarını trafik kazasında kaybetmiş. sonra metallica’ya herhangi bir elemeden geçmeden girmiş. kendi söylediğine göre gitarının akordunu yaparken birden lars ve james gelip gruba alındığını söylemiş:


ancak iki yıla kalmadan gruptan atılmıştır. alkol ve uyuşturucunun bokunu çıkardığı için grupta huzursuzluk oluşmaya başlamış, en son bir konserde çıkardığı olaylarla iyice herkesi bezdirince atılmasına karar verilmiş. her şeyin kopmaya başladığı nokta olarak da james'i yumrukladığı zamanı gösteriyor. kendisi evde yokken esrar zulasını koruması için bir tane daha köpek almış. köpeklerden biri evdeyken diğerini çalışacakları gün yanında götürmüş. ron mcgovney'nin arabasına patilerini koymuş köpek, james de tekme atmış köpeğe. üzerine yumruk atmış dave de. bu olayı iplerin kopmaya başladığı zaman olarak göstermekte. konserden konsere koştukları bir dönemde lars ve james 1 nisan'da kirk hammett ile anlaşmış, 11 nisan 1983 sabahı da dave'i uyandırıp eline otobüs biletini vermiş, ekipmanını da arkasından göndereceklerini söylemiş. böyle gerçekleşmiş metallica’dan kovuluşu.

metallica ile olan son konser kaydı


metallica'daki şarkıları

metallica'nın sadece demo kayıtlarında çalmaktadır, albümlerin hiçbirinde çalmamıştır. katkısının ne kadar olduğu kimse tarafından bilinmese de resmî olarak metallica'nın altı parçasında imzası bulunmakta:

metal militia: ana riff'i yazdığı söyleniyor.

phantom lord: hammett'ın solosundan önce başlayan riff'i yazdığı söyleniyor.

jump in the fire: neredeyse tamamı kendisinin, lars ve james'in de az çok katkısı var.

the four horseman: tamamını kendisi yazmıştır, gruptan ayrıldıktan sonra şarkının sözleri ve ismi değiştirilip kill 'em all albümünde yayınlanmıştır. kendisi de parçanın orijinal hâlini kendi albümünde orijinal adıyla (the mechanix) yayınlamıştır.

the call of ktulu: kendi iddiasına göre parçanın canlı çalınan ilk versiyonunun tamamı kendisine ait. sonradan parça biraz değiştirilip hammett'ın solosu eklenmiş. kimi de sadece başlangıçtaki rifflerin kendisine ait olduğunu söylüyor.

canlı çalınan ilk versiyon


ride the lightning:
1:55'te başlayan riff'i yazdığı söyleniyor. kimisi ana riff’i de yazdığını söylüyor.

seek and destroy'un solosunu da yazdığı söyleniyor ama ne kadar doğru bilmiyorum.

bunların sadece iddiadan ibaret olmasının sebebi dave mustaine'in her yerde çıkıp "tüm riffler benim" demesi ve metallica'dakilerin ise hiçbir şeyi hatırlamamasıdır.

hatta james master of puppets'ın bile rifflerini kimin yazdığını hatırlamıyor


bunların sebebi grubun topluca psikolojik destek almaya başladığı 2000'li yılların başlarına kadar herkesin birbirinden kopuk çalışması. grup kurulduğundan beri herkes zaman zaman rastgele riffler uydurup kaydetmiş, şarkı yapılacağı zaman da bu kayıtlar dinlenilip beğenilenler seçilip-değiştirilip/geliştirilip parça oluşturulmuş. şarkılar böyle yazılmış hep.

bazen metallica’dan ayrılmasaydı keşke diyor insan. sonra metallica’dan ayrılmasaydı efsane megadeth şarkılarının da olmayacağı geliyor akla.

kısacası büyük adamdır, azmi takdire şayandır.