Meksika'da Kadın Giysileri Giyen Erkekler İçin Kullanılan Üçüncü Bir Cinsiyet: Muxe

Meksika'da kadın gibi giyinen erkeklere verilen bir isim Muxe. Üçüncü cinsiyet olarak adlandırabileceğimiz Muxeler, toplumda saygın bir konuma sahipler.
Meksika'da Kadın Giysileri Giyen Erkekler İçin Kullanılan Üçüncü Bir Cinsiyet: Muxe

muxe; meksika'nın oaxaca bölgesinde kadın giysileri giyen, dikiş-nakış, parti organizatörlüğü ve kuaförlük gibi daha çok kadınlara yakıştırılan mesleklerle iştigal eden, erkek sevgilileri olan, toplum -ve hatta kilise- tarafından tamamen kabul gören erkeklere verilen ad.


juchitan'da aileler muxe oğulları olmasını bir şans addederlermiş, çünkü erkek evlatlar tarlada çalışırken çarşı pazarda el işlerini satan muxe'ler aileye tatlı gelir sağlamanın yanı sıra kız çocuklar gibi evlenip yuvadan uçmadıkları için yaşlılıkta ana babalarına kol kanat gererlermiş.


muxe'lerin faydaları bununla bitmiyor. kadın bekaretinin çok önemli olduğu toplumda erkekleri evlilik öncesi rahatlatma vazifesi de onlara düşüyor. nihayetinde "kızoğlankız" gelinlerle gerdeğe giren delikanlıların taze eşleri her nevi erkeğini memnun etme taktiği için kime olacak, pek tabii kocalarının erkek eğreti gelinlerine başvururmuş.

Ev İşleri Yapabilsinler Diye Kadın Gibi Yetiştirilen Samoalı Erkekler: Fa'afafine