Memento'nun Kafa Karıştırıcı Kurgu Tekniğinin Filmin Doğasına Hizmet Eden Asıl Sebebi

Christopher Nolan'ın yazıp yönettiği 2000 yapımı efsane film Memento, farklı kurgu tekniğiyle yıllar sonra bile konuşulur. Bu güzel filmin kafa karıştırıcı gibi görünen kurgu tekniğinin asıl sebebi, filme duyulan saygıyı bir kat daha yukarı taşıyor.
Memento'nun Kafa Karıştırıcı Kurgu Tekniğinin Filmin Doğasına Hizmet Eden Asıl Sebebi

memento'nun kurgulanma ve sahnelerin seyirciye izlettirilme sırası ile ilgili olarak yaşattığı tartışmalara bir nebze ışık tutmak isterim.

film fiziksel olarak şu şekilde kurgulanmıştır

hikayeyi kronolojik olarak düzgün ilerleyen düz bir çizgide en baştan en sona doğru çektiğimizi düşünelim. sonra bu filmi atıyorum x parçaya bölelim. birinci parçasına 1, son parçasına x diyelim. sonra bu parçaları seyirciye şu sıra ile gösterelim: x, 1, x-1, 2, x-2, 3...

bu şekilde kronolojik olarak sondan başa doğru ilerleyen renkli sahnelerden (x, x-1, x-2...) bir tane ve 1'den başlayıp ileriye doğru düzgün ilerleyen siyah beyaz sahnelerden (1, 2, 3...) bir tane göstermek suretiyle filmi kurguluyoruz. 


buradaki siyah beyaz sahneler nispeten daha kısa olan ve odada geçen sahnelerken, filmin büyük bir bölümünü anlatan renkli sahneler nispeten daha uzuncadır

bu şekilde bir sondan bir baştan bir parça gösterirken, filmin en sonunda ama kronolojik olarak olayların orta yerinde bu siyah beyaz ve renkli sahneler birleşmekte, zaten tam bu sırada ekrandaki görüntü de siyah beyazdan renkliye dönmekte, film de o sahne ile bitmektedir.

filmin bu şekilde kurgulanmasının temel amacı ise "atraksiyon olsun, seyricinin kafası karışsın" değil, seyircinin kendisini filmin ana karakteri ile özdeşleştirebilmesine katkıda bulunmaktır. çünkü leonard kısa süreli hafızaya sahip bir insandır ve olayların öncesini hatırlamamaktadır. 


peki biz önce son parçayı, sonra bir önceki parçayı izleyince ne olmaktadır? 

olayların öncesini bilmediğimiz için aynen leonard gibi kısa süreli hafızalı olarak filmi izleriz. her bölüm başladığında bizim de hafızamız sıfırlanır ve öncesinde ne olduğunu hatırlayamadan leonard ile beraber "ne oluyor burada" diye olayları çözmeye çalışırız. kısacası bir kurgu tekniğinin fimin doğasına bu kadar iyi hizmet ettiği başka bir film bulmak zordur.


ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier