Meni İçirerek Oğlan Çocuklarını Gerçek Bir Erkeğe Dönüştürdüklerini Düşünen Kabile

Papua Yeni Gine'de yer alan Sambia Kabilesi'nde oğlan çocuklarına meni içirmek, erkekliğe geçiş ritüeli olarak görülüyor.

meni içme ritüeli bir erkekliğe geçiş ayinidir. papua yeni gine'nin sambia kabilesi arasında yaygındır. genç erkeklerin başka erkeklere oral seks yapıp, meni yutmaları ve dövülmeleri ile gerçekleştirilir.

bu adete göre meninin bir çeşit “eril ruha” sahip olduğu düşünülür ve genç erkek çocukları bu ruha ancak onu içerek sahip olabilirler. bu geleneğin erkekliğin ve gücün büyük bir kanıtı olduğuna inanılır.

yıllar içinde bu meni ritüeline farklı anlamlar yüklenmiştir. hatta bazı insanlar bunu ritüelleştirilmiş bir eşcinsellik türü olarak yorumlar. genç erkeklerin kendi iradeleri ile karar vermelerine izin verilmez. yaşlı erkekler tarafından erkekliklerini kanıtlamak için çeşitli etkinliklere katılmaları için tehdit edilir ve zorlanırlar.

sambia kabilesi, meni alımını erkek gelişimi için zorunlu bir ritüel olarak görmektedir. kabileye göre, genç erkeklerin zayıf olarak görülmektense savaşçı olarak görülmeleri tercih edilir.

Fotoğraf: artofmanliness

erkekliğe geçiş ritüeli altı aşamadan oluşur

1. maku aşaması: küçük çocuklar annelerinden ayrıldıktan sonra dövülecekleri bir yere götürülür. oğlanların annelerinden ayırılma nedeni, kabilenin, kadınların kanını kirli saymasıdır. bu nedenle, ergenler olgunlaştıklarında kanlarının kirlenmemesi için annelerinden ve çevrelerindeki diğer kadınlardan ayırılırlar.

yaşlılar, yeni başlayanların burun deliklerine, kan kusana kadar iki sivri çubuk sokarak kan temizleme ritüelini başlatırlar. her çocuk bir ağaca bağlanır ve burnuna sopalar ve sivri otlar sokulur. 


işlem sırasında yaşlılar, içlerindeki herhangi bir kirletici etkiyi kusana kadar sürekli olarak çocukların boğazlarını ok benzeri nesnelerle dürterler. bunun, onları anne kanından arındırdığına inanılır, erkek çocuklar “ana kuzusu” olmaktan çıkar. sonrasında daha güçlü olmalarını sağlamak adına çocuklar dövülür.

bu aşamayı bitirmek için küçük çocuklar ritüel kıyafetleri giyerler ve bir kült evine götürülürler. orada, erotik dans yapan diğer büyük çocuklarla tanışırlar. gün karardıkça, küçük oğlanların dans pistindeki yaşça daha büyük oğlanlara katılmaları ve büyük oğlanlara oral seks yapmaları gerekir. daha büyük erkekler boşaldığında, küçük erkeklerin meniyi içmeleri/yutmaları gerekir.

2. imbutu aşaması: bu aşamada erkekler önceki aşamadaki performansları için övülür ve ödüllendirilir. bir önceki aşamadaki yakınlaşmanın sonucu olarak, genç ve yaşlı erkekler arasında bağ kurulmuştur.

3. immangwi aşaması: bu aşama, küçük erkeklerin ergenliğe (13 ila 16 yaş) ulaştığı anda başlar, artık oral seks yapmaları gerekmez. cinsiyet rolleri ve heteroseksüel ilişki hakkında eğitim alırlar. bu eğitimden sonra, öğrendiklerini uygulamaya başlayabilmeleri için bir eş aramaları beklenir.

4. nupusha aşaması: bu, erkekler 16 yaşına geldiklerinde ve evli olduklarında gerçekleşen aşamadır. yeni eşleriyle sürekli cinsel ilişkiye girmek zorundadırlar.

5. taiketnyi aşaması: bu aşamada, eşleri, yeni bir gelin olarak ilk adet döngüsünü gördüğünde, erkek çocuklar bir kez daha kan temizleme ritüeline katlanırlar.

6. moondung aşaması: bu, eşin ilk çocuğunu doğurduğu son aşamadır. geçiş ayinlerinin tamamlanması olarak kabul edilir, çünkü bu noktada, çocuk artık yetişkin bir adam ve potansiyel bir savaşçı olarak kabul edilir.

kaynak: 1, 2