Mercedes-Benz, 100 Yıllık Rekabet için BMW'ye Teşekkür Etti

Mercedes-Benz, BMW'den 30 yıl önce kurulduğunu ince bir göndermeyle dile getirmiş de olsa son zamanlardaki en güzel reklam hareketlerinden biriydi geçtiğimiz günlerde yaşanan bu hadise.
Mercedes-Benz, 100 Yıllık Rekabet için BMW'ye Teşekkür Etti

serbest piyasa ekonomisinin bir güzelliğidir. mercedes-benz bir alman gazetesine verdiği reklamla 100 yıllık rekabet için bmw'ye teşekkür edip gözlerimizin yaşarmasına sebep olmuştur.

haber linki

--- spoiler ---

aynı endüstriyi paylaşan markalar arasındaki rekabet kaçınılmaz. hatta bu iki marka aynı coğrafyaya aitse işler daha da kızışıyor. stuttgart merkezli mercedes-benz ve münih merkezli bmw aynı ülkeden çıkan ve dünya ölçeğinde üretim yapan iki büyük otomotiv markası. ve aralarındaki rekabet de daha büyük teknolojilerin geliştirilmesine ve üretimin daha üst seviyelere çıkmasına önayak oluyor.

mercedes-benz'in bugün bir alman gazetesinde yayınladığı ilanla da rekabetle geçen 100 yıl için bmw'ye teşekkür ediyor. ilanda ise sadece bmw'nin marka değerinin bir parçası olan ön ızgarası bulunuyor. ilan metninde ise; "100 yıllık rekabet için teşekkürler, ilk 30 yıl oldukça renksizdi." yazıyor. mercedes-benz teşekkür kutlama ilanında rakibinden 30 yıl daha eski bir marka olduğunu vurgulama fırsatını böylece kaçırmamış oluyor.

--- spoiler ---

adamlarda rekabet, verimlilik ve kalite inanılmaz seviyede. özel teşebbüslerin olayı aslında bu. ne kadar rekabet olursa kalite o kadar artar ve fiyatlar tüketicinin istediği gibi düşük seviyelere iner.

burada bizim yapmamız gereken şey devletin bu alanlardan elini eteğini çekip özel sektörün yolunu açmasıdır.

Mercedes-Benz'in yayınladığı reklam filmi

mercedes'in yaptığı çok zekice bir harekettir. hem en büyük rakibini tebrik eden centilmen firma imajı yaratırken hem de kendisinin daha köklü olduğunu bir şekilde belirtmiş oluyor. bir taşla iki kuş yani. bunu laf sokmak için mi, yoksa tamamen art niyetsiz mi söylediğinin muallakta olması ise işin en can alıcı kısmı zaten. her iki tarafa da kolayca yorulabilir çünkü. bu sebepledir ki mesela bmw tarafı bunun laf sokma amaçlı olduğunu düşünse bile herhangi bir karşılık veremez. bunu yaptığı anda mercedes "adamlara teşekkür ettik şunların yaptığına bak" durumuna sokabilir bmw'yi. bir anda kötü olursun çoğu insanın gözünde. al sana üçüncü kuş.