Mercimek Çorbasını Bir Üst Noktaya Taşıyan Kritik Detaylar

Aşçı bir Ekşi Sözlük yazarının tarifiyle mercimek çorbası yapmanın püf noktaları.
Mercimek Çorbasını Bir Üst Noktaya Taşıyan Kritik Detaylar

mesleğim aşçılık olsa da asla uzmanlık alanım türk mutfağı diyemem ama sonuçta yaşadığım topraklar ve tüketmeyi en çok sevdiğim yemekler kendi yemeklerimiz. bu yüzden nasıl yapıldıklarına dair ister istemez kafa yoruyorsunuz. mercimek çorbasında kıvam, lezzet ve renk ne şekilde sağlanır, onu anlatayım:

- öncelikle, kullanacağınız mercimeği akan soğuk suyla artık suyu beyaz olmayana kadar yıkamanız gerekiyor. bu, rengi için çok elzem; ayrıca çorbanız köpürmeyecek ve kahverengi çıkıntılar az olacaktır.

- ikinci önemli nokta ise içine direkt sebze katmamak. yani sebze suyu, tavuk suyu, et suyu gibi malzemeler kullanabilir ve istediğiniz sebze ve aromaları bu yaptığınız sularda kullanmanızı öneririm.

- kullandığınız mercimek miktarı diyelim ki 1 kap. bunun 13 katı aromalı suyunuzu ve ya aromalı şu + normal şu karışımını kullanmanız gerekiyor.

- çorba kısık ateşte değil, hep fokur fokur kaynar seviyede pişmeli ve tuz önceden atılmalı ki çorba lezzeti özdeşleşsin.

- asıl önemli noktaya geliyoruz, o da 1'e 13 oranından dolayı kıvamı sıvı olan çorbanıza lezzet ve kıvam eklemek. bu da roux, yani tereyağında kavrulmuş un ile oluyor. çorbanızı el blenderı ile çekerken bir yandan roux ekliyorsunuz. kıvam ve entegre bir tereyağ lezzeti kazandırdınız. sonradan eklediğiniz baharatlı yağlar çorbaya homojen karışmaz ve yeterli lezzeti vermez, çorba böylece gövdeli olur.

bu temel ilkeler ışığında ister havuç ekleyin, ister soğan, ister zerdeçal; bunlar damak zevkinize kalmış.