Messi'nin Olası Manchester City Transferi, City'nin Yaralarına Derman Olur mu?

Barcelona'dan ayrılma kararı alan Lionel Messi ile adı en çok anılan kulüp Manchester City. Eski hocası Pep Guardiola ile yeniden buluşmak istiyor gibi görünen Messi'nin olası transferi durumunda Manchester City seviye atlayabilir mi?
Messi'nin Olası Manchester City Transferi, City'nin Yaralarına Derman Olur mu?

konuyla alakalı olarak geçenlerde the guardian'da çok güzel bir inceleme vardı. "herkes pep ile leo'nun buluşmasını heyecanla bekliyor ama bu bir netflix filmi değil" demişler özetle. şöyle ki;

öncelikle manchester city'den başlarsak

 bu takımın problemi zaten herkesin bildiği gibi hücum değil, savunma. çünkü futbol artık topa sahip olma değil, topa sahip olduğun anda ne yaptığınla ilgili. bu durum öncelikle pep guardiola'nın kendini geliştirmesi ya da başka bir deyişle daha iyi hamlelere karşı kendisini adapte edebilmesi konusunda ciddi eleştirilere neden oluyor. jürgen klopp'un yaptığı şey, city'nin şampiyonlar ligi'nde kadro değeri olarak kendisinden çok daha aşağıda takımlara elenip durması (özellikle lyon'un bu geçiş oyununda verdiği muhteşem ders), zaten oyunculardan ziyade takımda başka bir problem mi var sorusunun sorduruyor.

city geçen yıl premier league'de 38 maçın 11'inde 4 ya da daha fazla gol atmış bir takım. böylesine muazzam güçlü bir hücum varken, yanlış giden şey tabii ki başka yerlerde aranmalı. savunma/top kazanma city için bu kadar kritik bir halde olunca, sağ ön bölgedeki maç başına top kazanma oranları da incelenmiş. riyad mahrez, bernardo silva ve raheem sterling 1.4 ortalamayı tutturmuş. 

geçen sezon bu bölgede:

riyad mahrez 20 kez görev alıp 1.3 ortalama
bernardo silva 11 kez görev alıp 1.8 oralama
raheem sterling ise bu ikiliden daha düşük olmasına rağmen, messi'den daha yüksek bir ortalama yakalamayı başarmış.

geldik (bana göre) the goat'a

lionel messi 2010/11 sezonunda 2.1 top çalma istatistiği tutturmuş, ki gerçekten inanılmaz bir sayı o mevkiye göre. 2011/12'de bu ortalama 1.2 ye inmiş, pep gittikten sonra ise bir daha 1'in üzerini hiç görmemiş.

şimdi messi gibi bir oyuncunuz varsa, çıkıp da buradan bu adama çakamazsınız pep bile olsanız. bu adamı takıma katacaksanız, savunma konusunda getirdiği zaafı da kabul edip buna göre plan yapmak gerekir.

dananın kuyruğu burada kopuyor; city hücum gücü olarak zaten bir sıkıntı çekmiyorsa, futbol şu anda geçiş oyunun verimliliğine göre belirleniyorsa, takımın asıl sıkıntısı da savunma ise 33 yaşındaki lionel messi'nin transferi city'e şu an yarattığı heyecan kadar katkı yapar mı?

geçiş oyununda top kazanıldıktan sonra, messi'ye en kısa sürede ulaştırılırsa allah'ın yeryüzündeki gölgesini izlettirir, bunda şüphe yok. ancak asıl olay zaten o topu kazanmakta. kevin de bruyne gibi 70 metreden adamın ağzına top atan bir canavarınız varsa zaten sergio aguero, raheem sterling gibi adamlarla da sonuca rahatça gidiyorsunuz. yani messi'nin takıma katılması bu kısma da çok büyük bir katkı yapsa da, götürüsünü karşılayacak kadar bir fark yaratır mı?

şahsi fikrim; messi'yi alabiliyorsan alırsın, almalısın. pep zaten bu yazılanların 20 kat daha derinini görüyordur kafasında, ancak gerekiyorsa o kafayı da değiştirmesini bilmeli. messi'nin city'e ihtiyacı varsa, pep'in de her an her şeyi değiştirebilecek bir messi'ye ihtiyacı var ki, 3 sezon bayern münih ile 4 sezon da manchester city ile yarı finali aşamadı.

son olarak, city zaten seve seve savunmaya takviye yapmalı bu ayrı ancak; bu transfer için kullanılacak oyuncular arasında bernardo silva'nın da adı geçiyor. tam tersine messi gelecekse silva mutlaka kullanılması gereken bir silah olur bana göre.

sonuç; lionel messi dünyadaki her takıma çok şey katar, aksini düşünemem bile. ancak city'nin yanıp tutuştuğu şampiyonlar ligi şampiyonluğu %100 olarak bu transfere bağlı değil bence.