Metallica'nın Cliff Burton ile Geçirdiği Son Gece: 26 Eylül 1986 Stockholm Konseri

Metallica'nın 24 yaşındaki bas gitaristinin son gecesine bir yolculuk yapıyoruz.
Metallica'nın Cliff Burton ile Geçirdiği Son Gece: 26 Eylül 1986 Stockholm Konseri

26 eylül 1986 metallica stockholm konseri, metallica'nın cliff burton ile çıktığı son konser olma özelliğini taşıyan konserdir. dün doğum günü olan ve eğer yaşasaydı 59. yaşını kutlayacak olan bas gitarist için naçizane elimden geldiğince bir entry girmek istedim.

isveç'in stockholm şehrinde bulunan solnahallen isimli bir arenada gerçekleştirilen konser, metallica için büyük bir trajedi öncesindeki son keyifli konser olmuştur. kendilerinin 3. stüdyo albümü olma özelliğini taşıyan master of puppets'ın turnesi olan damage inc. turunda bulunan metallica, 1986 ve 1987 senelerinde toplam 140 konser vermiştir. kendilerine toplamda 19 platin plak ve 2 altın plak kazandıran; billboard 200 listelerinde 29. sıraya, birleşik krallık'taki listelerde 41. sıraya kadar çıkan bu albüm ile birlikte metallica'nın popülerliği dünya geneline yayılmaya başlamıştır. tabii bu popülerliğin getirdiği ün sebebiyle de metallica epeyce yoğun bir konser takvimine girmiştir. daha önce senede 50 konseri geçemeyen grup, master of puppets'ın yayınlandığı ve turnesinin yapıldığı sene olan 1986'da tam tamına 114 konser vermiştir ki belki bu elim olay yaşanmasa bu sayı daha da yüksek olacaktı. 10 eylül 1986 ile 26 eylül 1986 tarihleri arasında toplam 13 konser veren metallica, o konserden sonra konser verecekleri diğer şehre gitmek için yola çıkmıştı. hikayenin devamına geçmeden, konserin şarkı listesini buraya eklemek isterim.


metallica, cliff burton'ın hayatta olduğu son konserde aşağıdaki şarkıları çalmıştır

battery
master of puppets
for whom the bell tolls
welcome home
ride the lightning
anesthesia
whiplash
the thing that should not be
fade to black
seek and destroy
creeping death

the four horsemen
am i evil
damage inc.

blitzkrieg
fight fire with fire

aslında bu konser öncesinde james hetfield bir kol kırılması yaşamıştır ve bu konser, james hetfield'ın kolunu kırdıktan sonra gitar çalarak sahne aldığı ilk konser olma özelliğini de ihtiva etmektedir.

bu konserden sonra, metallica üyeleri bir diğer şehre gitmek için otobüse doluşmuşlardı. o gece, cliff burton ile kirk hammett, ranzanın üst yatağında kimin yatacağını belirlemek için bir kart oyunu oynadılar. kazanan, orada yatma hakkına sahip olacaktı. cliff burton maça asını çekti ve oyunu kazanıp, ranzanın üst katında uykuya çekildi. 27 eylül 1986 sabahının ilk saatlerinde, saat daha 7'yi bulmamışken grup üyeleri, otobüsün sağa sola sallanmasıyla ansızın uyandılar. daha sonra otobüsü süren şoförün anlatacağı üzere, şoför yoldaki gizli buzlanmayı fark etmemiş ve otobüsün kontrolünü kaybetmişti. bu yalpalamaların şiddeti arttı ve otobüs yoldan çıkıp, ters döndü. bu sırada ranzanın üst katında yatan ciff burton da camdan fırlamıştı ve yoldan çıkıp düşmeye başlayan otobüs tam da cliff'in üstüne gelerek o'nu ezmişti.

rapor edilene göre, otobüsü, vinç ile cliff'in üstünden çekmek isterlerken maalesef vinç kaymış ve otobüs ikinci kez cliff'in üstüne düşmüştür. dolayısıyla cliff'in ilk ezilişte mi öldüğü, yoksa ikinci kez gelen bu darbe sebebiyle mi vefat ettiği tüm sırrını korumaktadır. sadece cliff burton'ın hastaneye kaldırılamadan olay yerinde yaşamını yitirdiği bilinmektedir.

tabi bunun yanı sıra "alkollüydü, otobüs şoförünün elinden direksiyonu almaya ve arabayı kendisi kullanmaya çalıştı. o sırada çıkan karışıklıkta da otobüs yoldan çıktı." gibi birtakım komplo teorileri de mevcuttur ancak anlatılan ve doğrulanan esas hikaye bu şekildedir.

27 eylül 1986 sabahında, isveç'in soğuk ve karlı bir bölgesinde, son konserini vereli daha 24 saat olmamışken 24 yaşındaki genç bir bas gitarist bu şekilde hayatını kaybetti.

Olay mekanı.

maalesef, bu olaydan önce neredeyse 1.5 günde 1 konser ortalaması yakalayan metallica yaklaşık 1.5 ay kadar konser veremedi. daha sonrasında ise çıktıkları ilk konser 8 kasım 1986 metallica los angeles konseri oldu. jason newsted ile çıktıkları ilk konser olan bu geceye, son konserde çaldıkları şarkı listesine yeni bir şarkı eklemeyip sadece o listeden birkaç şarkı çıkartarak yaptıkları yeni çalma listesi ile çıktılar.

ancak bu olay, metallica'yı gerçekten çok etkiledi ve bu olaydan bir sonraki sene olan 1987 senesinde, en son grubun kurulduğu tarihten sonra düzgünce konser vermeye başladığı ilk sene olan 1982'de çaldıkları kadar konser verebildiler. 1985'te 58, 1986'da ise 114 konser veren metallica, 1987'de ise sadece 30 konser verebildi.

kaynaklar:

setlist - 26 eylül 1986 metallica stockholm konseri
metallica.com - 26 eylül 1986 metallica stockholm konseri
ultimateclassicrock - the day metallica bassist cliff burton died in a bus accident