Ozzy Osbourne'u Efsane Yapan Kişi: Henüz 26'sında Aramızdan Ayrılan Müthiş Gitarist Randy Rhoads

Rock ikonu Ozzy Osbourne'un Crazy Train ve Mr. Crowley şarkılarındaki gitar sololarının yaratıcısı dersek sanıyoruz Randy Rhoads hakkında sağlam bir ilk izleniminiz olur.


Kendisini tanımanızı sağlayacak birkaç kısa bilgi

rock müziğin yine ve ne yazık ki erken kayıplarından sadece biri olan üstattır randy rhoads.

ilk olarak 1973-1979 yıllarında kurucusu olduğu quiet riot ve ardından ozzy osbourne ile çalıştığı blizzard of ozz (1980) ve diary of a madman (1981) albümleri 26 senede bize bıraktığı şeyler.

aynı zamanda gelmiş geçmiş en efendi rock adamlarından biridir. hiçbir uyuşturucuyu hiçbir zaman kullanmamış olmasının yanı sıra alkol aldığı da çok nadir görülmüştür. ayrıca jackson'ın en yaygın modelini beraber yaptığı ve ismini verdiği kişi.

Rhoads ve kendi ismini taşıyan Jackson markasına ait gitar modelleri.


tüm büyük müzisyenler gibi hala aşılamamış inanılmaz yetenektir. soloları çok farklıdır. yaptıkları başkalarına benzese de farklı tatlar katmasını hep başarmıştır kısacık hayatında. üstüne kafayı da pentatonike (bir gitar gamı) takmıştır. o zamana kadar yapılanların ötesinde şeyler yapmıştır pentatonikle.

aşağıdaki konuşmasıyla ve yüz ifadesiyle ne kadar da mahcup gözüküyor. eğer erken yaşta hayatını kaybetmeseydi kim bilir daha ne kadar sağlam eserler ortaya çıkaracaktı. (bkz: mr crowley) ve (bkz: crazy train) parçalarında attığı solo performansları efsanedir.

Rhoads, 1982 MTV En İyi Genç Yetenek ödülünü alırken.


Neden efsaneydi?

ozzy bugün rock müziğinin her şeye rağmen en saygı duyulası insanlarından biriyse bunun oluşmasında en büyük pay sahibi kişi randy rhoads'tan başkası değildir. black sabbath'tan kovulan ozzy müzik kariyeri bitme noktasına gelmişken, sihirli bir değnek değmişçesine randy'nin müzikal bilgisini ve yeteneğini konuşturduğu blizzard of ozz albümüyle tekrardan zirveye çıktı.

öyle bir adam ki, şu anki aktif gitaristlerin neredeyse tamamını bir şekilde etkileyebilmiş, fakat buna rağmen niyeyse ismi jimi hendrix, eddie van halen, joe satriani kadar bilinmez, hadi onu geçtim malmsteen neo-klasik metal'i denilen müzik türünü ortaya atarken bu adamın mr. crowley, revelation gibi şarkılarına yazdığı sololardan ilham alıyordu, fakat bugün malmsteen bilinirken, bu adam yarın öbür gün, anca ozzy'nin gitaristi diye hatırlanacak. üstelik adam müzik tarihinin en önemli müzisyenlerinden biri, üstelik ozzy'nin gitaristi fakat, bir sanatçının solo kariyerinde yardımcı müzisyenlerinden birinin de bu denli önemli ve anılmaya değer birisi olduğu çok nadirdir.

Ölüm hikayesi

konserden sonra, otobüste giderlerken osbourne yine tıksırana kadar içmiş, sulu kuru ne bulduysa atmış. temiz yürekli randy, onun karşısına geçmiş ve çok fazla içiyorsun, içme şu mereti, kendini öldüreceksin yakında demiş. bu ikilinin bilinen son konuşmasıydı. biraz sonra osbourne uyurken, otobüsün bozulan havalandırma sisteminin tamir edilmesi için mola verirler. o sırada yakınlarında ufak bir pist ve üç beş uçak bulunan bir bölgedeler. otobüsün şöforü, eskiden pilotluk yapmış olan andrew aycock yanına ekipten birilerini alarak, ben bunların ağababalarını sürüyordum amk deyip, hemen uçağın birisine atlamış. ilk seferde başarılı bir uçuş gerçekleştirmişler. ikinci turda aycock, rhoads'a gel lan tırsak bir tur da seni gezdireyim demiş ve bunun üzerine rhoads uçağa binmiş. sonrası malum, hikaye olacak ya, uçağın kontrolünü kaybeder aycock, kanatlarından birisi kırılır ve uçak düşer, rhoads ve diğerlerinin cesetleri parçalara ayrılır. öyle ki rhoads'ın cesedini ancak takılarından tanıyabilirler. yapılan testlerde rhoads'ın kanında alkol ve uyuşturucu bulunmamış, lüzumsuz şöför aycock'un kanında ise kokaine rastlanmış. alkol ve uyuşturucu kullanmayan, daha bir saat önce bu konuda arkadaşını uyaran rhoads, kokain çekmiş bir lüzumsuz yüzünden dramatik bir şekilde ölmüştü.

gitar tekniğinde, fiziksel gövdelerde vs. çığır açan birisiydi rhoads. ossy osbourne'in black sabbath sonrasında dip yapan kariyerinin ayağa kalkmasındaki en büyük etkendi belki de. mahçup, iyi bir insandı bunların yanında. osbourne'ın dediğine göre randy ile beraber ilk yaptıkları şarkı goodbye to romance'di. şarkıyı dinler ve sözlerini incelerseniz, rhoads'ın veda mektubu gibidir, ilahi bir tesadüfle. ve evet uçağın kanadı kırılmıştı.

şarkıda dediği gibi "i've been the king, i've been the clown, now broken wings can't hold me down, i'm free again..."

Ozzy Osbourne'un Randy için söyledikleri

"randy beni taşıdı. sadece fantastik bir gitarist değildi, benimle uğraştı. 'şöyle söyle, ama bu notadan dene' diyerek beni hep yönlendirirdi.

çok sessizdi ve kendini enstrümanına adamıştı. turnedeyken her gün erkenden kalkar, sarı sayfalardan bir klasik gitar öğretmeni bulur ve derse giderdi. son turnede, otobüste bana 'gruptan ayrılmak istiyorum' dedi. 'ne oldu sana? listelerde yeni bir albümümüz var' dedim. 'rock starlığın nasıl bir şey olduğunu tattım. şimdi klasik gitarda başarılı olmak istiyorum' dedi. daha büyük bir mücadeleye her zaman hazırdı.

randy ölmek için fazla genç ve fazla iyiydi. zaten hep götlekler 199 yaşına kadar yaşar."

Bonus: Rhoads'un müthiş solosuyla zirveye çıkan Ozzy Osbourne şarkısı, Mr. Crowley


Bu içerikler de ilginizi çekebilir