Milano Moda Haftasında Podyuma Çıkan İlk ve Tek Türk Model: Öykü Baştaş

20 yaşındaki Türk model Öykü Baştaş, Milano moda haftasında Gucci defilesinde podyuma çıkarak ülke moda tarihine geçti.

Öykü Baştaş henüz 20 yaşında bir Türk model.


Bir süredir modellik yapan Öykü, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi'nde Mimarlık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi.

Instagram'da Amerikalı bir ajans tarafından çok da uzun olmayan bir süre önce keşfedilen Öykü, henüz 20 yaşında olmasına rağmen modellik alanında Türkiye'nin en önemli başarısına imza atmış durumda.

Öykü'nün bu kadar gündem olmasının sebebi ise maalesef Milano moda haftasında Gucci defilesinde podyuma çıkmasından ziyade sosyal medyada maruz kaldığı linç ve ardından yaşananlar.

A post shared by Öykü Baştaş (@oykubastas) on


Öykü'nün Milano'daki başarısından dolayı Habertürk'e konuk olmasının ardından bir Twitter kullanıcısı "umarım körümdür" metniyle bir tweet attı.

Küçümseme maksadıyla atılan bu tweet, kullanıcılar tarafından büyük tepki çekti fakat sonrasında Öykü Baştaş'ın büyük bir olgunlukla verdiği yanıtlar tweet sahibini bile utandırdı.

Sonrasında sıradan güzellik anlayışına inanmadığını belirten bir tweet de atan Öykü Baştaş, modellikteki başarısının altının ne kadar dolu olduğunu da gösterdi.

Kendisini ileride daha iyi yerlerde göreceğimizden eminiz. Yürüyedur Öykü!

Öykü Baştaş, yaşananlar sonrası Ekşi Sözlük'te de konuşuldu.

8. sınıfta öğretmenliğini yaptığım güzel insan. küçük yaşlardan beri binicilikte dereceler alan, çok kitap okuyan, son derece naif, donanımlı bir hanımefendidir. müthiş bir anneye ve iki kardeşe sahiptir. 

"madem biz başaramıyoruz o zaman neden başarabileni linç etmiyoruz?" bakış açınıza yedirmeyiz ki kendisi de tenezzül ettiği herkese gereken cevabı verecek kapasitededir.

güzeldir değildir orasıyla pek ilgilenmiyorum ama ilk izlenim olarak kafasının düzgün çalıştığını düşündüğüm model. fok balığı stilinden gına geldi artık.

iyi mankendir.

mankenlik güzellikle değil elbiseyi iyi taşımakla yapılır.

tabi bizde mankenler hep ürünün önüne geçtiklerinden anlaşılamıyor.

bak elin hatununa. yürürken yüz ifadesi bike nötr.
neden?
önemli olan kıyafeti göstermek kendini değil.

yolu açık olsun. gayet de güzeldir.

çirkin değildir. güzel de değildir. binaenaleyh kendine has tarzı olam sempatik bir kişiliktir. bir de başarıya imza atmış. güzelliği ile ünlü olan boş beleş tiplerden on kat daha fazla saygı duyulası birisi.

gucci’nin yeni dönemindeki tarzına uygun bir yüzdür. senelerdir anlatıyorum millet hala anlamamakta ısrar ediyor. izlediği tek defile victoria’s secret fashion show olanlar bir zahmet ahkam kesmesin.

bence de güzel değil ama bakıldığı an alessandro michele’in gucci’sini yansıtan bir kız. tarzıyla havasıyla sınavı baştan geçmiş. gucci’nin son reklam kampanyalarına göz gezdirirseniz hep bu tip kızları kullandıklarını görürsünüz.

güzelliğin sadece estetikli okka burun, dövmeli kaş, botoxlu dolgun dudaktan ibaret olduğunu sananlara tabiki güzel gelmez. herkes birbirinin aynısı oldu dolaşıyor sanki doğrusu buymuş gibi. doğal halleriyle iş yapamayacaklarını, sevilmeyeceklerini düşünüyorlar buda özguven eksikliğidir ve başarisizliktan korkma. gel gör ki dünyada boyle değil buda onlara güzel bir örnek tebrikler. donanımlı, olmak ,zeki ve çalışkan olmakta güzelliktir .