Milano'da Yaşayan Bir Sözlük Yazarından: İtalya'da Koronavirüsün Gün Gün İlerleyişi

İtalya, nasıl oldu da koronavirüsün Çin dışında ilk görüldüğü ülkelerden biri oldu? Şu anda orada durum nasıl? Milano'da yaşayan bir Sözlük yazarı aktarıyor durumu.
Milano'da Yaşayan Bir Sözlük Yazarından: İtalya'da Koronavirüsün Gün Gün İlerleyişi

italya'da olayların göbeği sayılabilecek milano'dan bildiriyorum. yaşadığım, okuduğum ve arkadaşlarımdan öğrendiklerimi özetleyen bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

öncellikle italya'da olup kendisinden şüphelenenler italyanca, ingilizce ve çince desteğe 1500'ü arayarak ulaşabilirsiniz.

teknolojik inovasyon ve dijitalleşme bakanlığının dijital dayanışmasına destek olan firmalar evlerinde bulunması gerekenler için belli kolaylıkların sağlanacağını açıklamıştı, bu bağlamda destek veren firmalar ücretsiz servis sunmakta. detaylı bilgiye ve desteklere buradan erişebilirsiniz .

# 31 ocak 2020

ülkede belirlenen ilk vakalar iki çinli turistten geldi. bir hafta milano'da vakit geçirdikten sonra roma'da gezerken fenalaşan çift italya'da test sonucu pozitif çıkan ilk kişiler oldu. bu olay sonrası uzak doğu kökenli vatandaşlar panik olmadan ancak hızlı bir şekilde eczanelerden maske ve steril malzeme toplamak için kapışmaya başladı. (2 şubat itibarıyla şehirde bulunan çoğu eczanede ffp3 ve n95 tipi maske bulunmaz oldu.)

# 7 şubat 2020

çin'den dönen bir italyan vatandaşı ilk pozitif çıkan italyan oldu.

# 21 şubat 2020

lombardiya'dan 16 vatandaşın testinin pozitif çıkması haber kaynaklarına düştü.

# 22 şubat 2020

lombardiya'da ilk büyük vaka patlaması yaşandı ve 60 kişinin testinin pozitif olduğu açıklandı, ayrıca ilk can kaybı bu gün duyuruldu.
toplam vaka: 79
toplam can kaybı: 1

# 23 şubat 2020

iki hafta öncesinden itibaren sıralı olarak vakaların adeta patladığını fark ettikten sonra hükümet acil bir şekilde milano çevresinde bulunan 11 küçük yerleşim birimini direkt karantinaya aldı. bu süreçte lombardiya eyaletinde bulunan üniversiteler ortak karar ile eğitime 1 hafta ara verdi.
toplam vaka: 150
toplam can kaybı: 3

# 24 şubat 2020

basilicata valisi vito bardi, kuzey italya'daki salgından etkilenen bölgelerden gelen insanlar için 14 günlük zorunlu bir karantina kurdu. bakan roberto speranza, dünya sağlık örgütü'nün yürütme komitesinin üyesi ve italyan ulusal sağlık enstitüsü'nün eski başkanı walter ricciardi'yi italya ve uluslararası sağlık örgütleri arasındaki ilişkiler için özel danışman olarak atadı.

ibm, enel, luxottica, pwc ve vodafone gibi büyük şirketler çalışanların evden çalışmasına izin verdi.
toplam vaka: 227
toplam can kaybı: 7

# 26 şubat 2020

italya üniversite ve araştırma bakanı gaetano manfredi, 2 mart'tan itibaren salgından etkilenen alanlarda öğrencilere çevrimiçi ders verileceğini duyurdu.
toplam vaka: 445
toplam can kaybı: 12

# 28 şubat 2020

sağlık bakanlığı vakaları bildirmek için yeni kılavuzları açıkladı. artık rapor edilen tüm vakaların % 40 ila 50'si olarak sayılan asemptomatik vakaları (pozitif test eden ancak semptom göstermeyen hastalardan alınan sonuçlar) rapor etmeyecektir. bu insanlar evde tecrit edilecek ve negatif oluncaya kadar yeni testler uygulanacağını açıkladı.
toplam vaka: 888
toplam can kaybı: 21


# 1 mart 2020

bir hafta sonrasında sayısal olarak artışta hızlanma olunca lombardiya'daki bertonico, casalpusterlengo, castelgerundo, castiglione d'adda, codogno, fombio, maleo, san fiorano, somaglia ve terranova dei passerini ve veneto'da (maçlar, sinema, konser, akşam 18'den sonra restoranlarda yemek yemek gibi...) sonlandırılacağını açıkladı. ancak komik italyanlar aralarında "milano non si ferma" (bizi durduramazsınız gibi düşünebilirsiniz) tarzında anlamsız boş bir etkinliğe girişti. bana göre tamamen bir cahil cesareti örneği olan bu davranışla belli mekanlar biz inadına dayanıyoruz diyerek akşam 18'den sonra açık kaldı ve italyanlar özenle 18 sonrası toplu aktivitelerini yapmaya devam etti. tüm bu olaylar yaşanırken okullar lombardiya eyalet kararınca 2 hafta sürecek şekilde 15 marta kadar eyaletteki tüm eğitim türlerine ara verildi.

toplam vaka: 1,694
toplam can kaybı: 34

# 7 ve 8 mart 2020

sonrasında ise sırası ile geçtiğimiz cumartesi gecesi lombardiya eyaleti ve yanında yaklaşık 14 ili kapsayan kırmızı bölge kararı alınması düşünülürken bu tasarı bir şekilde sosyal medyaya sızdırıldı. bu şehirlerde yaşayan insanlar kırmızı bölgede kalmamak adına resmen şehirlerden kaçtı. artık aralarında hasta olan varsa bindikleri tren, uçak ve otobüsler ile hastalığın kaynağı denilen noktalardan diğer şehirlere gittiler. 8 mart pazar günü ise bu sızdırılan belge çok az bir düzenleme ile yürürlüğe kondu.

bu kararla ilgili özet geçecek olursak: bakanlar kurulu’nun bugün (8 mart 2020) imzalanan kararı uyarınca, bugünden başlamak üzere, tüm lombardiya bölgesi ve modena, parma, piacenza, reggio emilia, rimini, pesaro e urbino, venezia, padova, treviso, asti, alessandria, novara, verbano-cusio-ossola, vercelli şehirlerine giriş ve çıkışlar tamamen yasaklanmış olup, yine bahsi geçen yerlerin içerisinde çok acil durumların ve varlığınızı kesinlikle gerektiren iş durumlarının haricinde yer değiştirmeler kesinlikle yasaklanmıştır. bu yasağın geçerliliği 03.04.2020 tarihine kadardır. bu tarihe kadar bahsi geçen yerlerde her düzey eğitime ara verilmiştir, tarzı açıklama getirilmiştir.
7 martta lazio valisi ve demokrat parti genel başkanı nicola zingaretti, covıd-19 testinde pozitif sonuç aldı. ertesi gün (8 mart) piedmont başkanı alberto cirio'nun da testi olumlu çıktı.

diğer yandan 8 mart kararnamesinde hükümetin getirdiği hapisanelerde evlilik ziyaretleri üzerindeki kısıtlamaların ardından italya'da birçok cezaevinde ayaklanmalar başladı. modena'da altı mahkum öldü, 50'den fazla tutuklu foggia hapishanesinden kaçtı. pavia'da iki hapishane çalışanı saldırıya uğradı ve kaçırıldı.

toplam vaka(8 mart): 7,375
toplam can kaybı : 366

# 9 mart 2020

yaşanan artışın hız kesmemesi ve hastalığın tüm ülkeye yayılmasından dolayı ülke geneli kırmızı bölge ilan edildi. bologna'da tutuklular de facto dozza hapishanesinin kontrolünü ele geçirdi ve personeli binadan çıkmaya zorladı.
akşam saatlerinde, başbakan conte bir basın toplantısında "kırmızı bölgelerde" uygulanan tüm önlemlerin tüm ülkeye yayıldığını ve fiilen 60 milyon insanı kontrol altında tutabilmek ve bu yeni önlemleri almak için "evde kalıyorum" kararını imzaladı.

evde kalıyorum (karantina) temel olarak dört basamaktan oluşuyor:

1- halka evde kalmasını söyledi
2- okullar 3 nisan'a kadar kapalı
3- geçerli bir iş veya aile sebebi olmadığı sürece seyahat yapılamayacağı belirtildi
4- tüm halka açık toplantılar ve spor etkinlikleri askıya alındı

toplam vaka: 9,172
toplam can kaybı: 463

Japonya Global Tıp Merkezi'nde Çalışan Birinden Koronavirüs Aşısına Dair Bilgiler

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un Koronavirüs Hakkında Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar