Milyonlarca Dolar Miras Kalan Dünyanın En Zengin Köpeği Gunther'in Hikayesi

Madonna, milyon dolarlık bir yer mantarı, eksantrik bir şirket, inanılmaz bir lüks ve Gunther adında bir köpek... Karşınızda dünyanın en zengin köpeğinin hikayesi.
Milyonlarca Dolar Miras Kalan Dünyanın En Zengin Köpeği Gunther'in Hikayesi
Gunther's Millions (Netflix)

gunther'in bakıcısı lee dahlberg, "hayatımın geri kalanında o köpeğin kıçında bir kene olmak istedim" diyor.

tek amacı, ne pahasına olursa olsun onun en iyi şekilde yaşamasını sağlamak olan bir personelle birlikte milyonlarca dolar miras kalan bir köpeğin hikayesi. 

madonna, milyon dolarlık bir yer mantarı, eksantrik bir şirket, inanılmaz bir lüks ve gunther adında bir köpek... dünyanın en zengin köpeğinin gerçek hikayesi, ama önce servetinin arkasındaki kişiden bahsedelim.

Karlotta Leibenstein

karlotta leibenstein kimdir?

karlotta leibenstein milyonlarca dolarlık bir servete sahip olan alman bir kontesti. hiç çocuğu olmadı ama hayatı boyunca evcil köpeklerini besledi. karlotta 1992 yılında vefat etti. o zamanlar, köpeği gunther iii dışında servetini paylaşabileceği yakın bir ailesi yoktu ve hayatının geri kalanında ona iyi bakılacağından emin oldu ve 80 milyon dolarlık servetini ona vasiyet etti. gunther iii vefat ettiğinde, miras oğlu gunther iv'e geçti.

yıllar geçtikçe gunther'in bakıcıları stratejik yatırımlar ve şaşırtıcı girişimlerle köpek için daha da fazla servet biriktirdi ve bugün köpeğin net değeri 373 milyon dolar. bu arada, gunther iv'ün bugün 28 yaşında olduğu söyleniyor, ancak bir alman çoban köpeğinin ortalama ömrü 10 ila 13 yıldır, bu nedenle şu anda gunther 5 veya 6 yaşında olması muhtemeldir, ancak köpek hala gunther iv olarak anılmaktadır. şimdi biraz arka plandan bahsettiğimize göre, bir sahibi evcil hayvanlarına büyük miktarda para bıraktığında neler olduğuna bir göz atalım.


işleyiş nasıldır?

bir evcil hayvan sahibi, evcil hayvanı veya evcil hayvanları için bir miras bıraktığında, bu para genellikle bir tröste konur. paranın sorumluluğu atanmış bir mütevelliye verilir ve paranın nasıl ve ne zaman ödeneceğini belirleyebilir. daha sonra, evcil hayvana bakan ve hizmetleri ve ilgili tüm masraflar için mütevelliden ödeme talep eden birincil bakıcı vardır.

ayrıca tröstün düzgün bir şekilde yönetilmesini ve fonların yalnızca köpek, kedi, kuş veya sahibine piyango kazandıran diğer evcil hayvanların yararına kullanılmasını sağlayan bir uygulayıcı da vardır. uygulayıcı vasiyetnamede belirtilebilir veya mahkeme tarafından atanabilir. peki evcil hayvan öldükten sonra kalan paraya ne olur?

genellikle sahibi bunu vasiyetinde belirler ve para genellikle bir hayır kurumuna veya belirli bir kişiye bağışlanır. gunther'in durumunda, para köpeğin yavrularına aktarılıyor. evcil hayvanın öldüğü ancak bakıcının maaşını ve diğer haklarını kaybetmek istemediği, bu nedenle ölen hayvanın yerine gizlice yeni bir hayvan almaya çalıştığı durumlar da olmuştur.

bu nedenle, evcil hayvan sahipleri, mütevellinin tröstten ne kadar süreyle para çekebileceğine dair zaman sınırları koymaya başladı. şimdi gunther'in parasının nasıl idare edildiğine bir göz atalım.


the gunther corporation

gunther'in serveti, gunther'in ceo'su olduğu gunther corporation tarafından yönetilen bir vakıfta bulunuyor. gunther'in parasını nasıl harcayacakları ya da yatırım yapacakları konusunda çok sınırlı oldukları görülmüyor. şirketin amacı gunther'e iyi bakılmasını sağlamak olsa da, parasını bir dizi alışılmadık şekilde kullanmışlardır.

örneğin, 1999 yılında güney florida'da turneye çıkan burgundyalılar adlı bir tiyatro gösterisi hazırladılar. bir kez italyan televizyonunda yayınlanan global revolution adlı özel bir televizyon müzikalinin yapımına milyonlar harcadılar. 2006 yılında toskana'da bir italyan futbol kulübü olan pontedera futbol kulübü'nü satın aldılar. resmi olarak gunther, futbol kulübünün ve gunther corporation'ın diğer tüm varlıklarının sahibidir. buna kendi adına satın alınmış bir dizi mülk de dahildir.


yaşadığı yer

gunther, italya'da birkaç villa, bahamalar'da mülkler ve bir alman mülkü de dahil olmak üzere bir dizi mülkün sahibidir. en yüksek profilli satın alımı 2000 yılında madonna'dan miami'de 7,5 milyon dolarlık bir malikane satın aldığında gerçekleşti. gunther corporation, madonna'nın malikanesinde karar kılmadan önce sylvester stallone'nin 27 milyon dolarlık miami villasını da satın almayı düşünmüştür.

7,000 metrekarelik akdeniz tarzı evde dokuz yatak odası ve sekiz buçuk banyo bulunmaktadır. kendilerini burgandianlar olarak adlandıran bir grup tarafından satın alınan ev, satış tamamlandıktan sonra düzenlenen bir basın toplantısında gunther'in gizemli yatırımcıları olduğunu açıkladı.

miami'deyken gunther çoğunlukla yatak odasında kalırken evin geri kalanı film ve televizyon çekimleri için kiralanıyor. bu, gunther'in net değerinin sürekli artmasının sadece bir yolu. şimdi bu servetin gunther'in günlük yaşamında nasıl harcandığına bir göz atalım.


günlük yaşam

gunther sürekli olarak el pençe divan beklenir. arkasını toplayan özel bir hizmetçisinin yanı sıra her ihtiyacıyla ilgilenen bir uşağı ve diğer birçok bakıcısı vardır. tipik bir günde özel havuzunda yüzebilir, lüks limuziniyle gezintiye çıkabilir, en iyi biftekleri, havyarı ve yer mantarlarını yiyebilir, kıskanılacak malikanelerinden birinde dinlenebilir, en iyi şişelenmiş suları içebilir ve belki de spa'ya veya üst düzey bir kuaföre gidebilir.

hatta ara sıra müzayedelere bile katılır. 2001 yılında gunther, iki çalışanıyla birlikte kuzey italya'da yüksek meblağlı bir müzayedeye katıldı. hatta 1.1 milyon dolarlık bir trüf mantarı için başarılı bir teklif bile verdi. gunther'in ayrıca 24 saat güvenliği var. gunther'in dünyanın en zengin köpeği olarak iyi bir hayat yaşadığını kesinlikle söyleyebiliriz.


netflix belgesel dizisi "gunther's millions"a göre gunther'in muhteşem hayatının perde arkası

aslında yas tutmuş bir kontes yoktu. akıl sağlığı sorunları olan bir üniversite profesörü olan mian, büyük bir italyan ilaç servetinin varisiydi. vergi ödemekten kaçınmak isteyen annesi, yüz milyonlarca doları, tanınmış bir vergi cenneti olan liechtenstein ve bahamalar üzerinden almanya'daki güvenilir bir arkadaşına aktarmıştı. arkadaşı 1992'de hastalanıp öldüğünde, mian vergi memurundan kaçmaya devam etmek için bir fikir buldu: tüm parayı bir köpeğe bırakmak.

mali suç uzmanı jack bloom belgesel dizide bunun "düşük dereceli bir komedi" olduğunu söylüyor.

gunther iii, bir zamanlar mian'ın eski bir kız arkadaşına ait olan bir köpekti. "çok sevecendi. çok özel bir köpekti," diyor mian dizide. "aynı zamanda dikkatle seçilmiş bir karardı, vergiler için mali bir kurnazlıktı ... ve sonra tüm medya bu kontes ve köpek hikayesine hayran oldu."

belgeselin yönetmeni aurelien leturgie, the post'a yaptığı açıklamada mian'ın çekimlere isteyerek katıldığını ancak güvenilmez bir kaynak olduğunu söyledi. mian, leturgie'nin "maurizio anları" olarak adlandırdığı, gunther'in klonlanmış olması gibi durup dururken bir şeyler uydurduğu anlara meyilliydi.

gunther'i basında tutmak maurizio mien'in sürekli olarak yeni reklam numaraları bulmasını gerektiriyordu. mien, gunther iii'ü ilk olarak 1990'ların ortalarında alman çoban köpeklerinde osteoporoz için mucize bir tedavi olduğu varsayılan osteomax adlı ilacı tanıtmak için kullanmıştı. mian'ın ailesinin ilaç şirketi istituto gentili, abd ilaç şirketi merck ile birlikte osteoporoz tedavisini geliştirdi; merck 1997'de ilacı tamamen satın aldı.

madonna'nın florida'daki eski malikânesinin ilk satın alınışı, sadece yayınların gunther hakkında yazmasını sağlamak için değil, aynı zamanda gunther'in sözde ekip üyelerinden lee dahlberg'in deyimiyle "vahşi, seks partisi benzeri, caligula durumu" yaratmak için bir başka manevraydı. mien, dahlberg'in yanı sıra kendi eski karısı carla riccitelli'nin de aralarında bulunduğu beş kadın ve erkekten oluşan dönüşümlü bir gruba, malikanede yaşamaları ve gunther'le etkileşimde bulunurken ve onunla ilgilenirken fotoğraflanmaları için para ödedi. bununla birlikte mien işi daha da ileri götürdü ve gruba, var olmayan kontesin insanları neyin mutlu ettiğine dair bilime ilgi duyduğunu söyledi. kadın ve erkeklerin hem birbirleriyle hem de gunther'le olan etkileşimlerini incelemek üzere bizzat araştırmacılar ve bir doktor tutmaya devam etti. onları birbirleriyle seks yapmaya ve "bilim kraldır" ve "cinsellik açıkça ifade edilmelidir" de dahil olmak üzere "13 emre" uymaya teşvik etti. "gunther's millions "ın baş yapımcısı emile dumay, mien'in tuhaf kurgusu için "kesinlikle bazı tarikat unsurları vardı" dedi.

hiçbir zaman suçlanmayan ya da herhangi bir suçtan hüküm giymeyen mian, eylemlerini savundu: belgede "teknik olarak vergiden kaçınmak dışında yanlış bir şey yapmadık" diyor.

2020 yılında, mian'ın 2012'den beri gunther'in soyunu geliştirmek için finanse ettiği toskana'lı yetiştirici alarico sgroi'nin aslında hayvanları korkunç koşullarda yetiştirdiği ortaya çıktı. polis o yıl sgroi'den 50'den fazla köpeği kurtardı. mian bu koşullardan haberdar olmadığını iddia etti.

leturgie'ye göre gunther vı şu anda carla ile birlikte italya'da yaşıyor ve durumu iyi. 60'lı yaşlarına merdiven dayamış olan mian, çobanın bakımına hâlâ yardımcı oluyor.

"ona çok iyi bakılıyor," diyor leturgie. "şımartılıyor, seviliyor ve mutlu bir köpek."

kaynak12