Mini Eteği Tasarlayarak Dünyayı Değiştiren Moda İkonu: Mary Quant

1934 doğumlu İngiliz modacı Mary Quant, şu anda her yerde gördüğümüz mini eteği ilk tasarlayan kişi.
Mini Eteği Tasarlayarak Dünyayı Değiştiren Moda İkonu: Mary Quant

her ne kadar andre courreges'ten etkilendi dense de mini eteği kadınlara giydiren ve bu tasarımıyla sıradan bir terziyken, moda tasarımcısı ünvanını almaya hak kazanan kişidir ingiliz moda tasarımcısı mary quant.


mary quant, sadece mini etekle değil, saç tasarımları ve kozmetik ürünleriyle de ünlüydü. 1960'larda genç kızlar saçlarını onun gibi kestirip.mini etekli elbise giyip, onun ünlü modeli twiggy gibi makyaj yapıyordu.

mary quant, 1960'ların kükreyen sosyal değişimli londrasını modaya en güzel yansıtabilmiş insandır. ve tabii bir de yine 1960'ların ünü bütün diyarlara yayılmış mod tarzının annesi, babası, en sahip çıkanıdır. 


sonunda ingilizler de değerini anlamış olacaklar ki bu kültürel ikonanın, kendisiyle yapılan söyleşiler peynir ekmek gibi gidiyor, pek şık müzelerde onun dizayn ettiği mini mini etekler ve cart renkli parlak yağmurluklar sergilenip 1960'ların bu pek şaaşaalı genç ve cinselliğini kabul etmiş ve bunu dışavuran mod ruhunu anlamaya çalışmada en önemli durak oluyor mary quant.

Şapka Devrimi'nden Sonra Açtığı Şapka Dükkanıyla Modaya Yön Veren İsim: Vitali Hakko