Minimum Malzeme ve Eforla Hazırlayabileceğiniz Maksimum Lezzetli Bir Hamburger Tarifi

Sözlük yazarı ''cryptic writer''ın tarifiyle siz de kendi hamburgerinizi yapabilirsiniz.
Minimum Malzeme ve Eforla Hazırlayabileceğiniz Maksimum Lezzetli Bir Hamburger Tarifi
iStock.com

severek yiyen ve yapmayı da seven biri olarak şöyle bir tarif verebilirim.

tarif minimum malzeme, minimum efor ve maximum haz içerir.

1) ekmek konusunda çok alternatifimiz olmadığı için süpermarketlerde bulduğunuz bir hamburger ekmeğini alın geçin.

2) et'in %100 dana eti olması taraftarıyım. hazır paketlenmiş kıyma almayın. iyi bir burger köftesi ortalama %80 et %20 yağ içerir. ben yaklaşık 300gr lık köfteyle yapıyorum 50-60 gramı yag oluyor bu köftenin.

benim gibi bol etli burger yapacaksınız eti ikiye bölüp çift köfte yapmanız iyi olacaktır. unutmayın köfte piştiğinde çeker. iyi bir hambrger köftesi ekmeğin dışına taşmamalı ama bir meatball gibi de durmamalı ekmeğin içinde. piştiğinde orta kısmının şişkin olmaması için köftenin tam ortasına bir delik açın, sonra bana teşekkür edebilirsiniz. türk usülü köfte yaparken istediğinizi ekleyebilirsiniz ama bir hamburger köftesi sadece tuz ve karabiberle marine edilir. bol bol tuz atabilirsiniz çünkü attığınınz tuz köftenin suyunu içine hapsedip dışını çıtır çıtır yapacak olan yegane şeydir.

3) kızdırdığınız tavada önce ekmeğin iç yüzünü kızartın. neden? ekmeğin kızaran kısmı kolayca dağılmaz böylece içteki malzemeyi bir arada tutar. dış kısma yumuşak kalsın ki kavraması kolay olsun.

4) ekmekler kızardıktan sonra aynı tavada soğanları tereyağı ile karamellize edin. istediğiniz gibi doğrayabilirsiniz soğanları. biraz tuz ve 2 küp şeker eklemeyi unutmayın. karamelizasyon zaman alır süreci hızlandırmak ve soğanları yumuşatmak için 2-3 dakkada bir 40ml civarı su ekleyin tavaya 10 dakikaya hazır olur.

5) soğanları aldıktan sonra 2 adet köftenizi atın tavaya. üst kırmızı çiğ formunu korurken alt taraf tamamen kahverengi oluncaya kadar pişirin. ters çevirin köfteleri. diğer tarafla aynı kıvama gelmeden önce hemen cheddar peynirini ekleyin. kaşar peynirinin yavan ve burgere uymadığını düşünüyorum ama siz bilirsiniz tabi. ateşi kısıp tavanın üstüne bir kapak örtün. cheddar peynirleri tavaya akmaya başladığında işlem tamamdır. zamanla kıvamla oynayıp orta pişmiş köfteler yapabilirsiniz o zaman daha güzel olacaktır.

6) tekrar göreceli bir konu. ben burgerin içine çiğ malzeme koymayı sevmem. domates, marul, turşu tercihim değildir. ekmeğin tabanına acı sos sürüyoruz sriracha bu iş için biçilmiş kaftandır. (bkz: sriracha). üstüne karamelize soğanı gezdiriyoruz. onun üstüne de çift kat bol cheddarlı köftelerimizi yerleştiriyoruz.

7) unutmayın burgeri burger yapan içinin sulu dışının çıtır olmasıdır. bu da etin %20 civarında yağlı ve pişirilmeden önce iyi tuzlanmış olmasıyla alakalıdır. yemeden önce eti 5 dakika dinlendirmeniz de elzem tabi.