Morfinden 100 Kat Etkili Olduğu İçin Uyuşturucu Pazarına Düşen Madde: Fentanil

Güçlü etkileriyle bilinen morfinden 75-100 kat daha etkili olan; kanserin acılı ağrıları için kullanılan ancak son dönemde uyuşturucu pazarına da düşen bir madde fentanil. Nedir, ne değildir; bir bakalım.
Morfinden 100 Kat Etkili Olduğu İçin Uyuşturucu Pazarına Düşen Madde: Fentanil

fentanil, kanserin son evrelerindeki kişilerin yaşadığı büyük ağrıları ya da zor doğumlarda çekilen ağrıları azaltmak amacıyla kullanılan bir ağrı kesici ilaç. yara bandı dizaynında.  morfinden 75- 100 kat daha etkili.

insanlar ilk başlarda hastanelerin çöplerinde bu bantları bulup elde etmeye ve kullanmaya, sonrasında da kendileri imal etmeye başladılar. amerika'da geçtiğimiz senelerde overdose (aşırı doz) sebebiyle gerçekleşen ölümlerin sayısının 60 bin olduğu, bu ölümlerin 20 bininin fentanil overdose sebebiyle olduğu kaydedilmiş durumda. deriden emilimi olduğu için çok kolay bir şekilde kişiyi etkiliyor. bu sebeple postacıların öldüğü yine amerikan kayıtlarına geçmiş durumda. 


geçtiğimiz zamanlarda amerika'da yapılan bir operasyon ile 40 kg fentanil yakalanmış. yapılan çalışmalara göre bu miktarda fentanil maddesi 32 milyon kişiyi öldürebilir güce sahip. bir nevi kimyasal bir silah olarak bile kullanılabileceği düşünülüyor.

şu anda kanada ve amerika'nın bu maddeye yoğunlaştığı ve bu maddenin kullanımının bu ülkelerde arttığı gözlenmiş durumda. avrupa kıtasında ise ingiltere'de görülmüş. biliyoruz ki, avrupa'ya gelen herhangi bir madde mutlaka kısa bir süre sonra ülkemizde de görülüyor.

kaynak: sevil atasoy "adli bilimlere giriş ve kriminalistik" ders sunumu

kendine kul köle eden sentetik bir uyuşturucu fentanil. morfinden 100 kat daha etkili olmasının sebebi; polar olmayan yapısı sayesinde, eroin ve morfin bile omurilik-beyin bariyerine yarı yarıya takılırken kendisinin şıp diye geçip çözünmesidir. 

aşırı dopamin salgılanmasına sebep olur, ilk 2 gün mutluluktan uçurur. hayatın geri kalanında da normale dönmek için kullanılması gerekir, zira sabit ve kalıcı bir düşüşü var.  her sentetik uyuşturucu gibi bu da deri karıncalandırdığından kullananın cildi mahvolur, surat yara bere içindedir ve genelde durduk yere kanamaya başlarlar.

bundan 11 kez overdose olmuş bir kız vardı. söylediğine göre hapın tamamını kullanırsa kesinlikle overdose oluyormuş. o kadar şiddetli bir şey kendisi. bir de kullanan herkesin ağzı yamuluyor, konuşmakta bile güçlük çekiyorlar. arı sokmuş da şişmiş gibi.