Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Araç sürücülerini en çok geren mevzulardan biri motor arıza lambası/göstergesi. Ne anlama geliyor bu?
Motor Arıza Lambası Neden Yanar?
iStock

otomobilin ön gösterge panelinde bulunan, üzerinde motor resmi olan sarı lambadır motor arıza lambası.

adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir motor arızası durumunda veya aracın öngörülen limitlerden fazla zehirli egzoz gazı emisyonu yaptığı durumlarda yanar. yandığı durumlarda motor işletim sistemi oluşan arızaların nümerik kodunu, tarihini ve saatini kaydeder. daha sonra aracın obd soketine bağlanan cihazla oluşan arıza kodunu öğrenmek mümkündür.

'96 senesinden sonra üretilen neredeyse her otomobil ve kamyondan küçük taşıtta bulunması gereken standart ve zorunlu bir ikaz lambasıdır.

motor arıza lambası, arıza lambası olarak da geçer.

büyük ihtimal sensörlerde (oksijen algılama sensörü, yakıt sensörü) problem olduğu zaman bu lamba yanar. servise gittiğinizde, aracınıza cihaz bağlanarak hatanın nereden kaynaklandığı bulunur. o parça değiştirilerek veya parça değiştirmeye gerek kalmadan sadece tekrar program atılarak problem çözülür.

sürüş halinde bu lambanın yandığını görürseniz panik yapmayın. merak etmeyin; motorunuz yanmayacak, patlamayacak. uygun bir yerde sağa çekin ve hava filtresinin üzerinde, motorun üzerinde bulunan sensörleri, yerinden çıkan, gevşeyen var mı diye elinizle kontrol edin. bu işlemi yaparken elinizin yanmamasına dikkat! problem devam ediyorsa da aracınızı servise götürün.

bazı markalarda ve kullanma kılavuzlarında egzoz kontrol sistemi arıza lambası olarak da geçer. fakat yanması sadece egzoz veya aracın emisyonu ile alakalı olmak zorunda değildir. örneğin; benim aracımda kızdırma bujilerindeki arızadan ötürü yanıyordu. yani egzoz ile alakalı olacak diye kendinizi şartlayıp servis farklı bir sorun bildirdiğinde şaşırmayın. bu nedenlerden ötürü motor arıza ışığı denmesi daha doğru. hafif nedenlerden ötürü (sensörün üstüne pislik gelmesi, kötü yakıt vs.) yanıp bir süre sonra kendiliğinden sönebilir ama sönmüyorsa vakit kaybetmeden servise götürmek oluşabilecek daha büyük sorunların önüne geçmenizi sağlar. en doğru tanı, cihazla arıza tespiti yaptırınca konur.

DSG Şanzımana Sahip Araç Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar