Motorlu Taşıtlar Vergisine 2018'de Gelecek Olan %40'lık Zamma Ekşi Sözlük'ten Gelen Tepkiler

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018 yılında binek araçlarda uygulanan MTV'nin %40 zamlanacağını açıkladı. Haberin detayları ve Ekşi Sözlük yazarlarının gelecek zamma tepkileri.

Naci Ağbal, 2018-2020 Orta Vadeli Programı'nın görüşüldüğü toplantı sonrası açıklama yaptı.

Buna göre 1 Ocak 2018'ten itibaren binek araçlara uygulanan MTV'ler %40 oranında artacak.

%40'lık artışın sadece binek araçlar için geçerli olacağını vurgulayan Ağbal, diğer araçların zam oranlarının normal yeniden değerlendirme rakamlarına göre olacağını belirtti.

Maliye Bakanı'nın açıkladığı diğer vergiler ise şöyle

- kurumlar vergisi oranı %20'den % 22'ye çıkarılacak.
- kurumların dağıtılmayan kar paylarından %1 tevkifat yapılacak.
- şirketlerin iki yıldan fazla elde tuttukları gayrimenkullerdeki %75 kazanç istisnası %50'ye düşürülecek.
- gelir vergisi 3. dilimindeki %27 gelir vergisi oranı %30'a çıkarılacak.
- binek otomobiller için bu vergi artışının yanı sıra aracın değerine göre ek vergi uygulanacak.
- lojmanlar satılacak.
- sigaranın kağıdına da ötv gelecek.
- kiraya verilen turistik tesislerin kira süresi uzatılarak ek gelir elde edilecek.

Yeni zam oranları sosyal medyada ve Ekşi Sözlük'te büyük tepki topladı. İşte onlardan dikkat çekenler

bu oltayı atıp % 20 olarak arttırılacaktır. ve maalesef bunu da bakın 40 değil 20 arttırıyoruz diyerek yine prim yapacaklardır. ne güzel ya her yerden win adamlara

gelir vergisi 3. dilimi %27'den %30'a yükseltilmiş. 5000 tl brüt maaş alan birisi 3. dilime girdiği eylül ayından itibaren 1147 tl yerine 1275 tl gelir vergisi ödeyecek, 750 tl sgk primi ve 40 tl civarı damga vergisi de cabası.

mtv işin göz boyama kısmıdır, millet buraya odaklanırken haberdeki asıl iki önemli nokta kaçmasın;

birincisi kurumlar vergisinin %20 den %22 ye çıkması, ikincisi %27 lik gelir vergisi diliminin de %30 a çıkarılıyor olması düzenlemeri var. 

emin olun bizleri mtv den kat be kat fazla fakirleştirecek şeyler bunlar. medya bilerek mtv ye odaklanacak asıl önemli kısım gelir vergisi ve kurumlar vergisi artışıdır.

memura %3, vergiye %40. işsizlik %10 (ev kadınları dahil değil). enflasyon %10 (yersen). ehonomi çok iyi maşallah.

(bkz: öldürün de kurtulalım) dedirten zamdır.

formül çok basit; saçma salak kararlar nihayetinde alınmış iş emirleri için yandaş, yakın ve konuya hakim olmayan, liyakat dışı firmaları ve personeli istihdam et, bunlara 3 liralık işi 10 liraya havale et, arada olağan dışı giderler harala gürele derken bu rakam 15 olsun, hem iş yapılmasın-bozuk yapılsın, hem de işi alan küfeyi doldursun, neticede devletin kasasından çıkarıp al bu para senin diyemezsin kimseye, bi faturası, bi kılıfı olmalı, değil mi?

e peki devlet kasasının uğrayacağı zarar? bir şekilde ortaya çıkmayacak mı, bunu nasıl örtbas edeceğiz? dendiği noktada da köprü ve yol ücretlerini arttır, vergilere zam yap, trafik cezası için emniyete talimat ver vites büyütsünler, falan filan...

ondan sonra da (bkz: parlak beyinlerimizi batı'ya kaptırıyoruz).

ulan bu ülkenin beyaz yakalısı mecbur mu amk bu kepazeliğe? sen bu ülkede renault clio'yu bile 80 bine çıkaran fahiş vergiler uyguluyorsun zaten, faizler uçmuş gitmiş vatandaş vergiye ve çektiği kredilere çalışır olmuş, sinema biletimde eğlence vergisi yazıyor lan! film seyredip eğleniyorum diye vergi ödüyorum, çöpe vergi ödüyorum lan!

indirim yapacağın yerde bir de zam yapıyorsun; ama sorulduğu zaman da işimiz millete hizmet.

motorlu taşıtlar vergisi başlığı niye daha büyük olay olmuş ki sözlükte. kurumlar vergisinin %10 artması asıl büyük çöküşü getirecek kısım olmuş. yoksa halktan bişey çıkacağı yok daya gelir vergisini, motorlu taşıtlar vergisini yine ses çıkmayacaktı. birkaç ay önce %5'e düşecek dedikleri vergiyi %22'ye çıkarmışlar. asıl bu girecek ekonomiye.